Пристрасті за тарифами
Схоже, від часів існування українського парламенту уявлення депутатів про те, як повинна діяти справжня опозиція, не зазнали суттєвих змін. Бійкою та блокуванням трибуни депутатами фракції БЮТ завершилося вчора чергове засідання Верховної Ради України. Таким чином бютівці висловили свою незгоду з рішенням своїх колег із тим, що тимчасову слідчу комісію для з’ясування причин підвищення комунальних тарифів очолила депутат від Комуністичної партії Алла Александровська. Це, звісна річ, викликало невдоволення автора проекту постанови — Юлії Тимошенко, яка у свою чергу пропонувала, щоб комісію очолив член її фракції Микола Сивульський.
Нагадаємо, що спробу «газової атаки» на уряд Тимошенко зробила ще у вівторок, заявивши при цьому: «Немає нічого спільного між цінами на російський газ і цінами для населення». Осідлавши таким чином свого улюбленого коника, Тимошенко вирішила використати його максимально.
Представляючи учора свій проект постанови, лідер фракції БЮТ наголосила, що за її розрахунками, населення України, а також бюджетні установи споживають 19 млрд. куб. м. газу, а в Україні видобувають 20,5 млрд. куб. м газу. Причому його собівартість становить 114 грн. за 1 куб. м, а відпускається цей газ за ціною 444 грн. Саме така ціна, на думку Ю. Тимошенко, спричинила підвищення цін на електроенергію, гарячу воду, опалення.
На її думку, ціни на газ завищені свідомо і є ні чим іншим, як великою газовою махінацією. «Почалася вона (махінація) в 2004 році, коли тогочасний президент Кучма, прем’єр Янукович і голова «Нафтогазу» Бойко такою трійкою заснували компанію «РосУкрЕнерго». Ця компанія, за її словами, є єдиним монопольним постачальником газу в Україну і створена свідомо, щоб знімати залишки грошей, які ще мають люди». «Сьогодні вони продовжують компанію захоплення України через передачу пакетів акцій «облгазів» й «міськгазів», компанія з передачі акцій на газові розподільні мережі вже набула такого масштабу, що потребує втручання слідчої комісії».
Депутати, як уже повідомлялося, прислухалися до думки Юлії Володимирівни, й така комісія була створена. Крім того, що її очолила депутат Александровська, цій комісії також доручено, крім нових тарифів на природний газ, перевірити й обґрунтованість списання боргів компанії «Єдині енергетичні системи України», яку очолювала Ю. Тимошенко.
Але це було не єдиною прикрістю для фракції БЮТ протягом цього дня. Відкриваючи ранкове засідання Верховної Ради, спікер Олександр Мороз повідомив, що три депутати фракції Блоку Юлії Тимошенко — Вершиніна Інга, Дмитро Крючков, Максим Луцький — написали заяви про входження до складу антикризової коаліції.
У зв’язку з цим фракція Блоку Юлії Тимошенко збирається звернутися до суду щодо позбавлення депутатського мандата тих парламентаріїв, які «зрадили цю політичну силу». Про такий намір фракції сказав один із лідерів БЮТ, заступник голови фракції Олександр Турчинов у інтерв’ю журналістам у середу в Києві. Він також зазначив, що Конституція повинна бути виконана і в тій частині, яка стосується імперативного мандата. О. Турчинов наголосив, що народні депутати, які не виконують обіцянок, даних виборцям, повинні «покласти свій мандат і дати можливість іншим працювати в парламенті».
Тільки зараз уже мало віриться в те, що боротьба бютівців за чистоту своїх лав увінчається успіхом. Риба, як відомо, шукає, де глибше, а людина, звісна річ, де риба. Та й керівництво Верховної Ради не має нічого проти таких перебіжчиків. Прийняте напередодні рішення про «легалізацію» жертв імперативного мандата (надання ним статусу міжфракційних), зайвий раз підтверджує це.
Якими в таких умовах будуть дії опозиції в особі БЮТ, побачимо вже сьогодні.