Перейти до основного вмісту

Під Києвом горять торф’яники

«Хороша новина для киян: незабаром вітер зміниться, і запах диму зникне», — експерт
28 серпня, 10:56

Ввечері 26 серпня жителі столиці стривожилися, бо у деяких районах міста з’явилися смог і запах чаду. На сайті Державної служби України з надзвичайних ситуацій повідомили, що причина задимлення — тління торфовищ поблизу міст Буча та Ірпінь Київської області. На сайті Київської міської державної адміністрації городянам порадили зачинити вікна, провітрювати приміщення тільки ввечері або вночі, обмежити прогулянки дітей і за необхідності використовувати вологі пов’язки для захисту органів дихання.

Вранці 27 серпня ДСНС провела авіаційну розвідку території Київської області, де тліють торфи. За інформацією рятувальників, найближчий до столиці осередок торф’яної пожежі загальною площею 5 гектарів знаходиться у заплаві річки Ірпінь поблизу селища міського типу Гостомель — звідти, ймовірно, дим пішов на Київ. Станом на 27 серпня осередки торфу гасили у цілодобовому режимі. До робіт ДСНС залучила 72 людини особового складу і 22 одиниці техніки. Ситуація під контролем.

Ярослав МОВЧАН, завідувач лабораторії екобезпеки Національного авіаційного університету, голова Національного екологічного центру України:

— Горять чи тліють торф’яні масиви у районі села Горенки, селища Гостомель, міст Буча та Ірпінь. Оскільки вітер днями був північний і північно-західний, трошки затягувало на Святошинський район Києва. Торфи горять із трьох причин: коли дуже сухо і води у торфі менше 40 відсотків, коли вдаряє блискавка, і коли хтось скоює підпал. У даному разі причина лиха — або недопалки несвідомих людей, або самозапалювання, оскільки давно не було дощів і торф сухий.

Ситуація ускладнюється тим, що по всій Україні багато чого спалюють на полях, у садах, на городах, спалюють придорожні й лісозахисні смуги. Дими від цього, оскільки спекотно і немає сильного вітру, нагромаджуються, і маємо явище смогу. Тому треба припиняти таку практику і бути готовими гасити пожежу в разі її виникнення: мати машини, необхідну техніку тощо.

Хороша новина для киян — у ніч на 28 серпня вітер зміниться, стане східним, а потім південним, і запах диму зникне. Торф на місцях горітиме, треба цим займатися, але це не буде настільки відчутним для великого міста. Взагалі не раджу перейматися гасінням торфу, — хай цим займаються спеціалісти. Є масиви торфу, які варто загасити, є маленькі ділянки, які краще залишити у спокої — хай тихо дотліють. Щоб гасити поклади торфу, треба залити їх водою або підняти рівень ґрунтових вод — останнє зараз майже неможливо. На маленьких ділянках торфи можна перемішувати, щоб загасити, але якщо масив більше гектару, це — дорога і масштабна робота. Можливо, легше ізолювати окремі ділянки, і тоді їх затоплювати або почекати, щоб за день-два вони вигоріли.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати