Перейти до основного вмісту

РЕГIОНИ

28 грудня, 00:00

Про специфіку виборів у регіонах України розповідають наші кореспонденти...

Наказ: побачити три порушення

Завдання скласти як мінімум по три акти про порушення на виборах виявилось для спостерігачів від кандидата Віктора Януковича надто складним, оскільки грубих порушень на виборчих дільницях Чернігівщини фактично не було, повідомляє Наталія ПОТАПЧУК, Чернігів. Своїми проблемами спостерігачі з Донбасу ділилися у розмовах з представниками іншого кандидата — Віктора Ющенка. Дехто з них зізнавався, що вони змушені «висмоктувати з пальця» порушення, аби уникнути неприємностей, обіцяних їм у випадку повернення без необхідної кількості актів. Також говорили, що начебто чекають якоїсь таємної вказівки. Як повідомив керівник Чернігівського обласного штабу Віктора Ющенка, народний депутат Владислав Атрошенко, всього в регіон прибуло більше тисячі спостерігачів із Донеччини. Найбільша їх кількість працювала у виборчих округах №211, 212, та 213 (відповідно 333, 350 та 418 осіб). Однак, переконаний В. Атрошенко, «суттєвих порушень із бюлетенями, який би впливав на арифметику голосування, вони виявити не могли, оскільки таких не було і не могло бути. Адже кампанія Віктора Ющенка не будувалась на цьому, на відміну від кампанії його опонента».

Абсолютний спокій панував і на дільницях Чернігова. За словами голови територіальної виборчої комісії №208 Сергія Соломахи, до ТВК 26 грудня не надійшло жодної скарги. Натомість спостерігалася досить висока явка виборців, як свідчення того, що люди не зневірились і не зменшили своєї активностi. Клопоту членам комісії завдавали тільки неприємності, пов’язані з останнім рішенням ЦВК щодо спрощення процедури прийому копій документів від людей із обмеженими фізичними можливостями. Через надто стислі строки працівники виборчих дільниць просто фізично не встигли зібрати усі копії, а тому проголосувати вдома в Чернігові змогли тільки 2,5 тис. громадян. Усім іншим, окрім тих, хто виявився зовсім нетранспортабельним, надавався транспорт для доставки на дільниці. «Зміни, внесені до закону про вибори, звичайно, позбавили певну кількість громадян можливості проголосувати, — говорить Сергій Соломаха. — Зокрема — 75 пацієнтів Чернігівської обласної лікарні, на яку було видано бюлетенів по кількості голосуючих тут у першому турі, а також півтори тисячі міліціонерів, котрі виїхали в неділю вранці на чергування до районів. До речі, більшість людей, які не змогли проголосувати, були прихильниками Віктора Ющенка. Але ми з ними поговорили, і, сподіваюсь, вони зрозуміли, що так сталося заради унеможливлення фальсифікацій».

Що стосується діяльності в Чернігові легального штабу Януковича, то факт його існування, як і раніше, залишився загадкою. У офісі обласного відділення Партії регіонів України, звідки начебто мали керувати виборчим процесом цього кандидата, ні ввечері 26 грудня, ні наступного дня вранці, на телефонні дзвінки ніхто не відповідав...

Донецьк: незмінний результат

Повільною назвав голова Центрвиборчкому Ярослав Давидович роботу тервиборчкомів Донецької області з надання інформації до ЦВК, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк. На його думку, це пов’язане з тим, що «кількість членів тервиборчкомів поменшала, порівняно з «ківаловськими» часами, у кілька разів, а рівень технічного оснащення залишає бажати кращого». Але хоч що б там було, на 15.00 відомості про перебіг голосування не подав лише один — 41-й — донецький округ, решта спрацювали оперативно.

Як відзначив фінський спостерігач від ОБСЄ Кіммо Кільюнен, «95% жителів Донецької області підтримують Януковича». З його ж слів, за такого результату в Донбасі та на сході України загалом не відзначено серйозних порушень, тоді як за результатами другого туру виборів президента України саме до цього регіону ОБСЄ мала найбільше претензій.

Але якщо спостерігачі претензій до донецького регіону не мають, то штаб Віктора Ющенка їх висуває — причому, у великій кількості. Так, керівник Донецького обласного виборчого штабу В. Ющенка Анатолій Семинога заявив, що в Донецьку чинять тиск на членів виборчих комісій, які представляють Віктора Ющенка. Зі слів А. Семиноги, в м. Стаханові відбувається залякування представників Віктора Ющенка, а в Донецьку невідомі спровокували бійку з спостерігачами, які прибули з Києва.

Утім, із представниками Віктора Ющенка в Донецькій області в ході голосування та підготовки до нього, як і раніше, траплялися лише суцільні прикрощі. Наприклад, ще напередодні 26 грудня журналісти отримали повідомлення про зникнення активіста «Пори» Максима, який, щоправда, незабаром знайшовся, повідомивши, що його тримали в одному з селищ регіону невідомі особи, які вимагали відомостей про склад організації в Донецьку. А вже безпосередньо в день виборів у м. Горлівка Донецької області зникли довірена особа кандидата на посаду президента Віктора Ющенка в 48-му виборчому округу горлівчанин Дмитро Авілов і член комісії 25-ї дільниці 48 округу харків’янин Максим Сударкін. За інформацією обласного штабу «Нашої України», М. Сударкін, який приїхав до Горлівки з Харкова працювати членом комісії у 48-му округу, отримав відмову в оформленні його членом виборчкому. Зі слів співробітника прес-служби «Нашої України» Василя Васютіна, довірена особа Віктора Ющенка Авілов вступив у переговори з головою комісії, внаслідок чого виникла перестрілка. На місце конфлікту приїхали особи, які відрекомендувалися, як зазначає Васютін, співробітниками правоохоронних органів. Вони запропонували Авілову та Сударкіну відійти убік для переговорів, після чого Авілов і Сударкін зникли. «Справу передали в прокуратуру, проте досі місцеперебування людей невідоме. Штаб Ющенка має через їх зникнення великі проблеми, оскільки вся робота в 48 окрузi була зав’язана на Авілові — іншої людини ми там не маємо», — прокоментував подію В. Васютін. Також о 18:00 26 грудня з дільниці №61 виборчого округу №55 (м. Маріуполь Донецької області) зник голова дільничної виборчої комісії Олексій Безхлібний, який, як не дивно, зник разом із печаткою.

У Донбасі відбулися ще кілька подій, пов’язаних із випадками на виборчих дільницях. Так, протягом дня 26 грудня на дільницях області померли 4 виборці, які прийшли голосувати, буквально зібравши останні сили. Ці люди не мали першої групи інвалідності, але водночас не встигли зробити заявку про голосування на дому. Вихід із будинку на дільницю, як з’ясувалося, виявився для них непосильним навантаженням. Так, за повідомленням прес-служби Донецького обласного виборчого штабу Віктора Януковича, в ТВО №49 (Добропілля, Димитров, Красноармійськ Донецької області) дві людини померли одразу після голосування безпосередньо на дільницях. На дільниці №57 ТВО №49 (село Шилівка) помер Ситник Андрій Петрович, 1929 року народження. До нього не приїхали додому з урною, і він сам пішов на дільницю. Уже вдома він помер. На дільниці №51 (село Новотроїцьке) Плющ Ярослава Іларіонівна, 1939 року народження, не встигла написати заяву про голосування на дому, тому прийшла голосувати, а коли повернулася додому — померла. Помер також і 55-річний чоловік, який лежав у кардіологічному відділенні донецької міської лікарні № 55. Смерть також настала після того, як він проголосував. Члени виборчої комісії відмовили йому в проханні проголосувати в палаті, не побажавши підійматися на 3-й поверх, посилаючись на відсутність відповідного закону. Тоді хворий вирішив зійти сам, але, як повідомила завідувач кардіологічним відділенням лікарні № 55 Людмила Корбан, це навантаження виявилося для нього смертельним.

Спробою спокутувати ці невиправдані смерті не було навіть народження маленького донеччанина, що також відбулося на виборчій дільниці. Малюка назвали Віктором, щоправда, його мати не уточнила, на честь кого з кандидатів вона дала йому ім’я.

Після закінчення виборів колектив Донецького обласного штабу Януковича висловив глибоку подяку всім небайдужим людям, які добровільно допомагали проголосувати немолодим і хворим виборцям 26 грудня. Стало відомо, що суди Донецької області зареєстрували 26 грудня 5856 звернень виборців.

Зараз Донбас перевіряє чутки про прибуття до регіону народного депутата України Юлії Тимошенко, яка, за її ж словами, «дуже хотіла б трохи донести до людей наші почуття, теплі, абсолютно неагресивні. Ми хочемо, щоб вони відчули, що ми їхні достойні партнери в політиці…» та вбачає це завдання головною метою візиту до Донецька. Як відзначила Ю. Тимошенко, новий Президент України та його команда вже протягом першого півроку доведуть, що Донецьк і Луганськ «можуть мати зовсім інший, кращий стиль життя».

Впевнено й переконливо

Саме такий, досить несподіваний висновок стосовно переголосування 26 грудня на виборчих дільницях Рівненської області можна зробити, порівнюючи з другим туром виборів Президента, який пройшов із численними порушеннями та фальсифікаціями. Активність виборців цього разу попри всі побоювання обласних штабів обох кандидатів не лише не зменшилась, а й перевищила попередній показник і становить 82,15%.

Як і передбачалося, з великою перевагою перемогу на Рівненщині отримав Віктор Ющенко, за якого проголосувало 84,38 відсотка виборців, що майже на 8 відсотків більше, ніж у другому турі виборів. Найвищий показник — понад 93 відсотки — зафіксовано у Дубенському районі, а найнижчий — понад 66 відсотків — у Зарічнянському. В обласному центрі за Ющенка проголосувало 79,5 відсотка.

Натомість приблизно настільки ж зменшився відсоток тих, хто голосував за Віктора Януковича. А в цілому за кандидата від влади віддало свої голоси 12,28 відсотка виборців, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН, Рівно.

Без «каруселі»

Враховуючи досвід попередніх турів виборів, які супроводжувались численними порушеннями, аж до розгрому дільниць, сумчани цього разу серйозно готувались відстоювати свої голоси. Втретє розпочав роботу спільний проект радіо «Всесвіт» та газети «Панорама» під назвою «Ночной дозор», метою якого було не тільки оперативно, у прямому ефірі, оприлюднювати інформацію про хід виборчого процесу, а й слугувати своєрідною зв’язуючою ланкою між дільницями. А точніше — між виборцями, які залишилися чергувати під дверима дільниць після припинення голосування, аби контролювати ситуацію з підрахунком голосів та підписанням протоколів.

На Сумщину також прибула велика кількість міжнародних спостерігачів — значно більше, ніж минулого разу. Здійснюючи спостереження на дільницях, де минулого разу фіксувалося найбільше порушень, багато з них були здивовані тим, що процес голосування відбувався спокійно, без якихось особливих ексцесів. Жителі області до останнього побоювалися можливих провокацій, однак, проти очікувань, їх не сталося.

Активність виборців під час переголосування у Сумах та області, порівняно з минулим разом, дещо знизилась. Так, кількість заповнених бюлетенів в обласному центрі зменшилась приблизно тисяч на п’ять. Представники Комітету виборців пов’язують цей факт із виключенням елементу «каруселі», влаштованої минулого разу людьми з відкріпними талонами.

Спостерігалась також дивна «зміна симпатій» у закритих установах, де минулого разу з величезним відривом переміг Янукович. Цього разу пропорція була протилежною, повідомляє Алла АКІМЕНКО, Суми.

Червоне стало помаранчевим

Найвищу в Хмельницькій області явку на виборчу дільницю забезпечив хутір Червоне. «Узяв стовідсоткову участь у голосуванні», — повідомив «Дню» голова Теофіпольської райдержадміністрації Володимир Пожалюк. Небувала активність забутого Богом і людьми населеного пункту пояснюється характерною особливістю хутора. Вона полягає у тому, що на все Червоне — один-єдиний житель. 67-річний Олександр Миколасюк ходив голосувати пішки за чотири кілометри до клубу в найближчому до Червоного села Ординці, де його виборча дільниця. На виборі самітника не позначилися жодні зовнішні впливи. Його не турбували агітатори, пропагандисти ні з того, ні з цього табору. Хто ж піде до одного виборця? Хутір також обминули всі блага цивілізації — електрифікація, ЗМІ й чорний PR. Одначе після того, як проголосував, він заявив, що хутір Червоне став помаранчевим. Що ж до Ординецької виборчої дільниці, то на ній 484 виборці проголосували за Віктора Ющенка, а 88 — за Віктора Януковича, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Лежачи на ношах

У Дніпропетровську день виборів президента України розпочався зі скандального інциденту — о пів на восьму ранку, ще до відкриття виборчих дільниць, група активістів громадського руху «Дніпропетровщина — за чесні вибори» зав’язала залізним ланцюгом вхідні двері адміністративної будівлі на вулиці Комсомольській, 58. Тут, за даними опозиції, «окопався» так званий «технологічний» штаб конкурентів, який «рулив» виборами в області в першому й другому турах. Урегульовувати конфліктну ситуацію довелося працівникам правоохоронних органів. Палким прихильникам чесних виборів спробували пояснити, що в приміщенні, крім різних служб, міститься не підпільний штаб «кандидата від влади», а всього лише громадська приймальня одного з народних депутатів України — прихильника Партії регіонів.

Як повідомив на прес-конференції начальник адміністративної міліції обласного управління МВС Володимир Кузьменко, обставини випадку на Комсомольській вивчаються. Окрім того, за його інформацією, напередодні виборів у Дніпропетровську сталася й справжня трагедія. У ніч з п’ятниці на суботу був по-звірячому вбитий голова 37-ї дільничої комісії 26-го територіального округу. Його знайшли мертвим у власній квартирі на житломасиві Лівобережній, але підозрюваного в убивстві — 17-річного пасинка вже затримали. У міліції вважають, що злочин скоєно на побутовому грунті й жодного стосунку до політики він не має. Загалом же, за оцінкою начальника адміністративної міліції, вибори на Дніпропетровщині проходили доволі спокійно, якщо не зважати на дрібні інциденти та незначні пригоди.

Спокій на виборчих дільницях відзначили й міжнародні спостерігачі з країн СНД. «Ми відвідали три округи, — повідомив депутат російської Держдуми Валерій Гребенников, — і можемо сказати, що нервозність у роботу виборчих комісій вносила лише неврегульованість ситуації з голосуванням удома». На його думку, рішення Конституційного Суду України було прийняте надто пізно. Багато голів комісій ознайомилися з ним уже в день виборів, а інваліди не змогли заздалегідь написати заяви. У зв’язку з цим на виборчих дільницях було багато незадоволених, і спостерігачі з СНД стали свідками незвичайної сцени, коли одного немолодого дніпропетровця, небайдужого до долі своєї країни, принесли голосувати... на ношах.

У штабах двох кандидатів зазначають, що в день виборів не обійшлося без різних казусів — у Кривому Розі було помічене голосування за військовими квитками, в обласному центрі загубили пачку посвідчень спостерігачів, а в одному із сільських районів голова й секретар виборчої комісії злягли в лікарню з однаковим діагнозом — гіпертонічний криз. Загалом за ходом виборів на Дніпропетровщині спостерігало 289 міжнародних спостерігачів з усіх кінців Землі й декілька тисяч з України, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День».

