Рада протримається до президентських виборів?
Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк прогнозує роботу парламенту VI скликання не менш як до 2010 року. Зокрема, в інтерв’ю журналу «Фокус», відповідаючи на запитання, чи протримається парламент до виборів президента, Яценюк відповів ствердно. «Протримається», — сказав він.
Проте спікер визнав, що є юридична можливість розпустити парламент навіть цього року — першого після дострокових виборів. На уточнююче запитання: «Тобто тричі на рік можна розпускати Раду?» — Яценюк відповів: «Юридично — так. Але це катастрофа для країни. Зараз від зміни місць складових сума не зміниться».
Наразі народні депутати працюють в округах. Чи зможуть вони зібратися під куполом через тиждень — велике питання. Як відомо, в п’ятницю, 21 березня, регіонали заблокували трибуну Верховної Ради, тепер уже з вимогою відставки міністра внутрішніх справ і виведення українського миротворчого контингенту з Косово.
На думку політолога Дмитра ВИДРІНА, нинішнє блокування трибуни — це вияв безвиході, що панує сьогодні в парламенті.
— Парламент сьогодні — це напівживий організм. Зрозуміло, що він не почне працювати на повну силу ніколи. Те, що відбувається, — це тривала агонія перед достроковими парламентськими виборами. Гадаю, вони неминучі.
Я не можу сказати, що Рада минулого тижня продуктивно працювала. Коли Рада протягом робочого дня ухвалює один закон — це не робота. Це імітація роботи. Ще раз повторюю, в нинішній конфігурації Рада не здатна бути діючим законодавчим органом. Імітувати роботу вона може. Уявіть, якби монетний двір імітував друкування валюти! Працювали б друкарські верстати, гуділи б верстати, заправлявся б папір, а купюри не виходили б. До чого б це призвело? До кризи. Те саме в Раді: гудуть кондишини, працює буфет, товчуться люди, а на виході — нуль. Практично нуль. Те, що зробила Рада, — це мізер від того, що вона має робити в звичайному нормальному функціональному режимі. Тому майбутнього я в цієї Ради не бачу.
Політолог Олександр ДЕРГАЧОВ також вважає, що навряд чи Рада протримається до 2010 року.
— Можна зрозуміти позицію Голови Верховної Ради — він має бути оптимістом за посадою. Наразі прогнози робити важко, чимало гравців діють за ситуацією, а вона розвивається складно, частково стихійно. Думаю, що весь час буде загроза якихось ситуативних блокувань. На сьогоднішній день не існує якоїсь комбінації, щоб імплантувати Партію регіонів у владу. Можна лише фантазувати, що в самій Партії регіонів могли б статися якісь зміни. І частина неї могла б бути інтегрована...
— Тобто ви вважаєте, що мета всіх цих блокад — прийти до влади?
— У принципі, так. Вони не хочуть дати сьогоднішній владі працювати, щоб з’явилися нові шанси...
Верховну Раду чекає стільки різних випробувань, що можливість її стабілізації малоймовірна. Стабільну роботу Ради могла б забезпечити домовленість еліт. Причому досить вузького їх кола. Але поки основ такої домовленості не видно. Ситуація дуже нестабільна не лише у відносинах між опозицією й більшістю, а й усередині більшості. Це очевидно для кожного.
Думаю, треба змінити правила ротації еліт. Тоді буде якесь оновлення. І річ навіть не в тому, що з’являться нова назва й нові партії. Старі бренди мають еволюціонувати. Тоді й відповідальності буде більше. А поки лідери все беруть на себе — всі стратегічні рішення й усю відповідальність.