Рада ЛИСЕНКО: «Зовсім недавно ми зрозуміли, що нам добре грати разом»
Завтра в Києві відбудеться унікальний концерт — онуки фундаторів української класичної музики — Миколи Лисенка та Кирила Стеценка — виконають твори своїх дідусів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20121205/4222-1-2.jpg)
Ідея концертної програми «Микола Лисенко і Кирило Стеценко — 300 років» належить заслуженому артистові України, скрипалю Кирилу Стеценку, який є онуком кращого учня Миколи Лисенка, відомого музиканта Кирила Стеценка. Прем’єра серії концертів «Ексклюзиви», приурочених цьогорічним ювілеям класиків української музики (Миколі Лисенку — 170, а Кирилові Стеценку — 130), відбудеться завтра о 19.00 в Будинку актора, що на вулиці Ярославів Вал, 7. Особливим гостем творчої програми буде онука Миколи ЛИСЕНКА — народна артистка України, професор Національної музичної академії імені Петра Чайковського — Рада Остапівна ЛИСЕНКО. Очікується, що вона зіграє фортеп’янний твір Кирила Стеценка «Заповіт». Натомість Кирило Стеценко (молодший) виконає скрипкову п’єсу Миколи Лисенка «Елегія». Романси двох українських класиків музики глядачі концертної програми почують у виконанні Ганни СОЛОНИЧНОЇ (сопрано). Як повідомляє портал «Культура», крім відомих композицій, на концерті вперше для широкої аудиторії буде представлено твір Миколи Лисенка «Мрія» («На солодкім меду») в оригінальному перекладенні для фортеп’янного тріо. До речі, в складі тріо — онуки ювілярів.
Про концерт «Микола Лисенко і Кирило Стеценко — 300 років» широкому загалові українців стало відомо після участі минулого тижня Кирила Стеценка та Ради Лисенко в авторській програмі Миколи Княжицького на ТВі. Цікава та відверта розмова талановитих онуків про своїх геніальних пращурів, взагалі — українську класичну музику та державну роль у її пропаганді стала приємним подарунком від українського ТБ своїм глядачам. А, точніше, дещицею норми того, якими насправді повинні бути суспільно-інформаційні передачі. Після перегляду програми «Вечір з Миколою Княжицьким» розумієш, що саме такий контент можна назвати якісним телевізійним продуктом. Але його в нашому ТБ практично немає. Інакше б людей величини Ради Остапівни, яка попри свій поважний вік продовжує не лише грати, а й викладати студентам Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, можна було б значно частіше бачити й чути на центральних каналах.
«Змінювалися часи, й змінювалося ставлення до Миколи Віталійовича і до його творчості. То Лисенко був ворогом народу, то він — друг народу. І від цього залежало, чи звучить він чи не звучить; чи грають, чи не грають. Наша родина дотримувалася ідеї, що треба грати. Головне, щоб було кому слухати. Такі концерти, як ми зараз організовуємо, часто бували в нас вдома. Їх ніхто не афішував офіційно. Великою радістю було те, що на Західній Україні Лисенко звучав завжди, — розповіла в ефірі програми «Вечір з Миколою Княжицьким» на ТВі Рада ЛИСЕНКО. — Починаючи з 1962 року я сиділа в журі всіх міжнародних музичних конкурсів імені Миколи Лисенка. Помітила, як Лисенко впевнено наблизився до України, став актуальним і цікавим. Музику Лисенка сьогодні більше розуміють. Вона проникає в душу. Лисенка мало просто зіграти, його потрібно відчути».
91-річна Рада Лисенко зізналася, що завтрашнього концерту чекає з нетерпінням. Її вабить можливість виступити на концерті разом із онуком кращого учня її дідуся. До того ж, за словами Ради Остапівни, вона в захваті від гри скрипаля Кирила Стеценка (молодшого). «Зовсім нещодавно ми зрозуміли, що нам добре грати разом, — розповіла вона на ефірі ТВі. — Увесь час працювала як солістка, а зараз приємно, що не одна, а можу «спілкуватися» в парі з прекрасним скрипалем. У нього дуже ніжна душа для мого фортепіано. Переконана, що це прекрасна партія».