Перейти до основного вмісту

Партії, парламентська опозиція і більшість – в одному пакеті

31 березня, 00:00

Президент України Леонід Кучма звертає увагу народних депутатів на необхідність прийняття законів «Про політичні партії України» і «Про парламентську більшість і парламентську опозицію» в пакеті. Про це говориться в листі Л.Кучми Верховній Раді, повідомила прес-служба глави держави в четвер. Президент зазначає, що вже більше чотирьох років парламент працює над проектом закону «Про політичні партії України» — «найважливішим документом для зміцнення демократичних основ розвитку України, становлення в державі громадянського суспільства». Прийняття цього закону, нагадав Президент, є одним із зобов’язань, які прийняла на себе Україна при вступі в Раду Європи. Л.Кучма вважає, що робота над цим документом дуже затяглася. Частково це пояснюється тим, що в своєму первинному вигляді законопроект мав ряд недоліків, які парламент намагався усунути. Однак і направлений на підпис Президенту проект закону зажадав істотних коректив, що зумовило внесення ним відповідних пропозицій. На жаль, говориться в листі, найпринциповіші з них, покликані стимулювати процеси зміцнення політичних партій і їх консолідацію, не були прийняті до уваги народними депутатами.

Президент зазначає, що аналогічна ситуація склалася і з проектом закону «Про парламентську більшість і парламентську опозицію», який повинен визначити основні правові принципи формування і організації діяльності парламентської більшості і парламентської опозиції, їх права та обов’язки. Незважаючи на те, що цей законопроект поданий главою держави на виконання рішень всеукраїнського референдуму, і визначений як невідкладний, він навіть не був включений в порядок денний нинішньої парламентської сесії, підкреслює Л.Кучма. Враховуючи вищесказане, Президент звертає увагу депутатів на «існування насущної потреби» в розгляді і прийнятті проектів цих двох законів в пакеті, враховуючи нерозривність питань діяльності партій і функціонування парламенту. У той же час, враховуючи те, що відповідні законопроекти не охоплюють усіх аспектів правового урегулювання статусу, прав, обов’язків і гарантій діяльності політичної опозиції в Україні, Президент вважає, що необхідний окремий закон про політичну опозицію, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Коментуючи звернення Президента, перший заступник голови Верховної Ради України Віктор Медведчук вважає, що зверненням до парламенту щодо прискорення розгляду законопроектів «Про політичні партії в Україні» та «Про парламентську більшість та парламентську опозицію» глава держави продемонстрував «готовність до співпраці з парламентом, насамперед, у прийнятті законів, спрямованих на вдосконалення політичної системи в Україні».

В.Медведчук поінформував, що на сьогодні Тимчасова спеціальна комісія з питань опрацювання проектів законодавчих актів у сфері політико-правової та адміністративної реформи завершує роботу над Законом «Про політичні партії в Україні» і готова винести цей документ на розгляд народних депутатів. Перший віце-спікер сказав, що основним застереженням, яке висловлюють до закону народні депутати, зокрема ті, які представляють нечисленні опозиційні партії, є незгода з пропозицією Президента щодо перереєстрації партій.

Водночас він зауважив, що зараз члени Тимчасової парламентської комісії, де представлено всі політичні фракції Верховної Ради, «не висловлюють жодної пропозиції, яка б не сприймалася всіма сторонами процесу». В.Медведчук висловив переконання, що текст закону «Про політичні партії в Україні» буде погоджено з Президентом і прийнято в цілому до завершення сьомої сесії.

Перший віце-спікер погодився з думкою глави держави, висловленою у його зверненні, — щодо нерозривності питань діяльності партій та функціонування парламенту. А у зв’язку з цим — з необхідністю прийняття разом із Законом «Про політичні партії в Україні» також і Закону «Про парламентську більшість та парламентську опозицію». Це, сказав він, «сприяло б втіленню результатів квітневого 2000 року всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, а після виборів до Верховної Ради 2002 року — формуванню працездатної більшості на багатопартійній основі». «Вона повинна бути не ситуативною, а постійною, і спрямована у своїй діяльності на відстоювання інтересів народу», — зазначив В.Медведчук. «Така більшість має формувати уряд і нести з ним спільну відповідальність за перетворення й життєдіяльність нашого суспільства», — сказав перший віце-спікер.

Він також підтримав думку, висловлену у зверненні глави держави, щодо потреби опрацювання окремого закону про політичну опозицію. На переконання В.Медведчука, відсутність такого документа не дозволяє «розглядати дії опозиції в правовому полі», загрожує громадянському миру в Україні, «як це довели останні події на вулицях Києва».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати