Перейти до основного вмісту

Першу «порцію» шахт готують на продаж...

Експерт: Приватизація вуглепрому допоможе через кілька років збільшити обсяги видобування вугілля до 100 мільйонів тонн
09 січня, 14:26

Міненерговугілля визначилося з шахтами, які першими віддадуть на приватизацію цього року. Про це сказано в наказі міністерства №1004. До цього списку потрапило 13 вугільних підприємств: «Волиньвугілля», «Донецька енергетична компанія», «Макіїввугілля», «Красноармійськвугілля», «Артемвугілля», «Львіввугілля», «Орджонікідзевугілля», «Шахтарськантрацит», «Торезантрацит», «Сніжнеантрацит», «Луганськвугілля», «Первомайськвугілля», «Донбасантрацит». До 3 березня 2012 року ці підприємства мають підготувати до приватизації.

Таким чином держава намагається позбутися вугільного «тягаря» та зекономити мільярди бюджетних коштів. Принаймні так пояснюють причину роздержавлення вугільного сектору офіційно. Нагадаємо, що минулого року на вуглепром держава витратила 14,6 мільярда гривень. Приватизація державних вугільних підприємств дозволить 2013 року скоротити видатки держбюджету на 4,7 мільярда гривень, підрахували в Міністерстві фінансів України. Якщо програму економічних реформ на 2010 — 2014 роки буде виконано в частині приватизації та передачі в концесію державних вугледобувних підприємств і шахт, кажуть у Мінфіні, то сума держпідтримки вугільної галузі 2013 року скоротиться до 9,9 мільярда гривень (зокрема витрати з собівартості готової вугільної продукції скоротяться на 2,1 мільярда й сягнуть 7,8 мільярда гривень). Чи своєчасно починати приватизацію вуглепрому? І до чого це може призвести? Про це «День» запитав експерта енергетичного ринку Геннадія РЯБЦЕВА:

— Під час приватизації цих об’єктів, звісно, є ризик, що розберуть найпривабливіші, а збиткові — залишаться. Адже всім відома зацікавленість різних українських ФПГ саме до успішних шахт. Із другого боку, якщо проаналізувати витрати держави, то очевидно, що значні витрати йдуть на реалізацію програм ліквідації неприбуткових шахт. Україна надто багато витрачає на ці програми. Зважаючи на це, я підтримую приватизацію шахт. Головна умова ефективного її проведення — вписати в інвестиційному договорі зобов’язань для нового власника про збереження виробничого профілю цих підприємств, інвестування в модернізацію видобутку вугілля та в поліпшення умов праці шахтарів. Адже Україна посідає найвище місце за смертністю шахтарів на виробництві. У нас кожен мільйон тонн вугілля коштує одне чи два загублені людські життя. І час від часу в країні лунають звістки про аварії на шахтах (матеріал про причини нещодавньої аварії на Донецькій шахті читайте в сьогоднішньому номері на стор.7). На мій погляд, приватизація вуглепрому допоможе збільшити обсяги видобування вугілля з 80 мільйонів тонн до 100 мільйонів тонн.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати