Перейти до основного вмісту

Приватизації пам’яток — бути

I регламентуватиметься вона охоронними договорами
12 липня, 00:00

Умови експлуатації приватизованих будівель, що мають статус пам’яток архітектури, регламентуватимуть охоронні договори, укладені між потенційними власниками і державними органами з охорони культурної спадщини. Про це під час on-line конференції повідомив заступник міністра будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства Юрій Казмірук, передає Інтерфакс-Україна. Він зазначив, що такі договори укладатимуться після прийняття на державному рівні рішення про приватизацію житлових будинків, які мають статус пам’яток архітектури. «Цей документ чітко регламентуватиме правила утримання і проведення ремонтних робіт у цьому будинку в процесі експлуатації. Пріоритетом, безумовно, буде збереження первинного історичного вигляду будівлі», — сказав він. Ю. Казмірук також зазначив, що «якщо в такому будинку проживають інші мешканці, то питання стосунків з новим власником вирішуватимуться відповідно до чинного законодавства».

Нагадаємо: зараз приватизацію всіх пам’яток культурної спадщини заборонено. Давно наболіле питання приватизації пам’яток має свої «за» і «проти». Супротивники приватизації побоюються, що власники не будуть з належною повагою ставитися до пам’яток архітектури. З другого боку, приватизація дає надію на реставрацію багатьох будівель, до яких систематично «не доходять руки» у держави. При цьому Ю. Казмірук висловив думку, що орієнтація України на європейські цінності не означає, що існуючі в Україні замки буде передано нащадкам їх колишніх власників, які мешкають за кордоном. «Сьогодні чинне законодавство не передбачає передачі замків у приватну власність. Мінбудівництва працює над розробкою переліку пам’яток архітектури, які не підлягатимуть приватизації. Цей перелік включатиме об’єкти, якими опікуватиметься держава. Для інших об’єктів будуть розроблені механізми передачі їх у власність і залучення приватних інвестицій для їх реставрації і відновлення. Можливо, буде передбачено продаж об’єктів умовно за одну гривню, щоб ними зацікавилися меценати, або запропоновано податкові пільги за умови обов’язкового збереження автентичності і доступності пам’ятки для громадян», — сказав він.

За даними Мінбудівництва, зараз в Україні на державному обліку перебуває більше 16,3 тис. пам’яток архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, з них 3,5 тис. пам’яток національного значення. В історичних містах і місцях зі значним рівнем концентрації архітектурної спадщини створено 59 історико-архітектурних і історико-культурних заповідників, з них 13 мають статус національних.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати