Продається «блакитна фішка»
У принципі «Нафтогаз» не дуже й має право розпоряджатися акціями цієї компанії (йому належить 50% плюс одна акція), оскільки держава передала їх суто для формування статутного фонду. Але, зі слів Бойка, продаж ініціює Президент України Леонід Кучма в зв’язку з тим, що акціонери «Укрнафти» тривалий час не можуть порозумітися, що позначається на роботі АТ. (За даними Інтерфакс-Україна, в січні-вересні «Укрнафта» скоротила чистий прибуток на 58,7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року). Як повідомив Бойко, проект постанови уряду про продаж контрольного пакета акцій «Укрнафти» завізовано у «Нафтогазі України» та направлено до Фонду держмайна. У НАКу говорять, що «Укрнафта» перетворилася на валізу без ручки — нести важко, а кинути жаль, і мають намір розконсервувати процес приватизації.
У самій «Укрнафті» намір продати контрольний держпакет не викликав особливого ентузіазму. Як заявив учора почесний президент ВАТ Олег Салмін, відповідні заяви керівництва НАКу без надання офіційних документів передчасні. З його слів, на сьогоднішній день існує тільки пропозиція Фонду держмайна України про виведення контрольного пакета акцій з статутного фонду НАК та подальший їх продаж. На думку О. Салміна, представники фондового ринку, акціонери компанії та її потенційні інвестори можуть негативно відреагувати на неповну інформацію про продаж держпакета.
У Фонді держмайна, навпаки, стверджують, що поки не отримували проект постанови уряду про продаж контрольного пакета акцій «Укрнафти» і підтверджують інформацію про неодноразову пропозицію НАК «Нафтогаз України» вилучити пакет акцій «Укрнафти» зі статутного фонду компанії з метою його продажу.
Ледве існуючий український фондовий ринок досить мляво відреагував на сенсаційну новину. Зі слів керівника прес-центру Першої фондової торгової системи (ПФТС) Андрія Коломійця, ціна попиту на акції «Укрнафти» на останніх торгах зросла, але не набагато (із 23,8 грн. до 23,85 грн.), тоді як ціна пропозиції зовсім не змінилася. З його слів, ринок довго чекав невеликого досі непроданого державою пакета акцій (0,3%), який нещодавно виставили на УМВБ. «Людям довго морочили голову цим мізером, а нині вони і зовсім не розуміють, це (50% плюс одна акція) «утка» чи ні», — сказав А. Коломієць.
Тим часом прагнення НАКу, щоб там не було, «скинути» «Укрнафту» уявляється, на перший погляд, досить дивним. Адже ні для кого не є таємницею, що погіршання фінансових показників цього найбільшого у країні видобувача вуглеводневої сировини пов’язане насамперед із тим, що «материнська компанія», яка представляє державу, має можливість практично безоплатно користуватися газом, який видобуває «Укрнафта». Позбавившись такої можливості, НАК, (як запевняє прес-служба компанії, до кінця року боргів перед «Укрнафтою» вже не буде), природно, істотно погіршить свої відносини з бюджетом...
Як пояснило «Дню» джерело, близьке до «Мінпаливенерго», сама по собі реанімація процесу приватизації «Укрнафти» може розглядатися тільки позитивно, оскільки в умовах ринкової економіки і глобалізації торгових зв’язків не становить для України жодних загроз. Адже будь-яку нафту й будь-які нафтопродукти сьогодні можна купити. Але держава вже продемонструвала свою нездатність позитивно впливати на розвиток своїх підприємств, у тому числі й тих, які займаються такою прибутковою діяльністю, як експлуатація надр. Тоді як приватний бізнес регулярно демонструє успіхи в цьому напрямі.
Разом із тим, на думку джерела, рішення вилучити держпакет «Укрнафти» зі статутного фонду «Нафтогазу України» може бути продиктовано ще й майбутнім створенням міжнародного газотранспортного консорціуму. Нафтову складову його активів покупці (через її мізерність), вважає джерело, можуть просто не помітити, тоді як для України це цілком реальні й досить великі потужності, розлучатися з якими просто так немає жодного сенсу.