Перейти до основного вмісту

Поствиборний курс: гривня не похитнеться

28 березня, 00:00

На готівковому валютному ринку в Києві вчора все було спокійно. Біля пунктів обміну валюти черги не виникали. Долари купували в середньому за курсом 5,11 грн./$1, продавали за 5,15 грн./$1, тоді як у п’ятницю — 5,09 — 5,14 грн./$1. Схоже, така ж ситуація збережеться і на весь час як до, так і після формування нового уряду.

Оскільки жодна зі сторін не набрала тієї більшості в парламенті, що дозволила б впливати на курс національної валюти, то підсумки виборів не позначаться на курсі гривні, вважає голова правління банку «НРБ» (Київ) Владислав Кравець.

Аналізуючи ситуацію з можливим складом нового уряду, банкір зазначає, що «формування парламентської коаліції на базі Партії регіонів, що проводить політику підтримки експортерів й, отже, виступатиме за плавну девальвацію національної валюти, або БЮТ і «Нашої України», що виступають за зміцнення курсу гривні, не дає тієї більшості, яка дозволила б їм реалізувати рішення на рівні уряду». На думку Кравця, Партія регіонів, з одного боку, БЮТ і «Наша Україна» — з іншого, швидше за все, отримають паритет у парламенті, тому ніхто з них не зможе принципово впливати на ситуацію. Все визначатиме Нацбанк, і йтиме тим курсом, який задав Віктор Ющенко, упевнений голова «НРБ». За його оцінкою, до кінця року може спостерігатися поступове зниження міжбанківського курсу гривні — до 5,2 — 5,25 грн./$1, що буде зумовлене необхідністю підтримки економіки за рахунок розвитку експорту. На готівковому ринку не спостерігатиметься якихось коливань, передбачає експерт, як і на міжбанківському кредитному ринку: «Система ліквідна, є долари, є гривня».

За словами В. Кравця, ставки за депозитами і кредитами до кінця року поступово знижуватимуться, а динаміка цього процесу залежатиме від оцінки ризиків на українському ринку іноземними банками, які збираються зайняти тут лідируючі позиції.

Утім, валютні прогнози, як відомо, справа невдячна. У цьому сенсі цікава позиція другого номера блоку «Народний союз «Наша Україна», секретаря Ради національної безпеки й оборони Анатолія Кінаха. Днями, перебуваючи в Запоріжжі, він відзначав необхідність посилення державного протекціонізму, захисту та підтримки національного товаровиробника. За словами Кінаха, сьогодні спостерігається зниження цінової конкурентоспроможності вітчизняної продукції, насамперед у зв’язку з підвищенням цін на енергоносії. «Україна динамічно інтегрується в світовий і європейський економічний простір та повинна гідно скласти іспит на конкурентоспроможність», — зазначає він, із чого можна зробити висновок, що прихильників курсової підтримки експортерів можна знайти не лише в лавах Партії регіонів.

Варто звернути увагу також на заяву Президента Віктора Ющенка, який усупереч відомим прогнозам припустив, що ВВП України цього року буде найвищим за всю історію країни. Чи не заплатимо ми за це рекордне зростання не тільки інфляцією, а й також девальвацією гривні? Тим паче, що в пакеті поствиборних варіантів розглядається також можливість зміни глави НБУ.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, зокрема, зазначає: «Iснує можливість, що якщо Нацбанк розігруватимуть як частину посад... то при зміні глави НБУ ми можемо отримати досить суттєву зміну функціонування банку». За його оцінкою, реалізація такого ризику може призвести до коливань курсу до 5—10%. «Швидше за все, в новому парламенті буде сильне лобі експортерів, які традиційно хочуть девальвації гривні», — сказав Жолудь. При цьому він наголосив, що насправді для основних українських експортерів у сучасних умовах не дуже вигідна девальвація гривні, оскільки як підприємства металургії, так і підприємства хімічної промисловості є найбільшими споживачами імпортного газу. На готівковому валютному ринку, на думку експерта, «будь-яке зростання політичних ризиків призведе до того, що люди менше довірятимуть національній грошовій одиниці та переходитимуть у валюту». Разом із тим, за його словами, найближчим часом за збереження стабільного офіційного курсу, коливання комерційних курсів «якщо і будуть, то доволі незначні».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати