Парламент зібрався, щоб розійтися
Експерт: «Ні влада, ні опозиція не зацікавлені, щоб Юлія Володимирівна була політичним гравцем»
Фокус уваги щодо «проблеми Тимошенко» перемістився у Верховну Раду. Звичайно, питання вирішують на вищому рівні — не дарма останнім часом до Президента Віктора Януковича зачастили європейські гості. Учора, наприклад, міністри закордонних справ Польщі та Швеції Радослав Сікорський та Карл Більдт скасували свою зустріч зі студентами Інституту журналістики КНУ ім. Т.Г. Шевченка, щоб терміново зустрітися з Президентом. Але правовий інструментарій на даний момент саме в руках парламенту. Це той шлях, який запропонувала українська влада в переговорах із представниками Євросоюзу. Про що йдеться?
Верховна Рада повинна внести зміни у вітчизняне законодавство, яке б дозволило засудженій людині на певний період виїжджати за межі країни на лікування. На даний момент вже зареєстровано кілька варіантів законопроектів. Автором одного з них є позафракційна Анжеліка Лабунська. Також свої альтернативні проекти зареєстрували позафракційний депутат Сергій Міщенко та член фракції ПР, соціаліст Микола Рудьковський, який згодом відкликав документ. Своєрідне «добро» від регіоналів поки отримала пропозиція Міщенка. Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що саме цей законопроект можуть ухвалити як базовий. Але попереду головне — пошук компромісу між владою та опозицією.
Остання дотримується позиції, яку відстоюють європейці. Це часткове помилування Юлії Тимошенко. Такий варіант вирішення ситуації запропонувала місія «Кокса — Квасневського». Її суть зводиться до того, що термін ув’язнення скорочується з семи років наполовину, а у зв’язку з тим, що Тимошенко вже відсиділа більше половини скороченого строку, виникають підстави для її умовно-дострокового звільнення. Також екс-прем’єр має сплатити штраф близько 200 мільйонів доларів, не матиме громадянських прав три роки, а тому не зможе балотуватися на президентських виборах.
За словами голови фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка, Тимошенко згодна на часткове помилування. Але Віктор Янукович продовжує «тягнути час, не вирішуючи її питання». «Опозиція шукає будь-який варіант, щоб у виборців все-таки склалося враження, що вони борються за Тимошенко, — коментує «Дню» політолог Костянтин Матвієнко. — Але і часткове помилування, і помилування, і виїзд за кордон — не дають їй можливості бути кандидатом в президенти. Відтак, Тимошенко, залишаючись брендом, вже не є політичним гравцем. Суто по-людськи — це трагедія. А головне, що і влада, і опозиція не зацікавлені, щоб Тимошенко була гравцем. Вони самі прагнуть стати брендом».
«По тому, наскільки інтенсивно зараз європейці стимулюють Україну до підписання Угоди про асоціацію, у мене складається таке враження, що Євросоюз визначився і хоче підписати угоду, — продовжує експерт. — Для ЄС вона не менш важлива, ніж для України. Як на мене, «казус Тимошенко» може бути вирішено не тільки через лікування чи помилування, а й через ще один варіант — ухвалять якийсь формальний акт у першому читанні, наприклад, той же закон про лікування за кордоном. І це буде подано Європі, яка лицемірно його сприйме як крок на шляху до вирішення проблеми. Таким чином, вони цю угоду підпишуть, маючи на увазі, що «питання Тимошенко» рухається, а потім почнуть гратися, адже угоду ще повинні ратифікувати 28 країн (зона вільної торгівлі набере чинності без ратифікації). Цей процес може тривати нескінченно, і він потрібен обом сторонам. А в результаті програють прості українці».