П.Лазаренко: "Немає підходів, немає свіжих думок"
В уряді сьогодні немає певності щодо подальших реформ в АПК - такий висновок дозволяють зробити підсумки наради з питань сільського господарства, яку прем'єр-міністр провів минулого четверга у Старокостянтинівському районі Хмельницької області. "Немає підходів, немає думок. Але я бачу, куди йти далі. У мене є напрацювання..." - з незворушним виразом на обличчі твердив Павло Іванович.
Паювання та роздача селянам земельних сертифікатів, на думку П.Лазаренка, - це лише 10-13 відсотків від усього, що належить зробити в галузі реформування села. Далі, вважає прем'єр-міністр, слід рухатися шляхом формування кооперативів та розвитку кооперації. Указ Президента щодо оренди землі, на його думку, таку можливість дає.
Техніка прийде на село через ті ж давно забуті МТС, які створюватимуться не посередниками, як нині, а самими виробниками. Усі МТС поки що народжуються в Києві, бідкається прем'єр, і послуги їхні коштують аж 20 відсотків зібраного врожаю. До речі, і президент "ЄЕСУ" Юлія Тимошенко нещодавно анонсувала створення чогось подібного під егідою своєї корпорації.
Для розв'язання проблеми очікуваного безробіття в селянських масах П.Лазаренко пропонує створювати на селі невеликі виробничі кооперативи різних напрямків, в яких працюватиме по 5-10 чоловік.
До "прем'єрських" заходів подальшої реформи на селі перший заступник міністра сільського господарства і продовольства Борис Супиханов додав ще свої: захист власного ринку, реструктуризація безнадійних боргів сільгосппідприємств та створення сприятливого клімату для залучення іноземних інвестицій.
"Захист власного ринку" Б.Супиханов проілюстрував постановою уряду, яка днями має шокувати всіх, хто працює на ринкові цукру. Для внутрішнього споживання в Україні запроваджується квота на продаж цукру в розмірі 1,5 млн. тонн. Робота з давальницькою сировиною забороняється. Встановлюється мінімальна ціна цукру на рівні 1190 грн. за тонну й цукрового буряка - 70 грн. за тонну. Отже, на нас очікує подорожчання цукру (приблизно удвічі) та відповідне зростання соціальної напруги. Адже певна частина населення в Україні отримує зарплату цукром. Тепер його нараховуватимуть за новою ціною.