Рай із... паперу
Вперше в Україні свої роботи показує литовська художниця з колажу Аділе Ефенді![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081025/4193-2-2.jpg)
У рамках «Днів Литви в Україні-2008» у столиці відкрилася чергова виставка литовських митців. Цього разу своє мистецтво — паперові колажі — демонструє відома художниця Литви Аділе Ефенді. Це її перша персональна виставка у нас, яка протягом двох тижнів триватиме у «Галереї 36». На жаль, через травму пані Аділе не змогла приїхати на її відкриття...
Паперові колажі мистецтвознавці називають чимось середнім між аплікацією та живописом, коли замість фарб митці створюють картини з паперу, тканини та інших еластичних матеріалів. Унікальність робіт Аділе Ефенді в тому, що в своїй творчості вона використовує тільки папір. З нього найчастіше вирізає пальмове листя, комах, силуети людей і кількома шарами наклеює все це на велике полотно. Щоб зрозуміти суть картини, глядачеві треба уважно вивчити всі паперові елементи — пласт за пластом. Наприклад, на одній з картин зображено близько десяти пальмових гілок бежевого кольору, а між ними ніби визирають різнокольорові метелики. Що перше з’явилося на цій картині, мабуть, змогла би пояснити сама художниця. Проте аташе з питань культури Литовської республіки в Україні Габріеле Жайдіте, яка добре знає художницю, переконана, що важлива не послідовність паперових шарів, а ідея — створення раю.
— Роботи Аділе унікальні тим, що на її творчість вплинули культури трьох народів — Азербайджану, де вона народилася, Литви, де проживає нині, та України, звідки родом її батько, — зазначила пані Жайдіте. — А своїми роботами художниця хоче реалізувати мрію всього свого життя — створити маленький рай на землі. Як каже сама Аділе, «не знайшла раю на планеті, тому створила його собі з паперу». Своєю творчістю вона і здійснює мрію, поєднуючи власне розуміння культури південного сонячного Азербайджану та північної Литви. Так, практично на кожній роботі художниці є пальми, які в Литві не ростуть. Але вона вирізає їх по кільканадцять штук для кожної роботи, яка завдяки цьому стає просторовою і дає політ для фантазії.
Щоб створити один колаж, художниця витрачає по кілька тижнів, а то й місяців. З одного боку, це мистецтво вимагає мінімум підручних матеріалів — папір, клей та ножиці, а з іншого — затратне у часі, адже один пальмовий листок із паперу формату А3 за одну годину не вирізати. Утім, результат того вартий. Як запевняє пані Жайдіте, усі колажі художниці завершені на сто відсотків, нічого не додаси і не забереш, а теплі тони, які використовує Аділе, роблять її твори жіночними та вишуканими.
Цією виставкою «Дні Литви в Україні-2008» не завершаться. Щоб показати культуру Литви з різних боків, у листопаді до Києва привезуть картини з Національного художнього музею Литви імені К. Чюрльоніса. Як запевняє Габріеле Жайдіте, серед них будуть 30 картин-оригіналів найвідомішого литовського художника Костянтина Чюрльоніса. Литовці дуже дорожать цими картинами, тому з музею їх вивозять тільки раз на рік (після Києва їх покажуть в Ермітажі та кількох музеях Європи). Як вважають куратори проекту «Дні Литви в Україні», знайомлячись з цими картинами, українці по-іншому сприйматимуть литовську культуру. У цьому переконують і роботи Аділе Еферді.