Парад Перемоги: парламент сказав «так»
Влада не вважає за потрібне проводити 9 Травня військовий парад на Хрещатику. Про це було ще раз заявлено на дні уряду у Верховній Раді, присвяченому підготовці до святкування 60-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні, а також — проблемам ветеранів загалом.
Про те, якими є аргументи Кабінету Міністрів для подібної позиції, газета вже писала, — уряд збирається зосередитися на турботі про кожного ветерана, й не витрачатися на помпезні заходи. Однак у «Дні» виступали й прихильники протилежної думки. І у них є аргументи, що заслуговують на увагу. Проти скасування військового параду виступають не лише ті, для кого свято 9 Травня є ланкою нерозривного ланцюга перемог «справи світового пролетаріату». Для багатьох ветеранів військовий парад є потужним духовним стимулом, яскравим нагадуванням про минулі звершення, про подвиг їхнього покоління. А це — не менш важливо, ніж 50 грамів горілки та солдатська каша.
Але міністри, судячи з усього, думають інакше. Виступаючи з парламентської трибуни, міністр праці та соціальної політики В’ячеслав Кириленко розказав про урядовий план святкових заходів, що військового параду не передбачає. За його словами, з ранку 9 Травня відбудеться прийом ветеранів у Маріїнському палаці, після цього на Хрещатику пройде велика акція з участю ветеранів з усіх регіонів України, «яка продемонструє ставлення влади до ветеранів». За словами міністра, на головній вулиці столиці будуть розставлені столи, за які разом з ветеранами сядуть Президент Віктор Ющенко, члени уряду, народні депутати. Трибуни, де за традицією під час свят стоїть керівництво країни, не буде.
В’ячеслав Кириленко навів статистику, згідно з якою на сьогодні в Україні проживає 3,8 млн. ветеранів війни, однак їхня чисельність постійно скорочується, у зв’язку з чим захист ветеранів набуває дедалі більшої гостроти й актуальності. Міністр пообіцяв, що в разі підтримки парламентом змін до державного бюджету 2005 року новий уряд серйозно збільшить розмір пенсій ветеранам, а також поліпшить умови їхнього медичного й санаторного обслуговування. Удвічі, за словами Кириленка, уряд планує збільшити розмір допомоги ветеранам до Дня Перемоги. Крім того, близько 190 млн. грн. у Держбюджеті- 2005 передбачено на закупівлю автомобілів для ветеранів і інвалідів ВвВ — повідомив Кириленко.
Проте незважаючи на всі аргументи уряду, Верховна Рада у своїй постанові за підсумками слухань рекомендувала уряду все- таки провести 9 Травня урочистий парад з нагоди Дня Перемоги. За відповідну постанову проголосували 345 депутатів iз 414 зареєстрованих у залі.
Згідно з ухваленим документом, рекомендується зберегти державний комітет у справах ветеранів, який уряд збирається скасувати. Верховна Рада також визнала роботу Кабінету Міністрів із цього питання недостатньою. Крім того, парламент ухвалив рішення розглядати в першочерговому порядку документи, що регулюють питання соціального захисту ветеранів війни, а також зобов’язав Кабінет Міністрів у повному обсязі виконати вимоги законів, що стосуються забезпечення ветеранів війни.
Як бачимо, в результаті в головному питанні щодо святкування Дня Перемоги — бути чи не бути параду, думки виконавчої та законодавчої гілок влади розійшлися. Остаточне рішення, звісно, за владою виконавчою. Але якщо вона не враховуватиме позиції парламенту, можна з упевненістю прогнозувати, що обговорення питання про парад Перемоги перейде виключно в політичну площину.