«Плацдарм» для перемоги
У Національному гірничому університеті відбулося обговорення книжки «Україна Incognita. ТОП-25»Трагічні події цього року: анексія Криму, російська агресія на Донбасі знову з усією гостротою поставили складні питання нашого життя. Відповіді на найважливіші з них даються у новій книзі, яку видала редакція газети «Дня» «Україна Incognita. ТОП-25». У ній читач знайде 25 найцікавіших матеріалів, у різний час опублікованих на сторінках газети.
Як пише у передмові головний редактор Лариса Івшина, «...Ці 25 вибраних статей «Дня», можливо, стануть для вас двадцятьма п’ятьма «цілющими краплями» у цей непростий час. Допоможуть зрозуміти, чому колишнє, суто «бандерівське», вітання «Слава Україні — Героям Слава!» так органічно звучить зараз і російською мовою...». Розуміння цього феномена відбувається в трьох сюжетах.
По-перше. Україна не може будувати повноцінні відносини з імперською Росією. Це принципове питання. Поки Росією керує нинішня влада та її персоніфікація в особі Путіна, це буде так. Однак Путіни приходять і йдуть, а російський народ, наш сусід залишиться. І нам потрібно зрозуміти, якими будуть наші взаємини з іншою Росією. Нехай на разі вона задавлена імперською бетонною плитою. Проте, як співалося у відомій пісні, навіть через грубий асфальт пробивається травичка.
По-друге. Нинішні складнощі не повинні закривати від нас, що є й інша Росія — Чаадаєва, Сахарова, Герцена. Кращі люди Росії завжди хотіли для неї європейського майбутнього, всього того, що хочемо й ми. І наше завдання — донести до свідомості наших сусідів, що найбільша цінність для України та її народу — свобода, а також можливість бути господарем у своїй оселі. Ця проста істина зараз відстоюється на полях Донбасу в протистоянні російській агресії.
По-третє. Європейська Україна допоможе стати такою самою і Росії. І це, яким парадоксальним не здається на перший погляд, — наше історичне завдання. І доки сусід не змінить свою країну, не відмовиться від імперської ментальності, взаємовідносини будуть далекі від добросусідських.
Як сказав у своїй лекції, опублікованій в «Україна Incognita. ТОП-25», професор, доктор філософських наук Сергій Кримський, «Античні греки прийшли до такої думки — є два типи мудрості. Є мудрість, яка в голові, — «Логос». Є мудрість, яка в бутті, у речах, — це «Софія». І тому греки дійшли висновку, що світ — це книга. Світ читається, як ми читаємо книгу. У книзі кожен розділовий знак, кожне слово щось означають. Так само й у світі речі мають певні приховані, божественні сенси і приєднання до цих сенсів передає радість буття, радісне художество. І дає, так би мовити, долучення до певної життєвої благодаті. Тому світ — книга...». Нам дуже бракує хороших книжок. І «Україна Incognita. ТОП-25» значною мірою заповнює цей пробіл, відкриває шлях у світ.
У бібліотеці Національного гірничого університету (НГУ), найстарішого вишу Дніпропетровська, відбулася презентація книги «Україна Incognita. ТОП-25». Як і попередні видання газети «Дня», вона викликала велике зацікавлення. На зустріч прийшли студенти та викладачі університету. Як зазначила директор науково-технічної бібліотеки Ольга Нефьодова, газету «День» пов’язує з НГУ в Дніпропетровську давня і велика дружба. У цьому виші працюють і навчаються постійні читачі газети, в бібліотеці на постійному стенді розміщуються не лише свіжі номери газети, але й випуски з найбільш істотними, гострими й суспільно значущими матеріалами. Вони часто й гаряче обговорюються — і це краще свідчення того, що розміщене в газеті не залишає читачів байдужими.
У вступному слові професор Віктор Пушкін докладно зупинився на співпраці випускників і нинішніх студентів з редакцією. Особливо детально Віктор Юхимович розповів про фотовиставки газети «День», які проходять з великим успіхом. У розвитку зв’язків вишу та газети велику роль відіграє ректор університету академік НАНУ Геннадій Півняк.
Доцент кафедри історії та політичної теорії Богдан Галь відзначив важливість появи книги в складній політичній обстановці. Він закликав присутніх уважно прочитати матеріали книги, в яких дається багато відповідей на питання, які цікавлять усіх. У читача з’являється можливість по-новому подивитися на поточні події.
Професор Надія Ченцова звернула увагу всіх присутніх на унікальний підбір матеріалів у книзі, що дають читачеві багато поживи для розуму, показують не просто складність сьогоднішнього дня, але й історичні витоки того, що відбувається.
Доцент Геннадій Первий зупинився на важливості порушених у книзі проблем. Не лише історичних, але й філософських.
Професор, доктор історичних наук, заслужений діяч науки, автор підручника з історії України для 8-го класу середньої школи Ганна Швидько поділилася своїми враженнями про книгу. Про те, як наші сусіди всіма силами прагнуть привласнити собі нашу історію від часів Київської Русі й до сьогодення. На її думку, книга якраз дає можливість читачеві глибше сприйняти історію своєї країни і не повторювати міфологію, занесену з іншої держави. Як відзначила професор Швидько, ми ведемо боротьбу не лише на полях битв, але й за розуми багатьох співвітчизників, які не завжди знаються на історичних фактах.
Усі промовці відзначали, що в умовах інформаційної війни, яка ведеться проти України, поява книжки є надзвичайно важливою. Ініціативу редакції видати книгу українською, російською та англійською мовами було підтримано, щоб із розміщеними у ній матеріалами могло ознайомитися широке коло читачів не лише у нашій країні, але й далеко за її межами.
Інформаційна війна — це не лише відверта брехня, маніпуляції на російських федеральних каналах і на сторінках путінської рептильної преси. Це також постійна боротьба з міфами і спробами привласнення нашої історії. Усвідомлення того, що Україні не 23 роки, що наша історія починалася тоді, коли про Москву як про село боярина Кучки ніхто, окрім її власника, не знав, є не менш важливим, ніж розгром російських агресорів та їхніх посібників терористів. Тому що без знання історії, як найважливішого елементу формування національної ідентичності не може бути й перемог на фронті.
І останнє. Книга не лише про те, що нас роз’єднує з Росією. Вона також і про те, що в майбутньому створить платформу для добросусідства. З Росією Сахарова, Герцена, Макаревича, Шендеровича, Ахеджакової та Басилашвілі, а також тих, хто виходив на московські й петербурзькі вулиці з вимогою припинити агресію проти України.
На презентації книжки «Україна Incognita. ТОП-25» у Національному гірничому університеті авторові випала приємна й почесна місія подарувати це видання бібліотеці вишу й зустрітися із читачами газети.