П’ять кроків до несправедливості
Приватизацією тепер керують на найвищому рівні?«Луганське енергетичне об’єднання», підконтрольне російському бізнесмену українського походження Костянтинові Григоришину, вчора виграло конкурс із приватизації 50% акцій обласної енергозабезпечуючої компанії «Вінницяобленерго» у єдиного суперника ТОВ «ВС Енерджі Інтернешнл Україна». Торги пройшли швидко і не дуже збагатили українську державу. ЛЕО ще до конкурсу запропонувало 167,75 мільйона гривень, його конкурент — 167,8 мільйона (стартова ціна становила 167,65 млн грн.). Учасники зробили п’ять кроків, довівши вартість половини обленерго, яке продавалося, до 176,2 мільйона гривень. Після цього VS Energy здалася, і Фонд держмайна визнав перемогу «луганців».
Якщо не знати передісторії, то все начебто пройшло нормально. Але чи можна забути, що першу спробу (3 лютого) провести цей конкурс було зірвано через дивну обставину — відсутність кворуму в конкурсній комісії. Державні урядовці, як кажуть, проголосували ногами. Тоді ФДМУ переніс торги на 13 лютого. До них, окрім двох названих компаній, було допущено ще й ПАТ «Львівобленерго», яка мала намір, за словами представника компанії Олександра Сагури, запропонувати на конкурсі суму, що перевищує стартову, не менш ніж у 2-3 рази». У «Львівобленерго» вважають, що ФДМУ діє навмисно на користь одного учасника.
Але тут до ходу приватизації втрутилося ще і всевидюще око...прокуратури. І Фонд держмайна скасував свою ухвалу про допуск ПАТ «Львівобленерго» до конкурсу. Офіційно причину цього повороту викладено так: «На виконання протесту Генеральної прокуратури України на ухвалу робочої групи ФДМ щодо перевірки підтверджувальних документів при продажу 50% акцій «Вінницяобленерго». Виявляється, ФДМ не провів додаткової перевірки «Львівобленерго» попри наявність передумов для цього. «Ненадання потенційним покупцем таких документів є причиною недопуску органом приватизації потенційного покупця до участі в конкурсі», — говориться в повідомленні Фонду.
Природно, «Львівобленерго» спробує оскаржити таку ухвалу в суді. Але чи є у потерпілих якийсь шанс домогтися справедливості? У цьому дуже сумнівається колишній глава ФДМУ, народний депутат Олександр Бондар. У коментарі «Дню» він сказав: «Фонд і цього разу діяв так само, як і останні два роки. У нього був конкретний заздалегідь призначений покупець. А тут ще хтось плутається під ногами, створюючи затримки. І цієї ухвали, попри наявні законні підстави, ніхто не зможе оскаржити. Ми вже бачимо, що ніхто до судів не подає, і жоден суд не розглядатиме такі справи. Бо ухвали приймаються на найвищому рівні».