По країні пройшли смерчі і град, є жертви
Великого лиха наробив шквальний вітер, який місцями переходив у справжній смерч, що пронісся у понеділок ввечері над чотирма районами Житомирської області. Як повідомив «День» головний спеціаліст управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації Володимир Шуст (зранку у вівторок всі керівники цієї установи виїхали в потерпілі населені пункти), найбільше постраждав Брусилівський район. У 8 ми його селах пошкоджено ізруйновано 340 житлових будинків, тілесні ушкодження різного ступеня тяжкостi отримали 5 чоловік, 11 населених пунктів цього району відключено від зовнішнього енергозабезпечення, 8 — від телефонного зв’язку. Тут зруйновано майже 11 км ліній електропередач, пошкоджено і знищено близько 12 тисяч гектарів сільгоспугідь, близько 100 гектарів лісів, більше 40 одиниць сільськогосподарської техніки, загинуло 20 голів великої рогатої худоби, повністю зруйновано клуб в селі Покришiв, кладовище в селі Романівка зрівняно з землею. Припинено рух автотранспорту на 6 напрямках, 15 бригад беруть участь у ліквідації наслідків стихійного лиха. В Коростишівському районі пошкоджено близько 100 житлових будинків, обезструмлено сам райцентр та ще 38 населених пунктів, пошкоджено 2,5 км електромереж, В Попільнянському районі пошкоджено 75 житлових будинків та 4 км ліній електропередач. На автошляху Житомир—Бердичів на протязі 1,5 км виникли завали з викорчуваних дерев. За попередніми оцінками, тільки у Брусилівському районі збитки сягнули 100 мільйонів гривень, повідомляє кореспондент «Дня» Валерій КОСТЮКЕВИЧ.
У вівторок у район стихійного лиха прибув міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Василь Дурдинець. Повним ходом розпочалися відновлювальні роботи.
А на Хмельниччині 11 червня вдарили громи та блискавки над селом Берездів Славутського району. 28–літній Віктор Пасічник і його дружина були на своєму городі. «Як тільки це все почалося, пішли до хати. Він попереду, вона – за ним. Тут Пасічник упав від удару блискавки і загинув на очах дружини», – розповів кореспонденту «Дня» Михайлу ВАСИЛЕВСЬКОМУ перший заступник голови Славутської райдержадміністрації Олександр Нікітчук. Додав, що на цьому ж місці у 1986 мувід удару блискавки загинула 15- літня дівчина.
Громи, блискавки, градобій о цій же порі переживали у селах Волочиського, Старосинявського, Хмельницького районів. «Було щось неймовірне. Град величиною з куряче яйце застав багатьох на пасовищах – травмував, за попередніми даними, дванадцятьох. 13–літній пастушок знепритомнів від цих ударів – його виходжують лікарі. Постраждала й худоба», – повідомив Віктор Коцемир, голова Волочиської райдержадміністрації. Він говорить, що без вікон і дахів залишилися сотні хат і господарських будівель. Знищено тисячі гектарів сільськогосподарських посівів. Таку ж похмуру картину на своїх територіях спостерігають і його колеги Володимир Рейда із Старої Синяви і Володимир Цимбалюк із Хмельницького. Начальник прес–служби облуправління з надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Василь Вельський каже, що «узагальнених даних ще немає, але факт: наслідки стихійного лиха майже неймовірні». Збитки – на мільйони гривень. Ті, хто залишився без даху над головою, одержали брезентові намети...
КОМЕНТАР
Абсолютно не літній червень і подальші «види» на погоду «Дневі» прокоментувала Раїса СОСНОВСЬКА , начальник відділу метеопрогнозів Українського гідрометцентру:
— Синоптики твердять, що для червня характерна нестійка погода з сильними дощами, грозами, градом, шквалистим вітром і навіть смерчами. За минулу добу в Київській, Житомирській і Вінницькій областях пройшли проливні грозові дощі, в деяких районах з градом (в Борисполі, наприклад, був град діаметром 11 мм), відмічене шквалисте посилення вітру (в Фастові до 21 м/сек.), було зафіксовано смерчі. Все це заподіяло значних збитків народному господарству: знесено дахи з деяких будинків, пошкоджено лінії електропередач, сплюндровано посіви, травмовано декілька осіб. Сьогодні в Україні збережеться нестійкий характер погоди. Атмосферний фронт, що рухається над Україною із заходу на схід, принесе в північні й східні області короткочасні дощі. 14 червня на всій території країни очікується суха погода з температурою повітря вдень до 21 — 26 градусів тепла. Але це припинення дощів тимчасове. Вже 15 червня знову над Україною пересуватиметься атмосферний фронт, який знову принесе короткочасні дощі. До 17 — 18 червня мешканцям України доведеться ходити з парасольками. Повітря в ці дні прогріється до 22 — 27 градусів, на півдні очікується до 29 градусів тепла. За розрахунками вчених Українського науково- дослідного гідрометеорологічного інституту, червень цього року загалом очікується помірно теплим. Місячна кількість опадів очікується 56 — 116 мм, в Карпатах 124 — 151 мм, що в західних, а також у Сумській, Полтавській і Харківській областях близько норми, а на іншій території — понад норму.
Липень — єдиний місяць в Україні без заморозків. Проте примхи погоди властиві і йому. Наприклад, 1 липня 1974 р. в Харкові спостерігався смерч, 18 липня того ж року на Закарпатті був шквал 40 м/сек., обумовивши вітровал лісу. 4 — 5 липня 2000 р. на півдні Тернопільської області спостерігався смерч. У липні цього року середня місячна температура повітря очікується 18 — 24 градуси тепла, в горах 14 — 17 градусів, що вище за норму на 1,5 — 2 градуси, а в західних областях і на Житомирщині близько норми. Місячна кількість опадів у південно-східній половині України очікується 27 — 50 мм (менше норми), на решті території 80 — 130 мм, в Карпатах 134 — 211 мм, в Одеській області 67 мм (близько норми).
У серпні, як правило, в Україну приходить похолодання. Цей місяць за температурою очікується помірно теплим зі середньомісячною температурою повітря 17 — 23 градуси, в Карпатах 14 — 15 градусів. Місячна кількість опадів передбачається в межах 49 — 83 мм, в Карпатах 94 — 119 мм, що в західних областях близько норми, а на решті території — понад норму.
Випуск газети №:
№103, (2001)Рубрика
День України