Пиріг для «тендерної мафії»
Учора активісти пікетували Міністерство охорони здоров’я, щоб закупівлі ліків терміново передали міжнародним організаціямДо міністерства принесли пилку і величезний пиріг із написом «4 мільярди гривень» — стільки коштів держава виділила на придбання медикаментів цього року. Пікетувальники розрізали гостинець — так «розпилюють» гроші бюджетного «пирога» чиновники, які опікуються тендерами. Також активісти оприлюднили звернення до Президента України Петра Порошенка, в якому попросили очільника держави сприяти виконанню законів №269-VIII та №332-VIII, завдяки яким закупівлі ліків можна передати міжнародним організаціям.
Згадані закони парламент прийняв кілька місяців тому, нещодавно їх підписав Президент. Передача закупівель міжнародним організаціям є пунктом Коаліційної угоди Верховної Ради і важливим антикорупційним кроком у програмі діяльності Кабміну на цей рік. Втім, активісти зазначають: МОЗ зриває виконання цих законів, що вигідно «тендерній мафії», яка роками наживається на закупівлях ліків.
«Торік 50% бюджету на закупівлю ліків отримало шість компаній. Чотири з них контролює одна людина, — розповідає голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін. — Корупційна частина українського фармацевтичного ринку настільки міцно зрослася з міністерством, що єдиний спосіб розірвати цей «порочний круг» — вивести держзакупівлі за межі України». Основними монополістами фармацевтичного ринку активісти називають Петра Багрія та Бориса Литовського.
Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець вийшов до протестувальників і прокоментував ситуацію: «Корупційні схеми, які існували давно, мають розплутувати компетентні органи. Ми у МОЗ підемо на все, щоб нівелювати нові корупційні ризики. Також наше міністерство підтримує проведення закупівель через міжнародні організації. Але ухвалення відповідних законів не запускає ці процеси автоматично. Ми підготували необхідні підзаконні акти, зараз їх погоджують у центральних органах виконавчої влади. Паралельно ми проводимо переговори з міжнародними організаціями, щоб вони почали складати перелік ліків, які можуть закупити зараз. Але ми мусимо працювати і по національних закупівлях, щоб не ризикувати здоров’ям пацієнтів».
Активісти акцентують, що ситуація з медикаментами в Україні є катастрофічною. Немає вакцин, препаратів хіміотерапії, ВІЛ-позитивні пацієнти «доїдають» ліки, які знайшла для них благодійна організація. «Пацієнти купують медикаменти за власні гроші, навіть на чорному ринку. Міжнародні та всеукраїнські структури закуповують для пацієнтів медикаменти власним коштом, щоб компенсувати дефіцит ліків, — обурюється голова благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей. — Усі регіональні закупівлі в Україні заблоковані, національні ще не почали, міжнародні не хочуть проводити. Такої дурної ситуації у нас ніколи не було».