Припинено бізнес на святинях
Троє мешканців міста Гайворона, старшому з яких 41 рік, а молодшому 27, швидко знайшли спільну мову з мешканцем одного із сіл району. Усі вони пройшли тюремні університети та ще мали пристрасть до наркотиків. Очевидно, пошуки грошей для чергової дози й змусили замислитися над об’єктом наживи. І його вони знайшли швидко. Один із цього злочинного «квартету» мав деякі пізнання в цінності ікон. Там паче, «добрі» люди порадили місце, де можна збувати крадені церковні речі. Тож протягом року злодії здійснювали нічні набіги, спустошуючи храми в окрузі.
Двічі зловмисники проникали до храму Іоанна Предтечі у місті Гайвороні. Як говорить його настоятель протоієрей Володимир Ковальчук, злодії раніше не раз бували в цьому храмі, знали цінність його ікон, а скоєнню кражi сприяла відсутність грат на вікнах та неміцність вхідних дверей, через які вони проникали в приміщення.
Роз’їжджаючи на двох легковиках по селах Кіровоградщини, а також сусідніх районах Вінниччини та Одещини, зловмисники видивлялися в тамтешніх храмах найцінніші речі. Є підстави вважати, що вони були обізнані з їхньою вартiстю. Бо коли відвозили крадене скупнику в місто Котовськ Одеської області, то називали конкретну ціну, яку б вони хотіли отримати за ту чи іншу ікону. Приміром, одну з таких святинь вони хотіли збути за півтори тисячі доларів.
Вояжі з оскверненням навколишніх святинь врешті- решт привели «квартет» в ізолятор тимчасового тримання Гайворонського райвідділу міліції.
Храм Іоанна Предтечі злодії обкрадали весною минулого року. І лише через рік вони побували у церквах сіл Кам’яна Криниця та Кам’яний Брід Ульяновського району Кіровоградщини. Злочинцi усвідомлювали, що якщо будуть красти за місцем проживання, швидко попадуться в руки правосуддя. Тож об’єкти для наживи шукали на території сусідніх з Кіровоградською областей. Найбільше таких крадіжок ними вчинено в Бершадському районі Вінниччини. Нашкодили злодії і в Саврані та Бальтському районі Одещини.
Після однієї з чергових своїх нічних вилазок зловмисники були затримані співробітниками Гайворонського райвідділу міліції.
– Ми мали інформацію про можливу причетність мешканців міста до крадіжок з храму, – говорить виконуючий обов’язки першого заступника начальника Гайворонського РВ УМВС в Кіровоградській області капітан міліції Микола Мовчан. – Проте знайти докази, які б довели цю причетність, тривалий час не вдавалося. Злодії виїжджали на злочини за межі області. Але наша наполегливість принесла результат. Спрацювала одна із засідок. Під ранок до будинку одного із підозрюваних під’їхав легковик, в якому «квартет» повертався з чергової своєї «справи». У салоні та багажнику автомобіля були церковні речі, викрадені, як згодом ми дізналися, з церкви на Вінничині, а також інструмент та обладнання, з допомогою якого здійснювалося проникнення до церков: канатна драбина, по якiй злодії забиралися на дзвіницю, домкрат, яким відважували решітки на вікнах, ломики та ліхтар.
У ході слідства було проведено ряд санкціонованих обшуків за місцем проживання затриманих, під час яких вилучено майже сотню викрадених ікон, церковні книги, хрести, кадила та інше дорогоцінне церковне начиння, а також обріз малокаліберної гвинтівки, пістолет Перфекта, перероблений під стрільбу малокаліберними набоями калібру 5,6 мм, а також макову соломку.
Встановлено також і особу, яка скуповувала у злодіїв крадені ікони. У неї у місті Котовську гайворонські правоохоронці вилучили крадені ще не реалізовані ікони.
Навряд чи задокументовані на сьогодні гайворонськими правоохоронцями близько двадцяти крадіжок з храмів – це все, що скоєне членами затриманої групи. Слідство триває, і є підстави вважати, що цей список крадіжок буде продовжуватися. Разом iз тим встановлено, що зловмисники скоювали й іншi крадіжки, приміром iз магазинів.
– У нас у райвідділі вже побували настоятелі з ряду храмів Вінниччини та Одещини, де було скоєно крадіжки, які впізнали серед вилученого у злодіїв свої ікони та інше церковне начиння, – продовжує Микола Сергійович. Від імені парафiян вони подякували працiвникам мiлiцiї за оперативну роботу, за припинення діяльності цієї групи нелюдів та повернення найближчим часом до храмів цих святинь.