Перейти до основного вмісту

«Приворот»

Борги Мінфіну стануть привабливішими?
14 травня, 00:00

У системі торгівлі державними цінними паперами очікуються цікаві зміни. Передусім, Міністерство фінансів України має намір ініціювати скасування оподаткування операцій із цими паперами не тільки при остаточних виплатах інвесторам, але й у період їхнього обігу на вторинному ринку. Керівник управління з роботи із комерційними борговими зобов’язаннями департаменту управління державним боргом Мінфіну Олег Ходачук заявив, що відповідні проекти поправок до податкового законодавства в його відомстві вже готують. По-друге, зі слів Ходачука, у Мінфіні всерйоз займаються питанням введення інституту маркетмейкерів (інвесторів, які забезпечуватимуть безумовне фінансування бюджету через купівлю цінних паперів в обсягах, передбачених бюджетом) і хочуть, щоб одним із зобов’язань ММ «стала підтримка котирування в торгових системах». Готують також нові технічні правила проведення аукціонів із продажу ОВДП, що передбачають обов’язкове задоволення неконкурентних заявок. У Міністерстві сподіваються, що «це приведе до здешевлення боргу» і «задоволення попиту з неконкурентних заявок, який за існуючого стану речей часто виявляється «за бортом», повідомляє Інтерфакс-Україна.

Цікаво, власне, у цьому випадку те, що Мінфін на сьогодні не має проблем із розміщенням облігацій: обсяг продажу минулого місяця виріс до 125,9 млн. грн. (порівнюючи з позаминулим — практично на 100 млн. грн.) Складається враження, що там упритул підійшли до розвитку інфраструктури фондового ринку зовсім не тому, що з виконанням державного бюджету можуть виникнути проблеми (наприклад, у зв’язку з необхідністю підвищення мінімальної заробітної плати). Просто почали з найбільш близького державі фондового сегмента. Думкою стосовно того, що відбувається, «День» поцікавився у кандидата економічних наук, президента Центру антикризових досліджень Ярослава ЖАЛІЛА :

— Ініціативи Мінфіну є ні чим іншим, як спробою активізувати вторинний обіг державних цінних паперів. Україні справді вельми потрібен розвиток фондового ринку як корпоративних, так і державних цінних паперів. Можливо, що цими ініціативами і намагаються запустити ринок, який, як відомо, є механізмом концентрації розсіяних фінансових ресурсів. У такому контексті ці заходи, безумовно, мають певну доцільність. Але без відповідей залишаються запитання: на які цілі використають ці ресурси? Хто буде суб’єктами цього ринку? Хто концентруватиме ресурси внаслідок продажу на вторинному ринку ОВДП? Якщо передбачити, що власниками ОВДП є комерційні банки, то вони, власне, не потребують залучення додаткових ресурсів за рахунок їхнього продажу. Якщо ж «грати» на вторинному ринку буде НБУ (так це чи ні, — сказати складно, але я підозрюю, що так), то у такому разі ініціативи Мінфіну виступлять у ролі механізму певної стерилізації грошової пропозиції. До державного обігу вилучатимуть ліквідність із фінансового ринку, і це можна розглядати як непрямі антиінфляційні заходи. По-третє, можна чекати, що ініціативи Мінфіну в певному сенсі сприятимуть активізації вторинного обігу державних цінних паперів у тому значенні, що їхніми держателями зможуть виступати не тільки фінансові організації.

Хоч особисто мені здається, що ОВДП сьогодні навряд чи зможуть стати дієвим механізмом збору і перерозподілу ресурсів у реальний сектор економіки. Швидше за все, вони відіграватимуть, по-перше, вдосконалену фіскальну («латання» бюджету. — Авт. ), а, по- друге, антиінфляційну роль. Найбільш імовірно, що ініціативи Мінфіну насправді призведуть до відтоку частини грошей на ринки фінансових спекуляцій. Що, крім іншого, може сприяти вилученню НБУ надмірної ліквідності у комерційних банків. А це може призвести до підвищення відсоткових ставок з банківських кредитів. В Україні, на мій погляд, більший акцент варто було б робити на розвиток фондового ринку комерційних цінних паперів, а не на задоволення боргових потреб держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати