Перейти до основного вмісту

«Південмашу» дали фінансовий перепочинок

На порядку денному — радикальні перетворення на заводі
15 червня, 00:00

Флагман українського ракетобудування — завод «Південмаш» — замуровує «пробоїни» після світової фінансово-економічної кризи. Днями Президент В.Янукович підписав закон про фінансове оздоровлення цього підприємства, ухвалений Верховною Радою. Як розповів генеральний директор ПМЗ Віктор Щеголь, новий закон передбачає реструктуризацію заборгованості підприємства щодо кредиту в 150 млн. доларів, взятому під державну гарантію ще 2004 року. Тоді британська корпорація Colvis Finance Limited випустила облігації на 107,5 млн. доларів під 8% річних для фінансування проекту «Морський старт». Облігації були випущені на замовлення «Південмашу», що виготовляв ракети-носії «Зеніт» для комерційних запусків космічних апаратів. Термін обігу облігацій добіг кінця, але ще 2009 року корпорація «Морський старт» збанкрутіла. Важкого удару по проекту завдала аварія на плавучій платформі й відмова від комерційного замовлення на запуск супутника однієї з дочірніх компаній корпорації «Боїнг». Мінфін України зобов’язання щодо облігацій погасив, але в результаті боржником перед урядом залишився «Південмаш». Разом з відсотками — 126 млн. доларів США. Нинішнє фінансове становище заводу розрахуватися з такими боргами не дозволяє, й фактично постало питання про їх примусове стягнення. Банкрутство «Південмашу» означало б катастрофічні наслідки для всієї ракетно-космічної галузі України. Питання про це було викладене Президентові під час його візиту до Дніпропетровська восени минулого року. Керівництво держави вирішило підтримати ракетний завод, оскільки втратити його для України було б, м’яко кажучи, недалекоглядним. «Тепер, завдяки новому закону, підприємство отримало фінансові канікули строком на п’ять років, — повідомив В.Щеголь. — Починаючи з 2016 року, ПМЗ виплачуватиме заборгованість перед державою щокварталу рівними частинами протягом 10 років. Нараховані штрафні санкції також будуть списані. Крім того, законом передбачено надання державної підтримки у вигляді компенсації відсоткових ставок за рахунок засобів держбюджету».

Генеральний директор «Південмашу» стверджує, що закон про фінансове оздоровлення забезпечує підприємству перспективи розвитку. Він гарантує виконання міжнародних зобов’язань, зокрема за оновленим проектом «Морський старт», а також виконання контрактів з Бразилією, США та Росією. Виконати взяті на себе фінансові зобов’язання «Південмаш» здатен, упевнений В.Щеголь, оскільки підприємство забезпечене роботою на найближчі п’ять років. «У нас будуть такі можливості, адже портфель замовлень становить понад 1,3 млрд. доларів, — пояснює він. — Наступного тижня ми відправляємо вже третю ракету на замовлення федерального космічного агентства Росії. Відправили першу ракету на «Морський старт», вона буде запущена у вересні. У нас з’являться обігові кошти. Усі ці замовлення будуть виконані завдяки тому, що держава взяла на себе наші кредитні зобов’язання».

Фінансове оздоровлення «Південмашу» має стати прологом до реструктуризації. Зараз накладні витрати величезного заводу роблять надто дорогою його продукцію. Для того, щоб їх знизити, передбачається виділити в окремі підприємства тракторне, тролейбусне або вітроенергетичне виробництво, які сьогодні практично зупинилися. Крім того, треба щось робити з величезним «соцкультпобутом» — стадіоном «Метеор», Палацом культури, Палацом спорту, базами відпочинку. Утримувати їх підприємству, на думку гендиректора, «недоцільно». Таким чином, «Південмаш» має перетворитися на суто ракетний завод, проте вирішити цю проблему непросто. Адже різна продукція виготовлялася в одних і тих самих цехах, а територія заводу є режимною. План реструктуризації підприємства має бути представлений Національним космічним агентством уже нинішнього року. За попередніми оцінками, його реалізація може коштувати в 2 млрд. гривень, проте перетворення на ПМЗ — стратегічне питання для України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати