«Регіональний» призов у міністри
При розподілі місць в уряді Криму портфелів на всіх забракло![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060603/490-2-1.jpg)
Учора відбулася позачергова сесія Верховної Ради Криму, на якій сформовано новий уряд автономії. Новим головою Ради міністрів Криму став Віктор Плакида, який раніше працював у системі електроенергозабезпечення. За його кандидатуру проголосували 75 депутатів із 93 зареєстрованих у залі. Виступаючи перед депутатами, Віктор Плакида зазначив, що не має досвіду роботи в органах виконавчої влади, не брав участі в політичній діяльності, не знайомий із деякими міністрами у своєму уряді, але при обговоренні їхніх кандидатур покладався на досвід коаліційної більшості Верховної Ради, якій він повністю довіряє. Парламент також призначив 6 (!) заступників голови, 12 міністрів і 9 голів урядових республіканських комітетів.
Як показує якісний аналіз нової Ради міністрів Криму, через дефіцит кадрів коаліції більшості, до якої ввійшли представники Партії регіонів, комуністів, блоку Вітренко та партії «Союз», довелося призвати на міністерські посади багато нових кадрів, які раніше не мали досвіду роботи у виконавчій владі. Для задоволення потреб у портфелях Верховна Рада не лише збільшила кількість крісел, а й відмінила реформу урядової структури, проведену свого часу Анатолієм Матвієнком, і знову ввела в склад уряду посади республіканських комітетів, раніше виключені з нього. Так, новому главі уряду коаліція визначила не три, як було раніше, а шість (три — перших, і три — просто заступники) віце-прем’єрів. Однак посад на всіх забракло. Депутати від партії «Союз» пригрозили, що не братимуть участі в пакетному голосуванні. Як сказав голова фракції Володимир Кличников, через порушення коаліційної угоди. Хоч у Криму вона між фракціями формально так і не підписана. Голові партії «Союз», колишньому нардепу Льву Мірімському не перепало не лише віце-спікерської, а й віце-прем’єрської посади, хоча під час виборів він заявляв про свої претензії на те, щоб узагалі стати головою Верховної Ради Криму. Залишилися без посад також кілька інших «союзників», які претендували на міністерські посади. Тому за «пакет міністрів» проголосували 64, а не 75 уже звичних депутатів, якраз за вирахуванням фракції «союзників». Не отримали портфелів і кияни Нестор Шуфрич, Дмитро Табачник, кіровоградка Ганна Антоньєва. Залишилися зі своїми інтересами і фракції опозиції.
А от депутати фракції «Курултай- Рух» цього разу не мали приводів для протестів. Верховна Рада, як бачимо, не наважилася повторити досвід минулої сесії, під час якої жоден кримський татарин не був обраний до складу керівництва парламенту. Очевидно, що вплинула на ситуацію і спеціальна заява постійного представника президента в Криму Геннадія Москаля про те, що при формуванні уряду слід дотриматися не меншої квоти для кримських татар, аніж у минулому складі. Таким чином, першим заступником глави уряду став Азіз Абдуллаєв, міністром праці та соціальної політики Раєт Сеттаров, головою рескомнацу Сервер Салієв, головою рескому із питань водно-господарського будівництва та зрошуваного землеробства Шевкет Асанов.
Чи впорається уряд, створений масовим призовом у більшості своїй недосвідчених людей на міністерські посади, з управлінням Кримом — запитання передчасне. З одного боку, старий уряд залишає Крим на підйомі: наповнення бюджету — 106,6%, зростання промислового виробництва — 101,1%, зростання сільськогосподарського виробництва на 103,9%, і залишки вільних коштів на рахунках Мінфіну становлять 30 мільйонів гривень. З іншого боку, уряд чекає нелегке завдання компенсувати зростання цін на енергоносії, витримати зростання тарифів у ЖКГ, дати собі раду зі збором врожаю та підготовкою до зими, про яку кажуть, що вона може випробувати на міцність будь-який уряд.