Причини аварії на шахті в Донбасі не піддаються науковим поясненням
Незважаючи на те, що всі роботи з дегазації й обстеження аварійної ділянки на шахті ім. Засядька в Донецьку вже завершені, державна комісія з виявлення причин аварії досі не може визначити, що саме сталося в той день у лаві. За словами міністра вугільної промисловості України Сергія Тулуба, який днями відвідав Донбас з робочим візитом, члени комісії вже обстежували аварійну ділянку, зробили фотознімки пошкоджених елементів кріплення в аварійній виробці й тепер моделюють фізичні й геомеханічні процеси, що сталися в момент викиду. Однак усі отримані дані не дозволяють фахівцям зупинитися на якійсь iз наявних гіпотез стосовно того, що відбулося: вони стверджують, що ця аварія не підпадає під жодну класифікацію газодинамічних явищ, відомих науці й описаних сьогодні.
До речі, за словами віце- прем’єр-міністра Андрія Клюєва, наслідки аварії на шахті могли б бути набагато серйознішими, якби на підприємстві було встановлено не таке сучасне обладнання. «Найсучасніша техніка, впроваджена на цій шахті, й була безпосередньо в цій лаві. Можливо, тому й стався лише викид метану, але через те, що спрацювала вся техніка, не сталося вибуху й пожежі», — підкреслив віце-прем’єр.
Уже вчора до Донецька приїхав Генеральний прокурор України Олександр Медведько, який збирається взяти участь в організації розслідування трагедії. За словами генерального прокурора, прокуратура Донецької області вже порушила кримінальну справу за ст. 272 ч. 2 Кримінального кодексу. Наразі створена слідча оперативна група й проводиться досудове слідство.
При цьому, як повідомив головний інженер центрального штабу державної воєнізованої гірничорятувальної служби в Донецькій області Віталій Жаринов, заразі на шахті працює тільки їхнє відомство, яке вже закінчує всі дослідження. Також на місці трагедії веде свою роботу комісія з потерпілих, завдання якої — визначити суму виплати допомоги для них.
Як заявив журналістам губернатор Донецької області Володимир Логвиненко, місцева влада вже визначила, що сім’ї загиблих отримають компенсацію в розмірі 3 млн. грн. Ці гроші будуть виділені з держбюджету, але загальна сума складається з внесків, які регулярно відраховують самі ж підприємства. Крім того, за словами В. Логвиненка, буквально днями Кабінет Міністрів підписав розпорядження, згідно з яким ще 1,5 млн. грн. з державного бюджету буде спрямовано на компенсацію відновлювальних робіт після аварії. А витрати на поховання загиблих і поточні витрати повністю взяло на себе саме підприємство.
Учора всі загиблі були поховані на кладовищах Донецька й Тореза, а в лікарнях області триває лікування потерпілих. За словами лікарів, стан більшості гірників кваліфікується як задовільний, хоча, за словами головного лікаря Донецької обласної клінічної лікарні профзахворювань Євгена Гладчука, потерпілі пробудуть у лікарні ще щонайменше 10 днів. За його даними, поки їхній попередній діагноз — «Отруєння рудничним газом» — під питанням. Також у лікарні з гірниками працюють психологи. Двоє шахтарів ще лежать у реанімації у тяжкому стані.