Податковi бунти
Харківськi підприємці вимагають відставки Миколи АзароваНаказ № 735 від 30.12.1999 року Державної податкової адміністрації «Про заходи щодо посилення контролю за надходженням до бюджету 2000 року податку на прибуток» «не є скасованим, але перебуває на доопрацюванні», повідомляє ЦЖД з посиланням на фіскальні органи. Таким чином податкова адміністрація відреагувала на претензії харківської обласної організації Української спілки промисловців і підприємців, представники якої у вівторок почали поширювати «пам'ятку платникові податків» із закликом не виконувати вимоги наказу.
«Цей наказ дуже сильно суперечить законам України, порушує права платників податку», — повідомив кореспондентові «Дня» голова Ради ХОО УСПП Леонід РУБАНЕНКО. З його слів, наказ податкової адмiнiстрацiї рекомендує передавати матеріали «підрозділам податкової міліції для встановлення факту правопорушення» кожного разу, коли підприємці «відмовляються визнати помилку і сплатити податок на прибуток в добровільному порядку». «Податкові інспекції на місцях отримали вказівку не приймати декларації про податок на прибуток без письмових пояснень з 23 додаткових питань. Це свавілля, оскільки така вказівка обмежує права платників податків», — говорить Рубаненко. Він стверджує, що коли виконувати вимоги наказу, «підприємства самі розрахують і представлять до податкових органів зведення про обсяги операцій. За ними ДПАУ має намір незаконно донарахувати суми податку на прибуток і пеню».
— Значить, якщо не протестувати, то підприємці зазнають збитків?
— І великих. Але є й політичні наслідки наказу № 735. Він серйозно підриває довіру до уряду, всієї системи виконавчої влади, оскільки подає приклад нехтування законами України. У черговий раз, під пристойним приводом наповнення бюджету видано документ, негативні наслідки якого для підприємств буде трансформовано в серйозні втрати для того ж бюджету.
На наш погляд, факту підписання такого незаконного документу паном Азаровим досить, щоб ставити перед Президентом України питання про зняття його з посади начальника ДПАУ. Навіть найвища посадова особа має відповідати за порушення законів України. Саме про це я маю намір говорити на найближчому засіданні правління УСПП.
Нагадаємо, що претензії УСПП до податкових органів вже спричиняли зміну деяких методів роботи ДПАУ. 1 червня 1999 року під тиском УСПП було скасовано практику визначення розміру податку на додану вартість за допомогою «непрямих методів».
ДО РЕЧI
Як повідомила «Дню» прес-секретар ДПАУ Лариса Демидова, зараз фахівці податкової, причетні до розробки наказу №735, готують спеціальний прес-реліз, який буде розповсюджено серед ЗМІ, ймовірно, ще цього тижня. Оскільки редакції не вдалося отримати коментар голови ДПАУ Миколи Азарова, варто пригадати одне з його висловлювань на минулорічних прес-конференціях: «Пишуть, що завдання податкової — здерти якомога більше... Тому я ще раз підкреслюю: ні, шановні, не здерти, а взяти усе, що належить по закону. І чим сильніше будуть ухилятися від оподаткування, тим жорсткіше повинні бути заходи. Це однозначно» («Бізнес», №39 за 1999 рік).