Привид бродить Україною,
Стосунки Президента Леоніда Кучми з Верховною Радою наприкінці минулого тижня набули виключно драматичного характеру.
На зустрічі з журналістами в Херсоні в суботу Президент назвав "конституційним переворотом" прийняту напередодні ухвалу парламенту розглянути наприкінці серпня законопроект "Про внесення змін до Конституції України". За повідомленням Інтерфакс-Україна, керівник держави підкреслив при цьому, що у нього, як у гаранта конституції, "досить засобів" для того, аби не допустити внесення поправок і попередив "депутатів та особисто О.Мороза, які хочуть погратися з Конституцією, щоб вони цього не робили".
Внесення до тексту Конституції змін самою Конституцією не заборонено, а, навпаки, передбачено і жорстко регламентовано (розділ XIII). На початку липня Л.Кучма сам запропонував зробити це. В його липневому посланні парламентові пропонується, зокрема, збільшити термін повноважень Верховної Ради до п'яти років, а також виражено готовність "розглянути ініціативи" про продовження на рік терміну повноважень нинішньої ВР.
Жорстку заяву Леоніда Кучми у Херсоні можна пояснити (але не виправдати) лише тим, що йшлося далеко не про ті поправки, що їх пропонував Президент. Саме подовження термінів повноважень Верховної Ради взагалі, та її нинішнього складу не згадується. Замість цього передбачається врегулювання низки серйозних суперечностей, що виявилися протягом післяконституційного року у взаєминах Верховної Ради, Президента та уряду. Автори законопроекту пропонують спростити механізм подолання президентського вето, а також ввести норму про обов'язкову згоду парламенту не лише на призначення прем'єр-міністра, але й на його відставку. Приміром вето на закон про місцеві держадміністрації накладено вже вчетверте, причому двічі після того, як Верховна Рада конституційною більшістю вето долала. Такі "дрібниці", як постійні зволікання в ухвалах про закони, що приймаються (за Конституцією Президент повинен підписати або відхилити закон у п'ятнадцятиденний термін), вже стали неписаною нормою. Мабуть, ставлення Леоніда Кучми до Конституції визначається "формулою Жванецького" - "що охороняєш, те й маєш", - треба визнати, вельми сумнівною у правовій державі.
У нинішніх навколоконституційних баталіях є й тіньовий бік. Погоджуючись з подовженням повноважень нинішньої ВР, президентська команда, власне, вручала депутатам "хабара". Але й скасування парламентських виборів 1998 року, й новий виборчий закон - в інтересах самого Президента. У нього є всі підстави побоюватися, що у соціально-економічних умовах весни 1998 року буде обрано парламент багато "червоніший" і непримиренніший щодо Леоніда Кучми та його політики, ніж нинішній. А введення до нового виборчого закону виборів на партійній основі (хоча б половини депутатів) - єдиний шанс дещо зменшити кількість мандатів лівих, оскільки, за розрахунками фахівців, мажоритарна система дає "ефект подвоєння" для основних політичних груп - передусім для кандидатів з КПУ.
Треба віддати належне керівництву ВР - в умовах, "наближених до бойових", воно зуміло радикально змінити розстановку сил, переформулювавши характер поправок до Конституції. Ясна річ, залишається торг. Однак тепер, вже не прихильники Президента "торгують" подовженням (яке "не належить" керівникові держави) у блоці із законом про вибори - в обмін на "домовленості", що принижують роль Верховної Ради до виконавця, котрий лише схвалює. Тепер депутати, які бажають подовжити свої повноваження, можуть, згідно з Основним Законом, відкрито зібрати 150 підписів під вимогою розглянути цю пропозицію, і ціною буде відносно цивілізований закон про вибори та внесення до Конституції давно назрілих поправок, що суттєво знижують неписаний (отож, незаконний) вплив Президента, яким Леонід Кучма нерідко зловживав. Не дивно, що нова ситуація Леоніда Кучму засмутила і, можливо, навіть вивела трохи з рівноваги.
ДО РЕЧІ
На прохання "Дня" заяву Президента про антиконституційний заколот у парламенті коментують народні депутати
Володимир Марченко (позафракційний). "Ініціатор справжнього заколоту - Президент. Заколот цей розпочався з нав`язування Конституційного договору. Рік держава жила за антиконституційним документом. А потім вночі Президент разом із Морозом незаконно ухвалили Конституцію. Конституцію бандитської країни. Саме це є першопричиною поглиблення економічної, соціальної, правової кризи.
Змінювати треба не окремі незначні положення, як це пропонує Мороз, а всю Конституцію. До Президента бумерангом повернеться розпочата ним справа".
Федір Судніцин (група "Реформи"). "Це лише політична гра. Президент використовує будь-які важелі тиску, аби змусити парламент подовжити свої повноваження ще на рік. Ми бачимо результат попередньої домовленості Кучми та Мороза. Адже спочатку ми мали зібратися 28 серпня на позачергову сесію, але Мороз ніч подумав і змінив формулювання на "продовження сьомої сесії". Тепер Президент має право парламент розпустити, якщо ми не зберемося на сесію протягом місяця. Приїдемо ми 28-го, а Президент скаже: або пролонгація, або ви розпущені".
Записав В'ячеслав ЯКУБЕНКО, "День"