Забули урну вдома

Харківщина знову з великою перевагою проголосувала за Віктора Януковича, хоч уже й із нижчим відсотком. Якщо у другому турі за кандидата, який переорієнтувався, проголосувало понад 70% виборців, то цього разу — 68. Головною особливістю третього туру стало те, що вибори пройшли тихо й головними порушниками спокою виборчих дільниць стали немолоді люди, обурені тим, що до них не приїхали додому або персонально привезли на дільницю. Ні в чому не винні члени комісій без кінця вибачалися, дзвонили в ТВК, де їм укотре давали вже нову інформацію. Порівнюючи чисельність тих, хто побажав проголосувати в Харківській області, з другим туром, можна сказати, що ця цифра зменшилася на 5%. Серед причин, що пояснюють цей факт, на першому місці стоїть проблема з доставкою на виборчу дільницю не здатних дійти туди громадян, і лише потім, незначна: зменшення інтересу до виборів і кількості використання відкріпних талонів. У результаті мобільні групи через неточні роз’яснення даних були змушені по кілька разів об’їжджати одні й ті самі адреси, повторно заходячи в ті квартири, де спочатку проголосували інваліди першої групи. Спостерігачі як з одного, так і з другого боку пересвідчилися, що всі, хто встиг вчасно написати заяви, дійсно не могли самостійно пересуватися. При цьому слід зазначити, що все-таки деякі пенсіонери, які не встигли передати заяви, так і не змогли проголосувати. Щоб забезпечити право голосу всім тим людям, які встигли віддати заяву в дільницю і виявилися раптом такими, що знову не мають права голосувати вдома, члени виборчих комісій по кілька разів збирали наради, обговорюючи кожну букву закону. У результаті багато мобільних груп, поспішаючи закінчити голосування вдома до 8-ої вечора, буквально бігали від одного пенсіонера до iншого. Не обійшлося без курйозних ситуацій, коли переносну виборчу урну забували у виборців або втрачали контрольні талони в дорозі, а потім дружно всією групою, шукаючи документи, рилися в снігу.

Хоча проведення процесу виборів було спокійним, штаб Януковича зафіксував більше порушень, аніж штаб Ющенка. У штабі стверджують, що кількість зафіксованих порушень, порівняно з другим туром, зросла та вимірюється тисячами. У штабі Віктора Ющенка, навпаки, відзначають зменшення кількості зафіксованих порушень — до сотні. Як заявив голова Харківського обласного відділення Комітету виборців України Михайло Камчатний, грубих порушень, які б призводили до порушення волевиявлення виборців, не було.

Стосовно тих, хто проголосував за відкріпними талонами, то Харківську область випередив лише Київ.

Поки на виборчих дільницях йшла тиха битва за голоси виборців, мирне проходження виборів у Харківській області забезпечували 3,5 тисячі міліціонерів. Разом із міліцією процес голосування на виборчих дільницях охороняли працівники податкової, курсанти УВС і внутрішні війська. Що стосується участі священнослужителів у виборчому процесі, то й цього разу вони не встояли перед спокусою втрутитися у процес виборів і виявили стійкі симпатії до Віктора Януковича. У день виборів на головній площі Харкова відбувся молебень, на якому одні молилися за мир, а інші — за «православного кандидата», повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.

Кримська явка

У день виборів півострів здався спостерігачам навіть надміру спокійним регіоном — без перебільшення першорядною турботою кожного мешканця в цю неділю були вже не мітингові пристрасті, а спокійний похід на виборчу дільницю, а тому Крим голосував активно й діловито…

«Сьогодні день дійсної демократії, — сказав журналістам Голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин. — Я не хочу бути козлом, як і не хочу бути бидлом, тому я сьогодні проголосував так само, як і в першому і в другому турі, і гадаю, що більшість кримчан зробила так само… З іншого боку, підсумки переголосування 26 грудня свідчать, що кримчани ще раз підтвердили свій вибір — понад 80% наших виборців віддали свої голоси тому ж кандидатові, а це ще більше, ніж у першому турі, — тому ні про які фальсифікації в Криму говорити не випадає. Це реальність, а тому майбутній новий Президент України повинен із цим рахуватися…»

Активній явці виборців сприяло те, що на прохання штабів кримчани охоче допомагали іншим людям добратися до дільниць. Так, у містах Криму власники автомобілів, відгукнувшись на висловлене напередодні прохання глави уряду Сергія Куніцина, активно організували доставку хворих та інвалідів на виборчі дільниці. Ця ініціатива допомогла хворим і старим кримчанам взяти участь у переголосуванні другого туру президентських виборів. У зв’язку з тим, що більшість кримських інвалідів дізналися про ухвалу Конституційного Суду дуже пізно, це не дозволило їм подати заяву на доставку урни додому. «За декілька годин 25 грудня ніхто з інвалідів, пенсіонерів, хворих не зможе прийти на виборчу дільницю і подати заяву про голосування за межами дільниці. Ці виборці навіть не дізнаються про своє право на це. Понад 14% від загальної кількості виборців не зможуть проголосувати», — говорилося в одній із таких телеграм. Ці проблеми стосувалися значного числа кримчан. Усього в Криму проживають 600 тисяч ветеранів, у тому числі 15 тисяч інвалідів. Кількість важко хворих і немічних людей практично не піддається обліку.

Проте сам процес голосування виявився переобтяженим багатьма «привхідними» обставинами, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь. Так, напередодні виборів багато хто з сімферопольських виборців знайшли у своїх поштових скриньках фальшиві повідомлення про те, що потрібно внести гроші за проведення переголосування. «Вам необхідно принести на виборчі дільниці та пред’явити члену виборчої комісії копію проплати 19 грн. 70 коп.,» — йшлося у спеціальному повідомленні. Багато виборців повірило в таку відверту нісенітницю і дзвонило до територіальних комісій, питаючи на який рахунок потрібно перерахувати гроші...

Янукович «переможно оволодів» танком Т-34

Щоправда, перемога ця виявилася тимчасовою: танк Т-34, який перед цим міська влада встановила на одній з центральних вулиць Полтави (на честь річниці визволення міста від фашистських загарбників), тепер знову стоїть «голий», тобто не прикрашений ніякою політичною символікою. А перед цим пристрасті навколо «тридцятьчетвірки» розгорілися неабиякі. Бойову машину часів Другої світової війни спочатку «захопили» ющенківці. Прикрашений помаранчевими прапорами та стрічками, танк відразу ж привернув увагу прихильників «кандидата від влади». Втрутилася міліція та одна з ветеранських організацій міста. Жовтогарячу символіку пообривали. Зате «тридцятьчетвірку» щедро прикрасили біло-блакитною символікою. Обурення та різко критичні висловлювання на адресу політичного опонента Віктора Януковича прозвучали з вуст ветеранів у одній із вечірніх програм місцевого телебачення. Проте закінчилося все «консенсусом»: тепер танк демонструє лише могуть своєї броні — й ніякої політичної симпатії… Віталій ЦЕБРІЙ, Полтава.

Очікуване дежа вю

26 грудня команда Віктора Януковича на Житомирщині переймалася насамперед двома проблемами — доставкою на виборчі дільниці хворих і старих людей і фіксацією порушень виборчого законодавства опонентами. Так тільки в обласному центрі за допомогою добровольців-водіїв проголосувати змогло близько 160 чоловік. Було також складено 127 актів про некоректну, з точки зору прихильників прем’єра (у відпустці) поведінку тих, кому більше до вподоби Віктор Ющенко.

Щодо першого, то вже в понеділок заступник керівника обласного виборчого штабу В. Януковича Олег Лагнюк у розмові з «Днем» ремствував, що все ж значний контингент людей, на голоси яких вони розраховували, не дістався дільниць. А серед головних порушень, за словами керівника юридичної служби житомирських «регіоналів» Володимира Лопохи, значились такі, як знаходження в поштових скриньках агітації за кандидата від опозиції, наявність в публічних місцях його символіки і плакатів в день безпосередньо перед виборами, перевага в керівних посадах у дільничних виборчих комісіях, яку отримали в територіальному виборчому округу №66 представники Віктора Ющенка.

Тепер питання, наскільки серйозними були ці порушення, скоріш за все буде з’ясовувати суд. Напередодні дня голосування невідомими(?!) зловмисниками було побито шибки обласного офісу Партії регіонів, підпалено їхній прапор над входом, зірвана вивіска. А ось команда Віктора Ющенка в Житомирі направила юристів, інших добровольців, оргтехніку до місцевого Будинку правосуддя, щоб допомогти через суди відновити себе у списках виборців тим, кого знову «пропустили» (у неділю до суддів звернулося 545 житомирян, і приблизно втричі більше до суду взагалі не пішли). Утім дежавю із списками першого туру після рішення, яким для повторного голосування 26 грудня бралися за основу списки на 31 жовтня, слід було очікувати. І слова на адресу влади від «загублених» виборців звучали майже ті самі. В штабі опозиції вважають, що ці тисячі голосів виборців втратив саме їх кандидат.

Утім, судячи з попередніх результатів голосування в країні, опозицією, тепер вже на цілком законних підставах, невдовзі стануть саме прихильники В. Януковича. І про це відверто заявив «Дню» згаданий О. Лагнюк — до 1 квітня обласна організація Партії регіонів має розгорнути в райцентрах офіси, обладнані сучасною оргтехнікою. Приціл зрозумілий — парламентські вибори 2006 року. Місцевим парткерівникам обіцяно лише тиждень відпустки. Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

У перемозі не мали сумніву

Пізнього вечора після виборів у Львові, на його центральних майданах і вулицях, звучала російська мова. Це спостерігачі, що приїхали з Донецька, оглядали місто, вдень вони були зайняті на виборчих дільницях. 15 літаків, два потяги і 300 автомашин привезли до Львова донеччан. І в більшості своїй вони у черговий раз були здивовані галицькою гостинністю.

Певні події у Львові комусь дуже хотілося перевести на скандал, але все якось спокійно «розсмоктувалося». То представники Януковича відмовлялися розвозити людей вночі на виборчі дільниці, і тоді цю місію виконували представники штабу Ющенка — розвезли оглядачів, що приїхали з Донецька, на відведені для них місця діяльності. То міліцію викликали до донеччан, які не поділили щось поміж собою ж. То хотіли забрати членів комісій від Януковича з дільниць (і таким чином зірвати вибори), але люди цього не допустили. Родичі, сусіди відвозили старих чи хворих людей на дільниці, допомагаючи добратися до урн. Понад 300 машин було офіційно задіяно з цією метою.

А говорили люди цього дня вже не про перемогу Ющенка, в якій були на Львівщині впевнені, а про те, що робити після святкування перемоги, з чого відроджувати демократичну державу, як досягнути в суспільстві спокою?

…А на ранок журналістів обдзвонювала аспірантка Львівського університету Оксана Потімко і розповідала про брудну суєту (все ж таки скандальний момент був!), в яку втягли незрячих людей. Всім було відомо, що місцеве відділення УТОС відкрито висловило підтримку Януковичу. Але що до такого додумаються, ніхто не чекав. У трафаретках, розданих інвалідам, була, м’яко кажучи «каверза»: коли ти ставив хрестика навпроти прізвища Ющенка, виявлялося, що підтримував ти… Януковича, і навпаки. Менша за розмірами, аніж виборчий бюлетень, трафаретка дозволяла займатися подібною казуїстикою. Тепер з’ясувань, звичайно ж, не уникнути, але в душах незрячих людей залишилася гіркота, немає впевненості в тому, що їх голоси не крали раніше. Ірина ЄГОРОВА, «День».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати