Результат дворічної роботи
У Музеї волинської ікони — виставка «Небесне воїнство»![](/sites/default/files/main/articles/17052017/2ikona.jpg)
Цю виставку «Небесне воїнство. Образи святих воїнів на волинських іконах ХVIІ — ХІX століть» готували два роки, і це спільний проект музейних закладів Волині та Рівненщини — Музею волинської ікони та Державного історико-культурного заповідника Острога. Волинські реставратори Анатолій Квасюк і Леся Обухович до цієї виставки підготували дві цікаві роботи: це дияконські врата ХІX століття з іконостасу ХVIІІ століття, і зображення Архістратига Михаїла з великим донаторським (дарчим) написом. Напис на іконі такий: «Сиий икон сооружил раб божий григорій Чолюк со сеною своєю Катериною и чадами своими за отпущение грехов своих року Божого 1740 месяца июня 11 дня».
Загалом на виставці представлені 22 ікони ХVIІ — ХІX століть, які репрезентують традицію іконографії святих воїнів. Образи демонструють як високу майстерність авторів, так і народний іконопис.
Зазвичай, коли заходить мова про небесне воїнство, згадується найперше Архістратиг Михаїл та Георгій Побідоносець. Їхні образи представлені на виставці, але відвідувачам будуть цікавими й ікони, присвячені святим Дмитрію, Борису і Глібу, а також Євстахію, котрий особливо шанований на Закарпатті, Львівщині, проте мало знаний на Волині. Культ святих воїнів поширився на території України з часу Київської Русі, про що свідчать найдавніші пам’ятки сакрального мистецтва. Українські князі у хрещенні найчастіше обирали собі імена святих звитяжців, зводили на їхню честь храми.