«Поділля – Крим»
«Кульмінацією» фестивалю кримськотатарської культури у Вінниці стала фотовиставка, присвячена анексії півостроваВ експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати відбувся фестиваль «Поділля — Крим», який мав на меті ознайомити подільську громаду з культурою та побутом кримських татар. На фестивалі були представлені роботи відомого художника-кераміста Рустема Скибіна, а також малюнки вихованців мистецьких шкіл Вінниці «Крим очима дітей». Кульмінацією фесту стала фотовиставка «Анексія Криму», експозиція якої містила роботи фотохудожника, який з міркувань безпеки не захотів називати власне прізвище.
«На фестивалі ми презентували майже весь свій прикладний арсенал, — зазначає керівник кримськотатарського культурного центру «Тамгъа», кераміст Рустем Скибін. — Це й килими, і вишивка, й кераміка. Крім того, свої роботи привезла етнограф-костюмолог Ульвіє Аблаєва, яка зараз живе у Львові. Кримські переселенці із Західної України влаштували майстер-клас із приготування кримськотатарських страв і традиційну кавову церемонію. Кримські татари, які після анексії переїхали до Вінниці (а їх орієнтовно 400) і компактно живуть у двох селах, пригощали гостей фестивалю кримськотатарськими солодощами».
Відкрила фестиваль кримськотатарської культури заслужена артистка Криму, молода співачка Ленара Османова. Був присутній і представник Мустафи Джемілєва Арсен Жумаділов. Кожного гостя, який завітав на дійство, частували кавою з пахлавою й апетитними чебуреками. Окрім пригощанням, гостям розповідали про традиції і побут кримських татар, про оповитий легендами Бахчисарай та інші варті уваги визначні місця Криму.
«Ми прагнули, щоб фестиваль був цікавим для вінничан різного віку, — розповідає організатор фесту, голова правління обласної громадської організації «Знання» Людмила Кулик. — Для дітей артисти театру «Перетворення» з Києва підготували кримськотатарську виставу «Увага! Уява! Казка!». Окрім цього, всі охочі вінничани, які цікавляться кримськотатарською культурою, мали можливість придбати товари декоративно-прикладного мистецтва та унікальні ювелірні прикраси, а ще східні ласощі і традиційну кримськотатарську випічку». Фестиваль став підсумком тримісячного проекту, протягом якого на Вінниччині проводилися семінари, круглі столи. Лекції про статус корінного народу Криму слухали й вінницькі студенти, зокрема Донецького національного університету, до якого у Вінниці прикута особлива увага.