«Поспішні заяви» або транзитний шантаж?
Виступаючи в Польщі на відкритті польської дільниці трансконтинентального газопроводу «Ямал-Європа», голова правління РАТ «Газпром» Рем Вяхірєв заявив, що експортні потоки російського газу, що проходять зараз через територію України, буде перерозподілено «у чотирьох інших експортних напрямках». Про це повідомило агентство Інтерфакс.
За словами Р. Вяхірєва, повідомляє Інтерфакс, уже найближчим часом частина російського експортованого газу, що проходить транзитом через Україну, піде через Білорусь і Польщу. Згідно з даними Агентства нафтової інформації, через Польщу планується постачання 14 млрд. кубометрів газу на рік. Необхідність перекидання експортних потоків Р. Вяхірєв обгрунтував «фізичним спрацюванням трубопровiдної системи України, а також несанкціонованим відбиранням Україною газу з транзитної системи газопроводів в обсягі 2—3 млрд. кубометрів на рік».
Заступник начальника департаменту з транспортування нафти й газу НАК «Нафтогаз України» Анатолій Чередниченко повідомив «Дню», що, дійсно, російська сторона планувала з введенням магістрального газопроводу «Ямал- Європа» направити частину газу в польському напрямі, але про відмову від транзиту через Україну не йшлося. «Існує один контракт з РАТ «Газпром», підписаний минулого року, й він зараз виконується. Ніяких пропозицій щодо його переглядання з російської сторони не надходило», — наголосив А.Чередниченко. Заяву, зроблену Р. Вяхірєвим, він назвав «поспішною», а звинувачення України в «реекспорті» газу — безпідставними.
ДО РЕЧІ
Зараз, за даними агентства Інтерфакс-Україна, через Україну до Європи транспортується близько 97% експортних обсягів «Газпрому». Як відомо, оплата транзиту російського газу до країн Західної Європи й СНД здійснюється газом. У рахунок оплати «Газпром» уже постачив Україні 15,7 млрд. кубометрів газу. За прогнозними даними, споживання газу Україною в 1999 році становитиме 75 млрд. кубічних метрів.