«Репортерам без кордонів» обіцяно податкову коректність щодо ЗМI
Як повідомили позавчора всі вітчизняні телеканали, в четвер відбулися зустрічі представників міжнародної організації «Репортери без кордонів» з Президентом України Л.Кучмою, секретарем РНБОУ Є.Марчуком, міністром внутрішніх справ і главою СБУ. Відбулася зустріч представників місії і з главою Державної податкової адміністрації М.Азаровим, що видається особливо важливим для всіх, хто займається в Україні медіа-бізнесом і знає, як часто саме податкові інспекції виявляються в епіцентрі претензій преси і влади одне до одного.
Микола Азаров відзначив, що Податкова адміністрація однаково ставиться до всіх ЗМІ незалежно від їх змісту або політичної позиції. За словами керівника ДПАУ, жоден із 60 тисяч співробітників податкової служби не може сказати, що отримав наказ провести перевірку тому, що комусь не сподобалася політична орієнтація газети чи телеканалу. М.Азаров повідомив, що за 1999— 2000 роки було проведено 843 перевірки підприємств — ЗМІ із 6030 зареєстрованих в Україні. За рік перевірялося близько 6% мас-медіа, повідомляє Інтерфакс-Україна. Такою ж є питома вага підприємств, які перевіряються в інших сферах господарської діяльності. 3/4 перевірок були планові, щодо інших існували визначені законодавством підстави. В 706 випадках було виявлено порушення податкового законодавства. І тільки в 41 випадку платники вдалися до різних способів апелювання, оскарження рішень податкових органів. Глава ДПАУ особливо відзначив, що в Україні діє багаторівнева система оскарження рішень податкових органів. Він також проінформував представників організації «Репортери без кордонів», що 2001 року податкова служба «зробить чергові кроки щодо встановлення партнерських відносин з платниками, до підвищення мотивації добровільності та своєчасної сплати податків», повідомило агентство Інтерфакс- Україна з посиланням на прес- службу ДПАУ. Зокрема, буде опубліковано витяг з національного плану документальних перевірок на 2001 рік щодо підприємств — ЗМІ.
Увечері в четвер на прес- конференції, коментуючи цю зустріч, керівник місії Р. Менар зазначив, що іноді «Репортери без кордонів» можуть дозволити собі бути наївними. Очевидно, Р.Менар поінформований про те, що в умовах, які склалися в Україні, за яких легальним медіа-бізнесом займатися не вигідно, податкові перевірки можна використовувати вибірково, формально не порушуючи жодної букви закону. При цьому «Репортери без кордонів висловили зацікавлення скористатися можливістю брати участь у перевірці правомочності дій податківців при виникненні протиріч або конфліктних ситуацій у ЗМІ і отримали запевнення, що їхні звертання будуть ретельно розглядатися.