Прихована загроза
У 2003 році на території Криму знищили приблизно 40 вибухонебезпечних предметівМНС та підрозділи саперів у минулі вихідні завершили операцію із ліквідації знайденої раніше в одній із заток донної німецької міни LMB часів Другої світової війни. У неділю вдень німецьку міну вивезли на полігон ВМС України за 25 кілометрів від міста і знищили. Як повідомляє прес- служба МНС, підрив міни із зарядом, еквівалентним 1000 кг тротилу, фахівці МНС здійснили разом з автомобілем, на якому її доставили, без негативних наслідків для навколишнього середовища, будинків і людей. Президент України Леонід Кучма висловив подяку всім учасникам операції і тих, хто найбільше відзначився, нагородив державними нагородами.
Це була справді складна операція. Морська міна великої потужності, що містила понад 700 кілограмів вибухової речовини, у разі розриву в центрі густонаселеного мікрорайону Червона гірка могла призвести до руйнування великої кількості будівель і, можливо, до загибелі людей. Сьогодні ця небезпека вже в минулому.
Міна, яка виявилася фатальною для долі трьох осіб, допомогла органам влади Севастополя та військовим підрозділам краще усвiдомити ситуацію з вибухонебезпечними предметами в місті. Тільки за час роботи саперів із німецькою донною міною в Криму та Севастополі виявили ще близько 10 мін, снарядів і бомб, які потiм знешкодили підрозділи МНС і сапери. Як повідомляло Кримське агентство новин, Головнокомандуючий ВМС України Ігор Князь поінформував журналістів, що він переконаний у необхідності проведення операції із виявлення та ліквідації вибухонебезпечних предметів біля берегів Криму. З його слів, на даний момент можливість здійснення такої програми розглядає Кабінет Міністрів України. «Це стосується не тільки дна в районі Севастополя, а всієї ділянки: від Керчі до Євпаторії й Очакова. Загроза залишилася, її не видно, вона лежить на дні. Проте щоб кваліфікувати, точно визначити, де і що знаходиться, потрібні величезні кошти, потрібна державна програма», — сказав Ігор Князь. За його даними, в 2003 році фахівці аварійно-пошукової служби ВМС України знищили близько сорока вибухонебезпечних предметів на території Криму.
А управління МНС України спеціальним документом зобов’язало Управління з питань НС Севастопольської міської держадміністрації до 1 березня організувати охорону Інкерманських штолень, повідомив в.о. заступника начальника Управління з питань НС Сергій Кизим. З його слів, на сьогодні в штольнях Інкермана знаходиться до 3 тисяч тонн боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни. Цю цифру отримали на основі архівних даних. Питання розмінування штолень обговорюють уже понад 10 років. До розпаду СРСР їх охороняв Чорноморський флот, проте останнім часом проникнути до підземелля може будь-хто. Далеко не всі «діггери» усвідомлюють небезпеку, пов’язану з відвідуванням штолень. Досить пригадати події 1997 року, коли тут підірвалася група підлітків. У МНС поки що не вирішили, що ж робити з інкерманськими боєприпасами. Розглядають два варіанти: або знову організувати посилену охорону штолень, або провести операцію із розмінування підземелля. «Річ у тому, що теоретично самі по собі боєприпаси вибухнути не можуть. Тому можна просто закрити ходи до штолень, встановити вежі й охоронну сигналізацію. Чергування здійснюватимуть військовослужбовці ВМС України», — каже Сергій Кизим. А якщо МНС усе-таки вирішить розмінувати «Шампани», то саперам доведеться використати новітні технології, на зразок тих, які застосовували археологи для дослідження пірамід Хеопса, відзначив він. «У цьому випадку камінь пилятимуть не механічними пристроями, а водою. Таке низькотемпературне різання унеможливить нагрівання, і це дозволить розрізати боєприпаси без вибуху. Контроль за операцією могли б здійснювати за допомогою телевізійних камер. Уже існують такі технології, які дозволяють все провести безпечно. Проте рішення про долю «Шампанів» мають прийняти органи влади», — підсумував Сергій Кизим.