Після Великодня — парламентська республіка?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080422/474-2-1.jpg)
У недільному ефірі ICTV Юлія Тимошенко ще раз підтвердила свою сенсаційну страсбурзьку тезу, що Україну потрібно перетворювати в парламентську республіку. Більш того, прем’єр переконана, що це станеться зовсім скоро, вже після Великодніх свят парламент проголосує за відповідні зміни до Конституції. «Парламентська форма в Україні зрештою наведе порядок. Буде так, як у Німеччині, — буде канцлер і буде порядок», — заявила прем’єр. При цьому Юлія Володимирівна поблажливо залишила Президента, який обиратиметься всенародно, але матиме «досить помірні» повноваження.
Також Тимошенко сподівається, що голосувати за зміни до Конституції демократична коаліція буде консолідовано. Хоч на чому заснований такий оптимізм прем’єра — не зрозуміло. Насправді, в цій ситуації можна розраховувати хіба що на голоси Партії регіонів, благо в БЮТ і ПР є успішний досвід ситуативних голосувань. Не секрет, що серед регіоналів є багато адептів такої форми державного правління. Скажімо, Олександр Лавринович зовсім недавно в інтерв’ю Інтерфаксу сказав буквально наступне: «На мою думку, у нас повинна бути форма парламентської республіки, що існує в понад 40 країнах Європи. При цьому президент повинен виконувати функції глави держави, будучи відстороненим від будь-яких оперативних функцій у системі виконавчої влади. Він не повинен опікатися податками, будівництвом, нафтопроводами. І тим більше, працювати дублером прем’єр- міністра».
Але чи захочуть Регіони підгравати Тимошенко цього разу? Політолог Вадим Карасьов у коментарі «Дню» передбачив, що цього не станеться.
— Для Регіонів зараз головне — не дати Президенту посилити свої повноваження через Національну конституційну раду та референдум щодо нової Конституції. З іншого боку, це не означає, що вони гратимуть на Юлю. Вони в якійсь частині гри підтримують Тимошенко. Символічно. Начебто вони також за парламентську республіку. Але вони чекають ситуації, коли розвалиться «помаранчева» коаліція і вони повернуться до влади.
У Тимошенко ситуація інша. Вийде в неї виграти ось цю «канцлерівську» ситуацію, за якої Партія регіонів буде в опозиції, а Ющенко стане слабким президентом — добре. Не вийде — також нічого страшного. У неї завжди буде алібі. Коли вона піде на президентські вибори, то казатиме: «Я виступала за парламентську республіку — мені не дали. І тепер я вимушена балотуватися в президенти». Це безпрограшний варіант, — міркує Карасьов.
Разом із тим керівник проекту «Polittech» Тарас Березовець вважає, що після заяви Юлії Тимошенко про перехід до парламентської форми державного правління, Президент стає залежний від спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка. І зайняти односторонню позицію на користь глави держави Яценюку буде нелегко.
— Тимошенко зробила Яценюку дуже принадну пропозицію. Вона її не озвучила, але зрозуміло, що він може очолити Верховну Раду наступного скликання, і Яценюк зараз принципово перебуває в підвішеному стані, — зазначив експерт.
Одним словом, нас чекає — гарячий травень. Тут тобі і київські вибори, і тестування, і спроби змінити форму державного правління країни...
ДО РЕЧІ
БЮТ має намір попередньо проголосувати зміни в Конституцію вже на цій сесії і направити законопроект у Конституційний суд. Про це повідомив, відповідаючи на запитання журналістів, депутат від БЮТ Валерій Писаренко. «Наше завдання на цій сесії — ухвалити зміни (у Конституції) і направити їх у Конституційний суд», — сказав депутат. За словами Писаренка, з партнерами по коаліції, блоком НУ-НС, домовленості про створення конституційної комісії не досягнуті, проте БЮТ розраховує на те, що така комісія в парламенті буде створена після Великодніх канікул.
На канікулах представники блоку мають намір працювати над проектом змін в Основний Закон. На думку депутата, робота над змінами до Конституції — це той фактор, що зараз може об’єднати український парламент.