Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Під звуки бензопили на «Донецькій» площі

10 лютого, 00:00
АРСЕН АВАКОВ

До останньої хвилини ніхто точно не знав, хто стане губернатором області: відомий бізнесмен Арсен Аваков чи народний депутат Володимир Філенко. Після того, як колишній глава обладміністрації Євген Кушнарьов утратив ще й посаду голови обласної ради, нового керівника в Харкові чекали з великим нетерпінням. Екс-губернатор про свого наступника розмірковувати не хотів і казав, що хотів би на цій посаді бачити людину, яка щонайменше була б «рівна йому» в любові до Харківщини й умінні управляти. Звільнений тимчасовий голова обладміністрації Степан Масельський, із його слів, був готовий до відставки, оскільки й раніше заявляв, що не боротиметься за владу будь-якими способами.

Думок про нове призначення багато, але більшість зводиться до того, що Аваков годиться на роль губернатора. Як господарник і людина, яка вміє рахувати гроші, — впевнені жителі все ще розташованого в місті біло-блакитного наметового містечка, — він корисніший для області, ніж Філенко. Єдиний мінус Авакову — це його великий бізнес, із яким, як вважають прихильники опального кандидата на посаду президента Януковича, він не захоче розставатися. Що суперечить заяві президента Віктора Ющенка про те, що бізнес і влада несумісні. Так, Аваков — нове обличчя у владі: він ніколи не працював на державній службі. Уродженець Баку, який приїхав до Харкова вчитися, після закінчення інституту вирішив залишитися жити на Харківщині, де й створив величезну фінансову імперію. Лише в Харкові до сфери його впливу входять Салтовський хлібозавод, чаєрозважувальна фабрика, закрите акціонерне товариство «ТЕЦ-3», кілька супермаркетів, кабельне телебачення, будівельна компанія, кілька телеканалів, радіостанцій і газета. До призначення на посаду губернатора Арсен Аваков був президентом АТ «Інвестор» й Акціонерно-комерційного банку «Базис». У 2004 році йому присвоїли звання «Заслужений економіст України». У 2002 році Авакова обрали членом виконавчого комітету Харківської міської ради, де він активно підтримував на посаді мера Харкова Володимира Шумілкіна (який за час революційних заворушень зумів дотриматися суворого нейтралітету).

Донедавна Аваков не займався публічною політикою. На минулих виборах він став одним із перших великих харківських підприємців, які публічно заявили про свою симпатію до кандидатури Ющенка на виборах, коли ще в області активно заперечували будь-яку підтримку «оранжевого» лідера. Щойно стало відомо про призначення на посаду губернатора, Аваков одразу ж пообіцяв розстатися з бізнесом. Усі пакети його акцій були передані в управління спочатку проміжній приватній особі — одному з керівників компанії «Інвестор», а найближчим часом обіцяно тендер, де акції передадуть в трастове управління однієї з компаній, яка має на це ліцензію.

Володимир Шумілкін усіляко підтримує свого приятеля Авакова на новій посаді, вирішивши навіть допомогти кадрами — віддавши свого першого заступника Володимира Бабаєва на посаду першого віце-губернатора. Це рішення не випадковість, а, як вважає Аваков, система — тепер міська й обласна влада повинні діяти, як одна команда, що досягає максимального ефекту. З призначеннями новий керівник обладміністрації не поспішає й поки що працює зі своєю командою над новою, як вони кажуть, «оптимізованою», структурою обладміністрації. Єдине, що точно відомо, то це те, що команда управлінців, яка працювала при колишньому керівникові, буде радикально оновлена. За прогнозом губернатора буде звільнено понад половини начальників управлінь і районних керівників, за якими тягнеться корупційний шлейф. До офіційного представлення програмних заяв поки що не буде, але вже зараз готуються деякі плани щодо такої собі специфічної для Харкова й області «Програми швидкого успіху». Показати результати своєї плідної роботи нова команда має намір уже через рік. Арсен Аваков розповідає: «Складно сказати, як я оцінюю економічний стан області, але я не задоволений тим емоційним станом і моральною обстановкою, яка тепер спостерігається в регіоні, та вважаю, що перше завдання нової влади — змінити її на позитивну». Інакомислення та критика, на переконання губернатора, повинні бути, оскільки вони показують, що демократія та ліберальні ідеї в дії.

Народний депутат України харків’янин Олександр Фельдман вважає, що як губернатору з «оранжевим забарвленням» в області, де 70% жителів проголосували за Януковича, буде дуже важко — треба буде щодня на ділі виконувати обіцянки Ющенка. Як показали останні події, що розгортаються в Харкові, роботи буде дуже багато. «Біло-блакитне» наметове містечко, 99% населення якого становлять активісти руху «Слов’янська держава», продовжують жити під вікнами обладміністрації, поступово облаштовуючись на площі, яку вони вже назвали Донецькою. Під звуки пилки, за допомогою якої жителі містечка заготовляють дрова, поряд із ними активісти харківської громадської організації «Разом — уперед!» роздають газети, листівки з протестами проти нового губернатора, а також періодично пікетують обладміністрацію. Як відзначають бувалі спостерігачі подібних демаршів, нова опозиція переймає досвід своїх попередників, незадоволених колишньою владою. Так у листопаді 2002 року опозиція того часу провела з великим розмахом акцію «Гарбуз — Президенту», видавши для чиновників 17 гарбузів на будь-який смак із різними назвами. Очолювані ідейним натхненником Євгеном Кушнарьовим, який втратив усі посади, учасники руху «Разом — уперед!» також вирішили особисто подарувати новому губернатору гарбуза. Щоправда, в руки Авакову гарбуз так і не вдалося вручити — довелося презент залишити на ґанку, з якого невдовзі його забрала прибиральниця...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати