Пенсії військовим залежать від парламенту
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040303/438-2-1.jpg)
Майже 90% запитань, з якими громадяни зверталися вчора до першого заступника міністра оборони Олександра Олійника (на фото праворуч) впродовж урядової «гарячої лінії», стосувалися пенсійного забезпечення військовослужбовців. Зокрема, найбільш болючим для відставників, що здебільшого телефонували, залишається питання вирівнювання пенсійних виплат тим військовим, які були звільнені до 1992 року, і тим, які залишили ряди Збройних сил після 1992 року. Декілька пенсіонерів зауважували, що у вересні минулого року під час аналогічної бесіди з міністром оборони Євгеном Марчуком вони були задоволені відповідями міністра щодо підвищення пенсій. Тоді, нагадаємо, Є. Марчук пояснював, що проблему диспропорції пенсій планується вирішити впродовж трьох-чотирьох років, оскільки загальна сума коштів, необхідна для такого вирівнювання, складає 1,3 млрд. грн. І за рахунок лише бюджету Міноборони це зробити нереально. Однак уже в цьому році (тобто в 2003-му), як тоді пообіцяв міністр, пенсії військовослужбовцям будуть підвищені на 20%. Зараз вже можна говорити, що це було не просто заспокоєнням людей, що чесно служили нехай навіть Радянській, але Україні. Пенсійні виплати справді були збільшені: у травні на 10% і у жовтні на 15%. Але диспропорція залишається і боляче нагадує про себе щомісяця колишнім воїнам. Як зауважив учора представник одного із об’єднань ветеранів, виплати полковникам, що вийшли у відставку до 1992 року, в 4 рази менші, аніж тим, які встигли послужити в армії незалежної України. Як терпляче пояснював кожному, кого хвилювало це питання, перший заступник міністра, з 1 січня цього року міністерство планувало, що пенсії в черговий раз буде збільшено на 10—14%. Але, на жаль, не все залежить від волі військового відомства. Пенсії військовослужбовцям фінансуються безпосередньо з державного бюджету. А бюджет, як відомо, затверджує Верховна Рада. «У бюджет на 2004 рік, — роз’яснив О. Олійник, — парламент заклав лише суми на задоволення того підвищення, яке вже відбулося в минулому році. А на цей рік депутати це питання не вирішили». Проте надія, що і в цьому році військові пенсіонери зможуть розраховувати на покращання соціального забезпечення, залишається. За словами першого заступника міністра, питання про підвищення пенсій може бути ініційоване за підсумками першого півріччя, якщо парламент вирішить внести зміни до бюджету.
Хвилювала абонентів «гарячої лінії» також доля військових містечок. За словами Олександра Олійника, міністерство намагатиметься впродовж двох найближчих років усі військові містечка передати у підпорядкування органам місцевої влади, щоб і держава могла піклуватися про них.
У ході однієї з телефонних розмов О. Олійник також повідомив, що Україна поки що не збирається збільшувати чисельність свого миротворчого контингенту в Іраку. Зокрема, поки що не прийняте і остаточне рішення з приводу можливості направлення до Іраку вертолітного загону, хоча питання це вивчається і узгоджується. За словами О. Олійника, ротацію українського миротворчого контингенту буде завершено в найближчі дні.