Перейти до основного вмісту

Регіон ризику

Безробіття і правова неграмотність допомагають торговцям людьми
14 серпня, 00:00

«Крим — це один iз найбільш ризикованих регіонів південного сходу України нарівні з Миколаївською і Луганською областями за торгівлею людьми», — зазначила керівник Міжнародного жіночого центру «Ла Страда—Україна» Катерина Левченко у Криму під час семінару «Нові технології в організації роботи із запобігання торгівлі жінками». Як повідомляло свого часу Кримське агентство новин, останнім часом у Криму порушено 13 кримінальних справ, пов’язаних з торгівлею людьми. За двома з них обвинувачених було засуджено на строки від 5 до 8 років. З початку нинішнього року в Криму вже порушено три кримінальні справи у звинуваченнях у торгівлі людьми, — повідомило агентство з посиланням на начальника відділу з боротьби з торгівлею людьми Управління карного розшуку ГУ МВС України у Криму Сергія Ксензова. За його даними, у Криму з 13-ти справ, порушених карним розшуком, УБОЗом і СБУ з торгівлі людьми, вироки було винесено тільки за двома. «Такі справи дуже важко доводити в суді», — сказав він. Начальник відділу підкреслив, що навіть за таких обставин у Криму із закінченням судочинства ситуація не найскладніша: — з чотирьох справ, за якими всі українські суди винесли вироки у 2001 році, двi — кримські.

Однак, Сергій Ксензов вважає, що з прийняттям у 2001 році нового Кримінального кодексу ситуація для органів дізнання серйозно ускладнилася, тому що тепер злочин вважається скоєним не «з моменту захоплення людини», а після «отримання плати під час передачі», тобто після її продажу. В основному, оплата за людей проводиться за межами України, говорить Сергій Ксензов, а зарубіжні правоохоронні органи часто або «не хочуть виносити сміття з хати», або їм заважає бюрократичне зволікання в Інтерполі. На запит до Іспанії, зроблений восени минулого року, в Криму змістовної відповіді так і не отримали. За його даними, більшість справ, що стосуються торгівлі людьми, пов’язані з експлуатацією жінок у секс-індустрії, але частина справ пов’язана із «звичайною» експлуатацією праці людей, як рабів. Географія злочинів дуже широка — від Японії і Туреччини до США, повідомив Сергій Ксензов.

За даними менеджера з соціальної роботи Кримського центру «Ла Страда—Україна» Тетяни Дорошок, 30 з 200 жертв торгівлі людьми, яким організація надала допомогу з січня 2001 року, — кримчанки. Загалом, за даними Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда—Україна», з середини 90-х років жертвами зарубіжної секс-індустрії стали понад 400 тисяч українок. Насправді жертв значно більше — по-перше, багато хто з них не афішує свою трагедію, а багатьом надавали допомогу інші організації, як і «Ла Страда—Україна», що спеціалізуються на цьому. За деякими даними, останнім часом «фірми», що спеціалізуються на підборі кандидатів для зарубіжної секс-індустрії, звернули особливу увагу на «ресурси» кримських сільських районів — говорили на семінарі. По-перше, дівчата у кримських селах більше страждають від безробіття, вони менш досвідчені у життєвих питаннях і менш освічені, не знайомі із законодавством, не знають, як правильно оформляти документи. Саме цим пояснюється те, що семінар було проведено у Криму…

У зв’язку з цим у Криму розроблена, діє й удосконалюється ціла система протидії торгівлі людьми, в якій беруть участь управління карного розшуку, громадські організації, відділ з роботи з жінками Рескому у справах молоді Криму. «Така парадоксальна ситуація — активність громадськості і державних структур, з одного боку, і наявність відносно великої кількості жертв, з iншого, очевидно, пов’язана з економічними причинами, — вважає Катерина Левченко. — Корінь ми бачимо саме у цьому», — підкреслила вона. Зараз Республіканський комітет у справах сім’ї і молоді Автономної Республіки Крим розробляє нову регіональну програму з боротьби з торгівлею жінками, — розповіла начальник відділу з роботи з жінками Рескоммолоді Криму Людмила Пресман під час цього семінару. Документ координуватиме діяльність міністерств і відомств, задіяних у боротьбі з торгівлею людьми. Рескоммолоді збирає пропозиції, які повинні увійти до програми, — від Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти, Міністерства праці і соціального захисту Криму, а також Головного управління МВС України у Криму. Кримська програма буде органічним продовженням Комплексної програми протидії торгівлі людьми на 2002—2005 роки, затвердженої Кабінетом Міністрів.

Як вважає керівництво центру «Ла Страда—Україна», проблема насправді більш складна, ніж здається. Вона має ніби дві складові. За словами Катерини Левченко, «страж дають не тільки жінки і не тільки від сексуальної експлуатації». «Ми постійно намагалися розмежувати дві теми — торгівлі людьми і проституції», — говорить вона. «Торгівля людьми — більш складне явище, хоч 60—70% потерпілих — молоді жінки, які потрапили у тенета секс-індустрії». Нова програма передбачає вже не запобігання, а протидію торгівлі людьми. У ній дуже велику роль грають відділи з боротьби з торгівлею людьми, які створено у системі МВС і працюють досить активно. Але одним з основних недоліків програм Катерина Левченко назвала відсутність цільового фінансування з боку відповідних міністерств, які «неохоче виділяють необхідні кошти». Центр «Ла Страда—Україна» за підтримки ОБСЄ і Міжнародної організації міграції відкрив телефонні «гарячі лінії» у семи містах України, за якими надають безкоштовні консультації тим, хто виїжджає за кордон, і жертвам работоргівлі. Подібна лінія діє і в Севастополі.

ДО РЕЧІ

12 серпня 27-літній підприємець iз Хмельницького став персонажем непересічної кримінальної справи. «Його вмотивовано підозрюють в експлуатації дітей», — заявив для «Дня» начальник відділення кримінальної міліції у справах неповнолітніх Микола Коваль. Він звернув увагу на характерні фрагменти серпневого пейзажу обласного центру: підлітки біля куп кавунів у вуличному смогові стоять від раннього ранку до пізнього вечора, очікуючи на випадкових покупців. «За шкідливу тяжку працю дітям у віці від 13 до 16 років цей завзятий комерсант платив по шість—сім гривень», — ображений за представників підростаючого покоління Микола Коваль. Звісно ж, в офіційні трудові стосунки з «роботодавцем» підлітки не вступали. «Підозрюваний порушив статтю 150 Кримінального кодексу України», — продовжив Микола Коваль. Коли ж «комерсант» збагнув, чим для нього закінчиться інтерес правоохоронця, прибув до службового кабінету начальника відділення у справах неповнолітніх і взявся «залагоджувати дєло за півтисячі гривен». Микола Коваль запросив до кабінету колег і понятих. Отож підозрюваного відправлять до суду у двох «іпостасях» — експлуататора і хабародавця, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати