Обережно! Ревізія
Доля політреформи все ще під питаннямЗ понеділка обов’язки глави Конституційного Суду України виконує суддя Іван Домбровський (квота Президента) як найстарший за віком. Про це учора повідомили в прес-службі КС. Як вже повідомлялося, 4 серпня Верховна Рада обрала п’ятьох суддів КС за своєю квотою й привела до присяги суддів, обраних і призначених парламентом, Президентом і з’їздом суддів. Після заповнення всіх вакансій, КС став повноважним і може приступати до роботи. Одним з першочергових питань порядку денного суду є вибори глави КС. І від того, хто буде главою, багато в чому залежатиме доля не лише того політичного компромісу, результатом якого стало прем’єрство Віктора Януковича, але й доля всіх тих змін до Конституції, які прийнято називати політреформою. І хоча Верховна Рада, ухвалила закон, що забороняє КС навіть торкатися цих змін, представник Президента в Конституційному Суді Володимир Шаповал зазначає, що КС юридично здатний провести її ревізію. Про це він заявив у вчорашньому інтерв’ю газеті «Дело». Посилаючись на 152 статтю Конституції, В. Шаповал нагадав, що закони та інші правові акти за рішенням КС признаються неконституційними повністю або в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції або якщо було порушено встановлену Конституцією України (а не законами) процедуру їхнього розгляду, затвердження чи набуття їх чинності. «Це означає, що якщо буде подання, і якщо судді (КС — ИФ) вважатимуть, що дійсно було порушено процедуру розгляду закону №2222 (Закон про політреформу — ИФ), то всі п’ятничні поправки, прийняті до закону «Про Конституційний Суд України», не матимуть значення. КС у своєму рішенні може визнати, що, виходячи з норм Конституції, яка має вищий правовий авторитет, суд приймає рішення щодо конституційної реформи й одночасно визнає неконституційними поправки до закону «Про Конституційний суд України», — сказав представник Президента в КС.
На думку В. Шаповала, «робота КС прямо залежатиме від того, хто його очолюватиме, як на голову суду впливатимуть ззовні, чи буде він піддаватися цьому впливу, і з чиєї сторони він виходитиме». «У тому, що зовнішній тиск буде, я не сумніваюся, проте, як і в його різновекторності. На сьогодня є висока зацікавленість політичних сил в існуванні важелів управління главою суду», — сказав представник президента в КС, додавши, що «у глави суду є багато важелів для впливу на хід того чи іншого питання в КС», визначення черговості чи пролонгування розгляду подань.
В. Шаповал також вважає, що в сьогоднішній ситуації «зовнішній вплив на вибори глави буде сильнішим». Нагадаємо, що глава Конституційного Суду обирається на спеціальному пленарному засіданні з числа суддів на один трирічний термін таємним голосуванням без права переобрання. Про час проведення такого засідання наразі не повідомляється. Але як тільки таємне стане явним, крапку в тривалому політичному протистоянні буде поставлено остаточно.