Перейти до основного вмісту

Парламент відновив експорт українського газу в Польщу

Михайло Гончар: Це прискорить добудову нафтопроводу Одеса—Броди та розробку Сахалінського родовища
21 червня, 00:00

Верховна Рада підтримала урядовий законопроект про поновлення експорту українського природного газу до Польщі. Якщо глава держави підпише затверджений депутатами документ (№ 8657 «Про основи функціонування ринку природного газу (відносно газодобувних підприємств)»), то НАК «Нафтогаз України» розпочне до виконання договору з Польською державною нафтогазовою компанією (PGNiG) від 26 жовтня 2004 року про постачання газу середньоазійського та/або українського видобутку. За даними заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Макухи, український нафтогазовий монополіст 2011 року може експортувати до Польщі близько 200 мільйонів кубічних метрів газу. Нагадаємо, що сьогодні весь видобутий в Україні газ продається населенню.

Чим обумовлено відновлення експорту українського блакитного палива до Польщі та які наслідки для країни це матиме? Про це «День» запитав директора енергетичних програм Центру «Номос» Михайла ГОНЧАРА:

— Відновлення експорту до Польщі — це намагання влади виправити і розв’язати штучно створену раніше проблему в україно-польських відносинах. Після затвердження закону про ринок газу окремі особи в Україні намагалися на цьому зіграти та переписати експортний контракт з польською компанією. Я думаю, це робилося для того, аби підвищити експортну ціну блакитного палива або ж просто щоб переукласти експортний контракт з приватною (замість державної) компанією. Зараз у владі зрозуміли хибність такого підходу і поспішають виправити ситуацію.

В короткостроковій перспективі поновлення практики експорту газу прискорить україно-польські енергетичні проекти. Мова йде, в першу чергу, про проект з видобутку газу на Сахалінському родовищі спільним україно-польським підприємством «Девон», далі — добудову продовження нафтопроводу Одеса—Броди до польського міста Плоцьк. Цілком імовірно, що будуть проекти з розвідки та видобутку сланцевого газу в Західній Україні. До речі, саме в цьому регіоні можливий і потрібний формат тристоронньої комерції: україно-польсько-американської. Дуже перспективні й проекти з розвитку експорту української електроенергії до Польщі.

Але є й перспективна мета такого кроку. Вона полягає в тому, щоб створити передумови повернення Україні можливості експортувати газ власного видобутку в Європу. На тлі зростання ціни російського блакитного палива і неприведення вартості внутрішніх комунальних тарифів до економічно обгрунтованого рівня такий крок дозволить зменшити дефіцит бюджету НАКу, який, за оцінками Азарова, становить вісім мільярдів гривень. Однак виходу українського газу на ринок Європи має передувати домовленість з «Газпромом» про скасування в газових угодах від 2009 року дискримінаційного пункту про заборону реекспорту газу. Без цього український експорт до ЄС розглядатиметься російським монополістом як порушення контракту і буде приводом до нової газової війни. У випадку з експортом до Польщі цього ризику немає, бо газ постачатиметься газорозподільними мережами на кордоні України та Польщі, які не є магістральними газопроводами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати