Початок відродження океанського наукового флоту?
Кабінет Міністрів надав кошти для закупівлі судна льодового класуВідповідне рішення було ухвалено урядом 20 листопада 2019 року. Очікується, що угоду про придбання судна буде укладено до кінця 2019 року, а 2020 року відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором, повідомляє www.kmu.gov.ua.
«Для нас це велика перемога. Придбання Україною судна такого класу надасть нам можливість бути більш самостійними в дослідженнях Світового океану, які нарівні з дослідженнями космосу належать сьогодні до пріоритетів світової науки. Це нові можливості для наших науковців уже з наступного року. А ще це можливість будувати більш сміливі стратегічні плани досліджень в Антарктиді та Арктиці. Зараз саме завершується підготовка програми полярних досліджень України на 2021—2030 роки, де ми вже врахуємо наявність власного судна», — зазначила міністр освіти і науки Ганна НОВОСАД.
Очільник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген ДИКИЙ пояснив: «Власне, сьогодні майже 20 років з часу останнього самостійного наукового рейсу України в Південному океані (2000—2001 рр.). Для обслуговування нашої станції ми щороку фрахтуємо іноземні судна, а морські дослідження тривалий час взагалі не вели, лише минулого року почали дещо робити з борту риболовних суден, які, звісно ж, не є повноцінними «плавучими лабораторіями». Купівля власного судна й відновлення наукових рейсів надзвичайно посилюють наші наукові можливості. Також ми зможемо утворювати логістичні консорціуми з країнами, які мають свої полярні станції, але не мають власного флоту. І до речі, буде дуже символічно до 25-річчя нашої станції «Академік Вернадський» нарешті дістатися неї на власному судні».
Відновлення рейсів також є актуальним з погляду політики та економіки. Адже Україна має міжнародні зобов’язання щодо вивчення Південного океану і веде там успішний риболовний промисел.
На придбання судна уряд надав до 252 млн гривень. «Це той максимум, на який ми можемо розраховувати, але ми працюватимемо над тим, щоб вкластись у меншу суму і заощадити державні кошти», — пояснив Євген Дикий.
Випуск газети №:
№215-216, (2019)Рубрика
День України