Перейти до основного вмісту

Педагогіка від ЄК

Брюссель не бачить в Україні волі до реальної євроінтеграції
01 жовтня, 00:00

В Європейській комісії не бачать волі з боку представників української влади здійснювати необхідні перетворення та реформи, зокрема, використовувати для цього інструменти ініціативи «Східне партнерство», щоб реально наближатися до євроспільноти. Про це, зокрема, вчора під час зустрічі з журналістами сказав голова представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейру. Нагадаємо, що започаткована в травні цього року ініціатива «Східне партнерство» охоплює шість країн-партнерів: Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну, й спрямована на підтримку в цих країнах демократичних і ринкових реформ, сприяння політичній та економічній стабільності.

Треба сказати, що в Україні багатьом не подобається започатковане за ініціативою Польщі та Швеції «Східне партнерство», оскільки воно не передбачає перспективи членства в Євросоюзі. Також експерти і політики звертають увагу на те, що на шість-партнерів-учасників «Східного партнерства» виділяється менше коштів, ніж, скажімо, Брюссель видає одній Туреччині.

Однак раз Україна офіційно приєдналася до «Східного партнерства», то, мабуть, треба використовувати все, що пропонується в цій програмі. Насправді це не так. Як відзначають в неофіційних розмовах дипломати ЄС, українська сторона не проявляє активності щодо використання можливостей, які дає партнерство. Зокрема, за словами співрозмовника, Міністерство вугільної промисловості не скористалося існуючою можливістю отримати кошти для створення центрів по запровадженню європейських стандартів у вугільній галузі.

Відтак Україна може втратити цього року сотні тисяч євро, які могли піти на реальні проекти. Адже не використані до кінця року кошти будуть повернуті в бюджет ЄС. Співрозмовник також відзначає велику пасивність чиновників, які сидять в міністерствах і чогось чекають, а не долучаються до підготовки проектів, що, наприклад, можуть сприяти наближенню українських стандартів до європейських.

«Ми можемо запропонувати пілотні проекти з реформування економіки, судової системи, поділитися досвідом боротьби з корупцією. Але для того щоб скористатися цим, потрібна політична воля вашого уряду», — наголосив голова робочої групи зі «Східного партнерства» Бруно Детома. На його думку, для України головною проблемою є не брак коштів, а брак політичної стабільності, довіри, привабливої бізнес-атмосфери, яка б сприяла залученню прямих іноземних інвестицій.

Тим часом Тейшейру також вважає, що Україні бракує не грошей, а доброго урядування. Тому, підкреслив він, владі й суспільству потрібно використати величезний потенціал України, зробити її багатшою для громадян. Зараз, за його словами, Україна втрачає багато можливостей через затратну економічну систему, субсидії, корупцію. Торкаючись ролі ЄС і «Східного партнерства» пан Тейшейру сказав наступне. «Ми надаємо допомогу, досвід, а роботу має виконати сама Україна». Але, схоже, Україні потрібно ще серйозно займатися інформаційною роботою з пропагування європейської інтеграції. Бо як відзначив пан Детома, під час зустрічей з представниками органів місцевої влади України «нам доводилося багато часу витрачати на педагогіку, пояснювати, що таке «Східне партнерство» і що воно принесе конкретному регіону».

На думку європейських дипломатів, Україні шкодять постійні заяви як із боку президента, так і прем’єра стосовно необхідності підписання Угоди про асоціації ще до кінця цього року. Адже окрім заяв з боку української влади мало що робиться, щоб наповнити цю угоду конкретним змістом і закріпити в ній вигідні Україні положення. Як відзначив співрозмовник, навряд чи можна очікувати підписання угоди до кінця першої половини 2010 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати