Передвиборна відпустка — право, а не обов’язок,
упевнений Михайло РЯБЕЦЬ
«Доброзичливці», які сподіваються на те, що голова президентської адміністрації Володимир Литвин на час виборчої кампанії піде у відпустку (у випадку, якщо він очолить-таки блок «За єдину Україну»), що призведе, мовляв, до відсторонення його від більшості важелів впливу, можуть на це не розраховувати. Згідно з колишнім виборчим законом, державні службовці дійсно не мають право суміщати службу з участю в передвиборній гонці. Однак Конституційний Суд України визнав це положення невідповідним Конституції, і в новому законі про вибори подібного обмеження вже немає.
Це популярно розтлумачив учора журналістам голова Центральної виборчої комісії Михайло Рябець. За його словами, «передвиборна» відпустка — право, але вже ніяк не обов’язок держслужбовця, яку б високу посаду він не обіймав. Стосовно ж наявної в державних мужів усіх рангів можливості використати в передвиборній боротьбі так званий адмінресурс голова ЦВК з властивою йому непохитною вірою в могутність його величність Закону заявив, що нове виборче законодавство сприяє запобіганню такому роду зловживань. Сьогодні, відмітив Михайло Рябець, вже можна говорити про існування «чітких правових механізмів впливу на будь-які негативні тенденції, пов’язані з можливістю використання адміністративного ресурсу на наступних парламентських виборах». Відмітивши також, що в новому законі чітко виписані повноваження органів державної влади і місцевого самоврядування з підготовки і організації виборів, голова Центрвиборчкому порекомендував їм «не зосереджуватися» на проблемах, що знаходяться за межами цих повноважень.
Незважаючи на те, що «постріл», який дає старт виборчої кампанії, прозвучить, за підрахунками Михайла Рябця, в ніч з 31 грудня на 1 січня (тобто практично одночасно з пострілами пробок від пляшок з шампанським), активна підготовка до цього урочистого моменту в Центрвиборчкомі вже розпочалася. На своєму вчорашньому засіданні, наприклад, ЦВК схвалила понад сорок зразків форм документів, що регламентують, зокрема, умови створення виборчих блоків, їх реєстрації, висунення кандидатів як в багатомандатному, так і в одномандатних округах і т. п. Вперше, за словами голови ЦВК, зроблено спробу уніфікувати виборчу документацію, що дозволить у процесі підготовки і організації виборів уникнути «зайвої тяганини».
До речі, відтепер проведення засідань Центрвиборчкому в присутності представників мас-медіа стане, підкреслив його голова, традицією. Це, зазначив Михайло Рябець, ще одне підтвердження того, що ЦВК прагне зробити все, що від неї залежить, для забезпечення прозорості і демократичності наступних виборів.