Перейти до основного вмісту

«Позбавляємося баласту»

Які виклики нині стоять перед СБУ, створеної 21 рік тому?
26 березня, 11:08

Наскільки справляється з ними українська спецслужба? Із цими запитаннями ми звернулися до голови Громадської ради при Службі безпеки України Юрія Самойленка. Річ у тім, що вчора на Володимирській у Києві (і не лише) було свято — День СБУ. Рівно 21 рік тому, 25 березня, парламент ухвалив відповідний закон, яким врегулював роботу спецслужби. З 2001 року — це професійне свято працівників СБУ. Отже:

Юрію Павловичу, які проблеми нині розв’язує СБУ?

— Завдання залишилися ті ж самі: захист конституційного ладу, територіальна цілісність, боротьба з організованою злочинною діяльністю. Також постали нові проблеми, як, наприклад, боротьба з кібертероризмом, захист інформаційної безпеки. В умовах реформування служби, підготовлено нову редакцію закону про СБУ, яку надіслано до Міністерства юстиції для юридичної оцінки. Варто зазначити, що закон підготовлений відповідно до інших нормативних актів: стратегії національної безпеки, військової доктрини, закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики (позаблоковий статус). Новий проект буде розглянуто і ухвалено у Верховній Раді.

Також відбудеться низка змін у діяльності спецслужби у зв’язку з ухваленням нового Карно-процесуального кодексу. Зокрема, буде врегульовано питання з діяльністю у сфері захисту економіки, де відбувалося дублювання функцій з органами прокуратури. Те ж саме стосується питань корупції. Але Служба безпеки все ще захищатиме економічні інтереси держави. Такі завдання стоять нині.

Лунає чимало критики на адресу СБУ, зокрема, що вона не завжди вчасно реагує на виклики, що постають. У чому проблема?

— Я можу вам доповісти, що мені не соромно за своїх колег і отримані результати. Це боротьба з виявлення і запобігання розвідувальним діям іноземних спецслужб. Є конкретні результати: близько десятка іноземних агентів було викрито в Україні, як з боку іноземних громадян, так і з боку громадян України. Досить швидко було завершено гучні процеси з терористами в Дніпропетровську. Нещодавно закінчився судовий процес над двома корейськими громадянами, які збирали таємну інформацію, пов’язану з ракетно-космічним комплексом. Загалом результати вражають, попри те, що фінансування СБУ йде за залишковим принципом. Я як член Комітету з питань національної безпеки займаюся бюджетними питаннями: у бюджеті на 2013 рік передбачено покриття всього 42% від суми, необхідної для повноцінного функціонування служби. Всього 3% виділених коштів піде на розвиток, решта — на комунальні послуги й зарплати, які не найвищі порівняно з прокуратурою, органами внутрішніх справ, навіть армією. Оперуповноважений СБУ сьогодні є найбільш низькооплачуваним представником правозахисних органів.

Це соціальний аспект, а які все ж таки є ще проблеми в СБУ?

— Звісно, проблеми є, зокрема кадрові. Спочатку СБУ очолювали — Марчук, Маліков, Радченко, Деркач, а потім пішли військові розвідники, прокурорські працівники, комерсанти, дипломати, магнати. Сьогодні, нарешті, СБУ очолили, спочатку Калінін, потім Якименко, особи, які розуміються на основах оперативно-розшукової діяльності і роботі Служби безпеки. Тобто були прорахунки свого часу, але сьогодні наводиться лад. Є плани щодо реорганізації, аби не було дублювання.

Не можу сказати, що Служба сьогодні ідеальна, є недоліки, зловживання, але ми звільняємося від баласту. Нещодавно, наприклад, ми на Громадській раді отримали сигнал про те, що в одному із санаторіїв за бюджетні кошти було закуплено продукти харчування за завищеними цінами. Я доповів керівництву, негайно було призначено службовий розгляд, в результаті було звільнено директора санаторію, а матеріали передали для порушення кримінальної справи. Процес триває.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати