Про «політичну недобудову»
Віталій БАЛА: «На керівництво «Єдиного центру» ще запросять когось харизматичного»Будували-будували і нічого на побудували. Або побудували, але зовсім не те, що очікувалося. Політологи вже похрестили новий проект Банкової «Єдиний центр» політичною недобудовою. Фактично протягом останніх трьох місяців весь політикум з азартом обговорював чутки про деякий грандіозний політичний проект, мета якого — об’єднати схід і захід України. Прогнозується, що до нього ввійдуть впливові фігури сходу та заходу. Передбачається, що так буде переформатоване електоральне поле Віктора Ющенка. У лідери пророкували і Богатирьову, і Яценюка. Казали, що фінансуватиме сам Ринат Леонідович! І що ж вийшло? Виявилося, що партію очолює деякий Кріль — невиразна політична фігура з нульовим рейтингом. Крім того, всі чудово розуміють, що за Крілем стоїть Балога (хоч би як сам Кріль це заперечував). А за рівнем демонізації у суспільній свідомості Віктор Балога, мабуть, уже наближається до Віктора Медведчука.
Ще один показовий момент — сама презентація партії. Таємно, на закритому з’їзді, через інтернет — все це свідчить, що на цьому етапі ніякої реальної партії немає. Є лише її видимість, причому малопереконлива. У БЮТі та «Народній самообороні» це чудово розуміють, і не соромлячись потішаються над новим проектом. Фраза Юлії Тимошенко про «ЄЦ» в ефірі «1+1» уже стала крилатою, хоча вона не дуже вписується в образ «леді в білому». Тарас Стецьків у ефірі каналу «Україна» також познущався над «Єдиним центром»: «Я можу побажати партії «Єдиний центр», яку, швидше за все, курируватиме Віктор Балога, успіху. Я вважаю, що цей успіх буде близький до нуля».
На думку директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, на Банковій обрали помилкову стратегію.
— Як ви вважаєте, чому лідером цього проекту став такий маловпливовий політик?
— Я гадаю, вони ще запросять когось харизматичного для керівництва цією партією. Можливо, Яценюка, а, можливо, когось іншого. Якщо вони цього не зроблять, то вже зараз можна стверджувати, що це суто технологічний проект або окозамилювання перед Президентом.
— А взагалі, чи можна сказати, що це початок кінця «Нашої України», чи ж навпаки — НУ-НС відчищається від баласту.
— Насправді «Наша Україна» вже давно віртуальний проект. По суті, сьогодні є дві серйозні політичні сили — це БЮТ і Партія регіонів. Створення єдиної партії на базі «Нашої України» — це спроба залишитися впливовим гравцем нарівні з цими двома партіями. Швидше за все, ця спроба в них не вдасться. Якщо навіть «Наша Україна» якимсь чином виживе і буде створена нова партія, все одно в неї буде не більше 10%.
— До речі, «Народна самооборона» також відділяється. Що, за вашими прогнозами, буде на правому фланзі? І чи може «Народна самооборона» на щось розраховувати, якщо піде на наступні вибори одна?
— На наступних виборах партія Луценка може подолати тривідсотковий бар’єр, а далі я не бачу серйозного майбутнього. Але цілком можливо, що дві політичні сили (БЮТ і ПР) таки підійматимуть прохідний бар’єр. Якщо вони піднімуть його до семи відсотків, то я гадаю, що пройдуть три партії, максимум чотири. Не більше.
IНША ДУМКА
Володимир СТРЕТОВИЧ, народний депутат України (фракція НУ-НС):
— За умови «картельної змови» між БЮТ і Партією регіонів двопартійність можлива. Зараз у політикумі ходить цифра — 7%. На нинішньому етапі побудови демократичного суспільства ця цифра є жахливою. Проти цього ми рішуче виступаємо із зрозумілих причин. Ми говоримо, що має бути найнижчий бар’єр, щоб кожен виборець мав свого представника в парламенті. Але це, на жаль, не находить реальної оцінки. Пам’ятаєте, в 2005 році Президент на День незалежності сказав, що є потреба підняти до 5% бар’єр. Він тоді ще не знав, що буде з «Нашою Україною». Але слова його залишилися. У цій ситуації, питання структуризації партії є досить нагальним і актуальнім. Але ми бачимо, що замість злиття і укрупнення, відбувається подрібнення.
Що стосується майбутнього партії «Наша Україна», то я б це не хотів коментувати. Як відомо, криза назріла, коли частина вийшла з партії. Зараз вони створили свою партію. Тепер «Наша Україна» сама має відреагувати на ці кроки, бо ми так і не почули заяв про виключення, про якісь заходи партійного стягнення чи певного тиску на членів фракції, до якої вони, до речі, сьогодні належать, хоча представляють іншу партію.