Перейти до основного вмісту

Паскуаль розвiює «антиамериканськi» мiфи

13 квітня, 00:00

Позавчора американський посол вийшов вперше на широкий загал після парламентських виборів, аби розставити «правильні» акценти в питаннях, які спричиняли до непорозумінь між Києвом та Вашингтоном останнім часом. Широким загалом були студенти Києво-Могилянської академії. Посол виважено розтлумачував присутнім, чого вдалося досягти двом країнам. Але здебільшого, здавалось, йому доводилося розвіювати «антиамериканські» міфи. У деяких моментах, навпаки, відчувалася посольська критика. Особливо в досить емоційній заяві-скарзі посла: в Україні почастішали випадки антиамериканської пропаганди. «Але люди забули позитивні сторони нашої співпраці», — наголосив Паскуаль. Після чого почав перерахувати все, про що забули: про американську допомогу, про американські інвестиції тощо.

Сполучені Штати Америки будуть розслідувати звинувачення щодо України у нелегальних поставках зброї до Іраку. Про це заявив у четвер Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні Карлос Паскуаль. Він не сказав, чи має Вашингтон якісь конкретні докази з цього приводу. Але «заспокоїв» — справа настільки серйозна, що подібні розслідування США провели б не тільки щодо України, але й відносно своїх «найближчих партнерів — Німеччини, Франції, якби подібні звинувачення пролунали в їхнiй бік». Не відповів посол і на запитання, які кроки вживуть Штати, якщо інформація про поставки зброї підтвердиться. Але він нагадав про санкції ООН щодо Іраку і про законодавство США, яке передбачає санкції відносно країн, які торгують зброєю з Іраком: «Американські закони щодо цього дуже чіткі — вони вимагають припинення допомоги країнам, які порушують правила».

Оцінювати українські парламентські вибори посол цього разу не став. Раніше, наступного ж дня пiсля виборiв, речник американського Держдепартаменту вже висловив своє розчарування щодо зусиль уряду України в запобіганні зловживань під час голосування. У Києві на вашингтонську характеристику образилися, назвавши її передчасною, оскільки ані остаточних результатів, ані остаточного висновку Організації з безпеки та співробітництва в Європі щодо виборчого процесу поки що немає. Паскуаль позавчора наголосив, що фундаментальну роль в оцінці парламентських перегонів відіграватиме саме заява ОБСЄ. Сполучені Штати як один із 53-х членів цієї організації, за словами посла, підтримають ці висновки.

Торкнувся посол у виступі активізації відносин між США та Росією. Те, що «Росія почала розвивати нові відносини», є хорошим «шансом» для України, зазначив Паскуаль. «Реформи в Росії — добре для України, так само, як реформи в Україні — добре для Росії», — підкреслив посол, заперечивши думку, буцім Україна нинi перетворилася в «футбольне поле», на якому грають Вашингтон та Москва. «Помиляються ті, хто думає, що Україна — футбольне поле для геополітичної гри США і Росії. Україна — незалежна суверенна держава, яка повинна керуватися власними інтересами. А інтерес США — зміцнювати суверенітет і допомагати українському народу. Тому кращий спосіб захищатися від таких звинувачень — Україна повинна діяти, виходячи з власних національних інтересів», — наголосив посол. «Вперше з моменту отримання незалежності президент, прем’єр, міністр закордонних справ, РНБО і, я сподіваюся, більшість у Верховній Раді займають одну і ту ж орієнтацію — європейську. При цьому важливими визнаються російський і американський напрями, але пріоритетним є європейський», — висловив думку посол.

Згадав Паскуаль також про поставки української зброї до Македонії, які було призупинено в липні минулого року (не без тиску США. — Авт ). Посол розцінив тодішні події як «непорозуміння». Відповідно воно не мало б позначитися на українсько-американських відносинах. До речі, на думку багатьох експертів, наміри України продовжувати з Македонією військово-технічну співпрацю можуть стати на заваді запрошенню Києва на цьогорічний саміт НАТО в Празі. Відповідаючи на запитання журналістів, Паскуаль наголосив, що «участь України в Празькому саміті восени не є політичним питанням і залежить від змістовності діалогу між Києвом та Брюсселем». Посол нагадав, що Україна та НАТО «створили в Брюсселі консультативний механізм», на якому, зокрема, обговорюються питання безпеки на Балканах. Сторони обмінюються інформацією щодо передачі зброї тій чи іншій країні.

Не зміг обійти посол також справи Георгія Гонгадзе. Карлос Паскуаль, зокрема, повідомив, що наразі в Україні працює група експертів Федерального бюро розслідувань США для надання консультацій Генпрокуратурі й іншим українським правоохоронним органам у розслідуванні справи загибелі журналіста. Термінів перебування американських експертів в Україні посол не назвав, хоч і підкреслив, що «ефбеерівці» не мають наміру робити власного розслідування. На початку наступного тижня експерти мають оголосити заяву про підсумки свого перебування в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати