РЕГIОНИ: ВЛАДА-2005
Iнтерактивний губернатор
У нового харківського губернатора Арсена Авакова, якого офіційно ще не представлено на посаду, з пресою також тісного спілкування не було, і сайта глави області він ще не має, але вже самостійно розпочав спілкування з відвідувачами інтернету. Як тільки на одному з харківських форумів з’явилося повідомлення про призначення нового харківського губернатора, Арсен Борисович активно включився в листування про себе самого чи не першим і під ніком «Арсен Аваков». Поява глави обласної обладміністрації в мережі досить незвичайна для політично «просунутих» інтернет-користувачів, які вже зрозуміли марність спроб поспілкуватися з чиновниками в он-лайн форумах їхніх же сайтів. Товариський губернатор висловив готовність з перших рук дізнаватися і зацікавлено сприймати «критику і гидоту з приводу своєї роботи». Правда, деякі юзери говорять, що замість того, щоб «виснути» в інтернеті, главі обладміністрації не заважало б зайнятися роботою.
До речі, племінник Віктора Ющенка Ярослав може стати заступником губернатора Харківської області. Про це губернатор Харківщини Арсен Аваков повідомив на форумі медіа-групи «Об’єктив». За словами Авакова, Я. Ющенко «очолить принципово новий напрямок у обласній адміністрації — такого раніше не було — заступник з інвестицій!» Аргументи на користь Ярослава Ющенка Аваков навів такі: «Освіта спеціальна фінансова, скажена енергетика та працездатність: чесна, гідна людина: крім іншого, один з реальних лідерів «харківської помаранчевої революції». «Вас бентежить прізвище Ющенко? Мене точно ні! Молодий? Цей той напрямок, де молодість — не перешкода, а козир!» «Участь бік о бік у революційних подіях просто дозволила оцінити якості Ярослава як людини — і я їх оцінив високо — таке моє право людини: бачу-думаю-роблю висновки-дію!». Як відомо, Ярослав Ющенко є сином старшого брата Віктора Ющенка Петра. Він, як і Аваков, брав участь у роботі харківського штабу майбутнього президента.
«Жорстке партійне доручення»
42-рiчний Василь Цушко народився в селі Надрічному (Тарутінський район Одеської області). Закінчив Ізмаїльський технікум механізації та електрифікації сільського господарства (за спеціальністю «технік-механік»), потім — економічний факультет Одеського сільськогосподарського інституту. Депутат парламенту протягом 3 скликань. У 2002 р. пройшов до Верховної Ради за списками Соцпартії (17-й номер). Займав крісло першого заступника голови парламентського комітету з питань фінансів та банківської діяльності.
8 лютого новий губернатор був присутній на сесії обласної ради, яка більшістю голосів обрала його попередника на посаду голови обласної ради. Виступаючи на сесії, екс-губернатор Одеської області Сергій Гриневецький відзначив, що йде з посади губернатора з неоднозначним відчуттям: з одного боку, він має підстави пишатися своєю роботою і роботою своєї команди, з іншого — ще багато чого зробити не встиг. Екс-губернатор визнав, що йому не вдалося вивести економіку області з тіні, створити справжнє регіональне самоврядування і переконати керівництво країни в тому, що з думкою області необхідно рахуватися не лише в період виборів. «Уся біда в тому, що у голів обладміністрації немає реальних повноважень для прийняття управлінських рішень», — заявив Сергій Гриневецький.
Після засідання керівники області провели спільну прес-конференцію, на якій Василь Цушко відповів на запитання журналістів.
— Василю Петровичу, як ви сприйняли своє призначення на посаду губернатора?
— Як жорстке партійне доручення, яке потрібно не обговорювати, а виконувати.
— Як вирішуватиметься доля тих чиновників і керівників райадміністрацій, які в період виборчої компанії чинили тиск на представників опозиції?
— Я приїхав сюди працювати, а не бути жандармом. І не збираюся займатися «полюванням на відьом». Але кадрові зміни, безсумнівно, будуть.
— Як ви плануєте будувати свої відносини з попереднім губернатором, а нині головою обласної ради Сергієм Гриневецьким і самою обласною радою?
— Сергій Рафаїлович — менеджер з величезним досвідом роботи і багато зробив для регіону. Тому коли у мене запитують, краще чи гірше, ніж він, я працюватиму, я відповідаю: «Я не хочу працювати краще чи гірше Гриневецького. Я хочу працювати з Гриневецьким». Я не збираюся вибудовувати барикади і воювати з депутатами обласної ради. Мені сьогодні потрібна їхня допомога в роботі, тому шукатиму шляхи згоди. Треба змагатися у справах, а не в політичній полеміці.
— Ваше ставлення до минулих виборів.
— Різко негативне. Не можна вибори перетворювати на громадянську війну. Дякувати Богові, що не дійшло до застосування «гарячих» методів, але всі «холодні» були задіяні. І відбувалося це через відсутність у країні демократії. Ми як нація повинні були пройти через це. Але сьогодні я ставлю перед собою завдання зробити все, щоб люди якомога швидше забули про ці вибори. Життя триває. І воно вимагає розв’язання щоденних, насущних проблем. Прізвища кандидатів люди забудуть швидко, а те, що їм не виплатили зарплату, пам’ятатимуть довго. Тому давайте перегорнемо цю сторіночку. Є інтереси країни і конкретних людей. Ними й треба займатися.
— Сьогодні багато громадських і політичних організацій Одеси, в тому числі представники Соцпартії, збирають підписи за дострокову відставку міського голови. Ваше ставлення до цього факту?
— Це ініціатива жителів міста. Згідно з законом про місцеве самоврядування, вони мають право вимагати відставки мера, проводити з цього приводу референдум. Головне — щоб усе це проходило в рамках закону.
— Сьогодні в середовищі нових губернаторів з’явилася мода освячувати кабінет свого наступника. Ви це робитимете?
— Освячують зазвичай приміщення, в яких ніхто не жив. А в цих стінах працювали. Тому я вирішив вчинити інакше. Свою губернаторську діяльність розпочав з відвідування Владики, отримав від нього благословення.
Комсомол, бізнес і влада
Наймолодший в історії Дніпропетровщини губернатор, 38-річний Сергій Касьянов формує свою команду і складає програму діяльності. За його зізнанням, зробленим на прес-конференції, призначення на цю посаду стало для нього несподіванкою, хоч кандидатура була представлена Президенту В. Ющенку парламентською фракцією Народної аграрної партії України. До НАПУ та її фракції депутат-мажоритарник із Дніпропетровщини вступив лише влітку минулого року — на наступний день після того, як партію очолив голова Верховної Ради В. Литвин.
До обрання в парламент С. Касьянов був відомий дніпропетровцям як хороший бізнесмен. Свою кар’єру він розпочав у комсомолі і в Жовтневій райраді Дніпропетровська. А в середині 90-х, разом iз партнерами по корпорації «Ольвія», зайнявся торгівлею миючих та гігієнічних засобів. До Верховної Ради молодий підприємець балотувався на півдні Дніпропетровщини, де в місті Орджонікідзе розташований «мильний завод» з турецькими інвестиціями. Сьогодні С. Касьянов стверджує, що ще три роки тому вирішив для себе проблему розмежування бізнесу і влади, про яку говорить голова уряду Ю. Тимошенко. Вирішив, треба сказати, дуже традиційно для українських чиновників. Бізнесом, за його словами, займається дружина — «діяльна і цілеспрямована людина», яка володіє підприємствами і мережею магазинів.
Утім, призначенням С. Касьянова на посаду губернатора не всі задоволені. Передусім, старі дніпропетровські кадри, які «забарикадувалися» в обласній раді. Приголомшені таким поворотом справи й учасники коаліції В. Ющенка, які не можуть пригадати в своїх лавах партійців аграріїв, а С. Касьянова помітили на трибунах лише в період «помаранчевої революції».
Учора будівлю Дніпропетровської облдержадміністрації, як і у дні помаранчевої революції, знову пікетували мітингуючі. Цього разу активісти «Пори» і партій, що входять у коаліцію «Сила народу», вимагають від Президента В. Ющенка відправити у відставку призначеного ним губернатора Сергія Касьянова.
На мітингу поблизу облдержадміністрації виступила і рідна тітка прем’єр-міністра Ю. Тимошенко — Антоніна Ульяхіна, яка в період виборів очолювала штаб помаранчевих у Жовтневому районі Дніпропетровська. «Вийти на мітинг протесту, — заявила вона, — нас змусило те, що ми не можемо змиритися з призначенням людини, яка стояла по інший бік барикад». Виграти вибори, за її словами, було непросто, тому таке кадрове рішення «викликало шок» у прихильників В. Ющенка, чим і пояснюється те, що «Дніпропетровськ піднявся пізніше, ніж Хмельницька область». «Невже на Дніпропетровщині, яку називають кузнею кадрів, — запитувала А. Ульяхіна, — не знайшлося гідних людей?» Тітка Ю. Тимошенко вважає, що її племінниця не брала участі в прийнятті такого рішення.
Випуск газети №:
№25, (2005)Рубрика
День України