Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про три питання з Ради регіонів

9 вересня Президент тестував готовність областей до місцевих виборів, децентралізації та конституційних змін
09 вересня, 19:02
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Президент України Петро Порошенко за участі губернаторів, спікера парламенту та міжнародних дипломатів провів засідання Ради регіонів. Тема зустрічі  — підготовка до місцевих виборів. Гарант вкотре запевнив: у запропонованих змінах до Конституції немає жодного «окремого статусу» для Донбасу, а з тексту чинноъ Конституції взагалі приберуть статтю 92, щоб не допустити «параду суверенітетів». Говорили й про впровадження децентралізації в регіонах. По суті — це ключова реформа, яка має перерозподілити фінансові потоки з центрального до місцевих бюджетів, тобто віддати на місця більше повноважень. Ця реформа вже підготовлена. За її впровадження в життя наступного тижня візьметься парламент. Тим часом самі українці, попри оптимістичні заяви КМУ, ще не побачили економічних реформ.

Лише третина населення вірить в успіх реформ і готові терпіти труднощі заради них. Про це сказано в липневому опитуванні фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова. Решта має сумніви щодо цього. Так, ще третина українців взагалі не вірять в реформи.

Загалом, громадяни не проти економічних змін в країні: 54% каже їм «так», аби подолати кризу. При цьому найважливішою реформою 65% українців називають антикорупційну. У списку пріоритетних також — реформа органів правопорядку (58%), пенсійна та системи соціального захисту (40%), сфери охорони здоров’я (36%).

Зменшується кількість тих, хто згоден чекати економічного покращення. Кожен третій не хоче терпіти далі, бо його матеріальне становище нестерпне вже зараз, а кожен четвертий — бо не вірить в успіх реформ. Лише на Заході більшість жителів готові миритися з матеріальними труднощами протягом певного періоду часу (загалом 57%). У всіх інших регіонах такі респонденти опинилися у меншості (у Центрі — 37,5%, на Півдні — 25%, на Сході — 23%, на Донбасі — 28%). Загалом же за останні півроку кількість тих, хто готовий мовчки терпіти труднощі заради здійснення реформ,зменшилася на 8%, а тих, хто терпіти не готовий, стало на 11% більше.

Майже половина українців (48%) вважає, що чинна влада не досягла прогресу у реформуванні. Кожен четвертий вважає, що зроблено приблизно 10% того, що слід було, кожен десятий — що зроблено не більше третини, і 3% — що не більше половини. Тих, хто гадає, що влада вже зробила більше половини з запланованих реформ, назбиралося 0,6%.

На думку громадян, найбільший опір проведенню реформ в Україні чинять уряд та олігархи (по 51%). Третина українців, навпаки, вважають, що уряд сприяє проведенню реформ; а щодо олігархів таку думку мають лише 7%. Кількість тих, хто вважає президента рушієм і гальмом реформ, приблизно однакова: 37% і 39%, відповідно.

При всьому при цьому оцінюючи хід реформ самі українці не дуже хочуть ставати їх активними учасниками. 51% респондентів зізналися, що не готові докладати власні зусилля заради успіху реформ у країні: 28% — бо вважають, що цим мають займатися органи державної влади, а ще 23% — бо не вірять в успіх такого починання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати