При Києво-Могилянській академії відкриється Меморіальний кабінет Джеймса Мейса
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100907/4159-2-1.jpg)
Американський історик Джеймс Мейс присвятив більшу половину свого життя всебічному дослідженню Голодомору 1932—1933-х років і став чи не першим західним вченим, котрий назвав його геноцидом проти українського народу. Багато в чому саме завдяки цій людині українці та світ загалом більше дізналися про непросту українську історію. Джеймс Мейс, як ніхто інший серед закордонних вчених, полюбив Україну і зумів стати повноправним учасником українського політичного і культурного дискурсу.
Починаючи з 1998-го до 2004 року він працював у «Дні». Тут ми разом писали звернення до Пулітцерівського комітету з метою позбавити Волтера Дюранті премії. Тут народилася і втілювалася його ідея «Свічки у вікні», що стала об’єднувальним символом і попри все дедалі більше шириться всією країною. Як відомо, в серії «Бібліотека газети «День» вийшли друком збірки робіт «День і вічність Джеймса Мейса» (2005 р.) та «Джеймс Мейс: Ваші мертві вибрали мене» (2008 р.). А 2009 року за ініціативи нашого головного редактора Лариси Івшиної було засновано щорічну премію в галузі журналістики імені Джеймса Мейса, першим лауреатом якої став Ігор Лосєв.
Джеймс Мейс зумів реалізувати себе не лише як історик, публіцист та журналіст, а й як викладач. Він пов’язав своє життя й з українськими університетами. Починаючи з 1995 року до останнього дня Джеймс Мейс був професором кафедри політології Києво-Могилянської академії.
2005 року дружина вченого Наталя Дзюбенко-Мейс, виконуючи заповіт свого чоловіка, передала до Академії першу частину архіву та книжкової колекції Джеймса. А за кілька років вдалося «повернути» в Україну й «американську» частину. Вони обидві склали цілісну колекцію книжок і документів Дж. Мейса в науковій бібліотеці Могилянки. Такою була воля вченого, який хотів, щоб його архів та бібліотека активно використовувалися в Україні. А це майже 2500 унікальних друкованих видань про Голодомор, тоталітаризм, праці з історії України та Росії, матеріали для доповіді комісії Конгресу США 1986 року, листи, секретні матеріали радянських спецорганів.
Відтепер колекція Джеймса Мейса зберігатиметься у спеціальній Меморіальній кімнаті в Києво-Могилянській академії, яка до того ж функціонуватиме як бібліотека-архів-музей Джеймса Мейса.
Створення Меморіального кабінету імені вченого — це ще один шанс все-таки зберегти його інтелектуальний спадок для нащадків. Тому Києво-Могилянська академія запрошує всіх небайдужих віддати шану цій людині й 10 вересня, під час відкриття Кабінету, разом з іншими запалити Свічу Пам’яті Джеймса Мейса.
Репортаж із відкриття Меморіального кабінету читайте в найближчих випусках «Дня».