Реставрація відміняється?
Уряд передав кошти, передбачені на відновлення Андріївської церкви, Києво-Печерській лаврі![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110419/469-2-1.jpg)
Нещодавно Кабінет Міністрів скасував своє рішення про виділення майже 18 мільйонів гривень на організацію 1000-річчя заснування Софійського собору. Частина цих коштів мала піти на протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи в Андріївській церкві, яка входить до національного заповідника «Софія Київська». Натомість уряд видав постанову, за якою майже така сума (14 мільйонів гривень) передбачається на ремонтно-реставраційні роботи в Києво-Печерській Лаврі. Після такого перерозподілу коштів Андріївська церква опинилася поза списком пам’яток, реставрацію яких фінансуватиме Кабмін.
На думку голови Всеукраїнської асоціації музеїв та заповідників Сергія КРОЛЕВЦЯ, поява таких постанов та рішень пов’язана не так з перерозподілом коштів, як зі зміною підпорядкування заповідника. Нагадаємо, що раніше Софія Київська належала Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, а тепер її передали в управління Міністерству культури та туризму. «Це нагадує ситуацію, коли одному дають батогів, а іншому — пряники, — каже професіонал музейної галузі. — Міністерство сьогодні стало одним з найбільш важливих відомств в утриманні всіх музеїв, заповідників та об’єктів пам’яткоохоронної сфери. Ставши таким монополістом, міністерству тепер так само монопольно слід нести відповідальність за стан цих об’єктів».
Протиаварійні роботи з укріплення Андріївського пагорба, конструкцій споруди церкви та її фундаментів розпочалися ще 2009 року. Тепер же виходить, що на продовження цих робіт немає коштів. Хоч у заповіднику планувалося, що укріплення фундаментів, стін та гідроізоляція паперті буде завершено наприкінці цього року. А на 2012 рік передбачалося проведення реставраційних робіт — відновлення художніх елементів, декору та штукатурки.
Експерти переконані, що зупиняти реставрацію Андріївської церкви не можна в жодному разі. «Вона стоїть на плато, яке не зовсім надійне. Поряд із цим відбувається дуже активне втручання людини в цій місцевості (зараз триває реконструкція всього Андріївського узвозу. — Ред.), а антропогенний фактор завжди був небажаним для пам’яток архітектури. Церква потребує пильної та постійної уваги спеціалістів, тому реставрація ніколи не може бути завершена, вона повинна весь час тривати. Нефінансування сьогодні може призвести практично до таких же наслідків, що й у печерах Києво-Печерської лаври», — додає Сергій Кролевець.
Як додають фахівці, реставрації потребують і печери Лаври, і церква на Андріївському узвозі. Тому вибирати, яку з двох святинь рятувати від розрухи, а яку ні, неможливо. Тим паче, що Андріївська церква уже кілька років претендує на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.