Побачимо кожен стовбур
В Україні стартує проєкт моніторингу лісу за допомогою супутникових технологійІдеться про проєкт супутникового моніторингу лісів Deep Green Ukraine та Deep Forest, який допоможе боротися із незаконними рубками лісу. Проєкт впроваджується спільно із Інститутом космічних досліджень НАНУ, громадськими організаціями «Моніторинг влади» та «Лісові ініціативи і суспільство». Кошти на реалізацію проєкту виділила Агенція розвитку USАID.
— Європа та США показують дуже високий прогрес у плані діджиталізації різних процесів за допомогою супутникових даних: Європейське космічне агентство та NASА впроваджують свої сервіси моніторингу використання зміни земного покриву на всій території Європи та Штатів. У США є глобальні сервіси моніторингу лісів, які розробляються вченими з усього світу. Ці ресурси дають можливість побачити в ретроспективі зміни лісового покриву за допомогою супутникових даних. Основна причина, чому супутникові сервіси тримають першість — вони мають високе покриття та високу частоту оновлення даних, — сказав молодший науковий співробітник Інституту космічних досліджень Леонід ШУМІЛО. — Deep Green Ukraine дає можливість покрити всі ділянки України, по-друге — виявляти будь-які зміни у режимі, близькому до реального часу. Уявіть: Україна раз на тиждень матиме достовірну інформацію про те, де що зникає. Проєкт дасть можливість уточнити, скільки зникло стовбурів дерев — без втручання людини. Навіть не потрібно нічого рахувати, бо вже існують моделі штучного інтелекту, які самі знайдуть і підрахують кожен стовбур, який зник. Проєкти Deep Forest та Deep Green Ukraine дають можливість поєднувати супутникові дані, державні дані та штучний інтелект для розв’язання дуже важливої проблеми — моніторингу лісів.
Науковець зазначив, що проєкт дозволить вирішити питання як незаконних рубок, так і законних: Україні не вистачає інструментів, аби сказати, де скільки лісу є, де скільки лісу зникло. Тож проєкт — це спроба вирішити проблему відсутності контролю за лісовою галуззю за допомогою ІТ-інструментів.
Можливості, які зараз дає ІТ-сфера та дані супутників, мотивували нас об’єднати зусилля для вивчення і дослідження питання втрат лісу, — наголосив кандидат сільськогосподарських наук, голова ГО «Лісові ініціативи і суспільство» Дмитро КАРАБЧУК. — До минулого року ми мали можливість використовувати в Україні тільки ресурс Global Forest Watch, який давав можливість будь-якому громадянину побачити, як змінювалися ліси в Україні за останні 20 років. Усі ми знаємо про рубки в Карпатах — незаплановані, які не мають відношення до рубок головного користування і трактуються багатьма експертами як незаконні. За допомогою такого інструменту, як дистанційний моніторинг, можна ідентифікувати не тільки суцільні зруби, а й вибіркові рубки — іде мова навіть про зруб одного великого дерева.
За його словами, сьогодні в Україні офіційна статистика оцінює рівень незаконних рубок на рівні менше, ніж 1%. Натомість експертна статистика у деяких регіонах в деякі роки оцінює рівень цих рубок навіть до 50%.