Прем’єріада...
Експерт: «Візит Януковича у Сочі — це... консультації про призначення керівника уряду»
Влада і опозиція не домовилися. Засідання Ради 5 лютого виявилося знову безрезультатним, а продовжити працювати протягом всього лютого, як пропонував лідер «УДАРу» Віталій Кличко, парламентська більшість відмовилася.
Нині акценти змістилися. Опозиціонери наввипередки заявляють про можливість внесення Президентом кандидатури на пост прем’єра вже завтра. Серед імовірних претендентів від влади називають кандидатури чинного очільника АП Андрія Клюєва, виконуючого обов’язки глави уряду Сергія Арбузова, в.о. віце-прем’єр-міністра України Олександра Вілкула та Юрія Бойка. Компромісними вважають фігури народного депутата Петра Порошенка, регіоналів Сергія Тігіпка чи Анатолія Кінаха.
Поспішність призначити нового главу уряду викликана одразу кількома факторами. І позиція Майдану для влади в цьому випадку є далеко не вирішальною. Стрімке падіння курсу гривні та відмова Росії надавати новий транш кредитних коштів без легітимного уряду засвідчили, що подальше затягування із внесенням кандидатури на посаду прем’єр-міністра боляче вдарить по ситуації з економікою країни в цілому.
Часу для врегулювання ситуації у Януковича залишається катастрофічно мало. Тим більше, що ВРУ, яка повинна проголосувати за кандидатура прем’єра, в цьому місяці залишилося працювати всього два дні.
Тим часом у провладній більшості кажуть, що про внесення на голосування фігури прем’єра їм поки нічого невідомо. «Ніякою інформацією щодо цього питання не володію, — сказав «Дню» народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник. — Якщо в опозиції є хтось дуже наближений до Банкової, то нехай скаже про це відверто».
Раніше опозиціонери заявляли, що ім’я свого кандидата в прем’єри Янукович зможе назвати лише після «консультацій» у Сочі. Джерела «Дня» у владі переконують, що зараз існує геополітична домовленість між РФ, США та Європою, які вже начебто домовилися про постать компромісного прем’єра. Ним, за інформацією співрозмовників, є народний депутат Петро Порошенко, який зовсім скоро також повинен поїхати на оглядини до Путіна.
«Візит Януковича у Сочі — це швидше не виконання вказівок Путіна, а консультації задля уникнення помилки з призначенням кандидатури керівника уряду, яка може дуже не сподобатися Москві, — говорить «Дню» політолог Володимир Фесенко. — Клюєв є абсолютно прийнятним прем’єром і для Януковича, і для Партії регіонів (за Арбузова, приміром, там далеко не всі готові голосувати), і для комуністів. Але він не влаштовує Майдан і опозицію. Навряд чи Янукович на це піде».
Експерт переконує, що так само призначення на цю посаду Арсенія Яценюка, якому Президент раніше пропонував пост голови Кабміну, наразі є малоймовірним. «Ідея прем’єрства Яценюка була вкинута Януковичем із суто тактичних міркувань — щоб пересварити лідерів опозиції і викликати недовіру між Тимошенко і Яценюком», — говорить Фесенко.
Тактика влади частково спрацювала. Інформація про заклики Тимошенко виходити з перемовин із владою та не голосувати за повернення Конституції 2004 року, що на днях просочилася в ЗМІ, — тому підтвердження. «Те, що переповідають медіа — чорно-біла розповідь, — заперечує «Дню» депутат від «Батьківщини» Андрій Сенченко. — Позиція Тимошенко не відрізняється від позиції фракції».
«Що характеризує нинішню владу, то це абсолютно неадекватне сприйняття дійсності, — додає Сенченко. — Ми ледве стримуємо людей від ручного виносу чиновників із кабінету. Усі чекають, доки Рада нарешті почне працювати. Якщо ж замість того, щоб вирішувати проблеми і завдання, які перед нами ставить суспільство, влада починає прем’єріаду, то це лише пришвидшить її кончину».