П'ять найкращих заступників року
У неділю православна церква відзначала свято Миколи Чудотворця — одного з найшанованіших святих. Святитель Микола присвятив усе своє життя справам милосердя й допомоги скривдженим, а після смерті став покровителем тих, хто плаває і мандрує, заступником вдів і сиріт. Як говорили в давнину на Русі, «Микола — другий після Бога заступник».
Третім заступником на сьогоднішній день, безумовно, є міліція, чиє свято також у неділю широко святкувала вся країна. У своєму поздоровленні співробітникам МВС Леонід Кучма так прямо й повідомив, що професійне свято правоохоронних органів України є водночас всенародним.
Тож весь свідомий народ із самого ранку почав активно святкувати, а ввечері, ті, хто перебрав, охоче брали участь у святкових затриманнях, аби особисто поздоровити міліціонерів прямо за місцем їхньої нелегкої служби — у відділеннях. Водії з радістю платили святкові штрафи співробітникам ДАІ, а діти на вулицях дарували квіти бійцям Беркута. Й тільки члени кримінальних структур і бандформувань цього святого дня були демонстративно тверезими й сумними на тлі загального тріумфування.
Четвертим народним заступником є податкова, та оскільки в них ніякого свята вихідними не було, то краще за них всує і не згадувати.
А ось народні обранці в парламенті за підсумками року полишили список народних заступників. Лідер партії «Батьківщина», депутат Юлія Тимошенко заявила, що Верховна Рада «на очах усього суспільства перетворилася на велику хаотичну групу людей, багато хто з яких забув, навіщо вони прийшли до вищого законодавчого органу». «Я б ніколи, ні за яких обставин не довірила долю народу такій владі», — додала вона. Однак доля народу недовго лишалася безгоспною, оскільки пані Тимошенко тут же передовірила її Президентові. «У нас повинна бути сильна президентська республіка», — заявила вона, додавши, що така форма правління має «багато переваг порівняно з парламентською». І тут же назвала найголовнішу перевагу: президентська форма правління за своєю інфраструктурою, згідно з підрахунками фахівців, на 35–38% дешевша за парламентську.
Таким чином, Леонід Кучма теж увійшов до п'ятірки народних заступників року. А якщо врахувати, що пан Кучма приймав президентську присягу на Біблії, що він призначає міністра МВС і главу податкової служби, то вельми ймовірно, що на всенародному референдумі саме Президента буде названо найкращим народним заступником за підсумками 1999 року.
Ну а в наступному році поза конкуренцією буде пан Рабинович. Оскільки відомий бізнесмен, лідер Всеукраїнського єврейського конгресу та Об'єднаної єврейської общини України Вадим Рабинович збирається «повернути собі українських паспорт не пізніше, ніж у січні 2000 року». Про це він заявив... правильно... минулої неділі після вручення йому нагороди Фонду міжнародних премій — золотого Ордена Миколи Чудотворця I ступеня «За примноження добра на Землі». При цьому В.Рабинович наголосив, що його «ніхто не позбавляв українського паспорта і громадянства», він «залишав батьківщину вимушено і під тиском обставин».
Обставини справді тиснули: з 24 червня 1999 року СБУ заборонила громадянинові Ізраїлю Вадимові Рабиновичу в'їзд в Україну терміном на 5 років.
Проте істинному народному заступникові жодні обставини не є на заваді, і вже наприкінці вересня пан Рабинович повернувся до Києва.