Робота на сучасному обладнанні змінює психологію медиків
Третій рік швейцарці вчать працювати вітчизняних сільських лікарівУ селах та районних центрах Волині й Івано-Франківщини жінки народжують «по-європейськи»: для цього майбутнім мамам вже не потрібно їхати до обласного центру, оскільки в пологових будинках районних міст обслуговування та обладнання є далеко не гіршими, а у деяких — навіть кращими. Це стало можливим завдяки впровадженню україно-швейцарської програми «Здоров’я матері та дитини», головне завдання якої — здорові малюки в здорових сім’ях.
«Плацдармом» для медичних нововведень організатори проекту обрали Волинську та Івано-Франківську області, оскільки тут медицина дуже відставала. За словами представника проекту «Пренатальне здоров’я» Наталії Рябцевої, до 2005 року (початку запуску проекту) в районних лікарнях цих регіонів рівень патологій вагітності складав 70—80%. Нині ситуація значно покращалася, й ускладнень під час пологів стало вдвічі менше. А наші медики, навчені швейцарськими фахівцями, стали настільки досвідченими, що тепер можуть передавати знання іншим. Успішно застосовувати новопридбані навички лікарям допомагає сучасне обладнання, яке зараз є у кожній районній лікарні цих областей. До того ж, у лікувальних закладах, які потрапили у проект, з’явилася телемедицина (за допомогою сучасних технологій лікар може швидко порадитися зі світилами медицини щодо діагнозу та лікування хворого).
— Раніше у нас було так, як і скрізь, а нині лікарні оснащені сучасним обладнанням, в них, зокрема, практикуються партнерські пологи (в присутності чоловіка). Якщо ще п’ять років тому близько 70% пологів у нас вважалися патологічними, то сьогодні пропорції змінилися і стільки ж пологів проходять нормально, без медикаментозної допомоги. Значно поліпшилася медична допомога новонародженим — нині догляд за недоношеними дітками не є проблемою для наших медиків. Головне ж те, що змінилася психологія лікаря. Адже коли працюєш на сучасному діагностичному обладнанні та в нормальних умовах, де тепло, зроблений ремонт і можна прийняти душ, то змінюється на краще і ставлення до хворих, — стверджує начальник управління охорони здоров’я Волинської обласної держадміністрації Ігор Ващенюк.
На запитання «Дня», за які кошти вдалося придбати обладнання для лікувальних закладів, пан Ващенюк відповів, що закупка апаратури здійснювалася за гроші з місцевих бюджетів. Ще одна заслуга швейцарців у тому, що вони допомогли місцевим чиновникам нарешті обрати правильні пріоритети у фінансуванні.
— Спільна робота швейцарських та українських медиків спрямована до низової ланки медицини, а саме — до сільського лікаря, адже якщо в обласних центрах медичне обслуговування більш-менш перебуває на рівні, то сільська медицина в нас досі залишається в тіні. Завдяки цій програмі тепер і сільські лікарі можуть працювати по-європейськи, — підкреслила національний координатор проекту від Міністерства охорони здоров’я Раїса Моїсеєнко.
Директор Швейцарського бюро розвитку та співробітництва при Посольстві Швейцарії в Україні Уелі Мюллер повідомив «Дню», що швейцарський уряд вирішив продовжити справу по вдосконаленню української медицини й незабаром до згаданого проекту підключать ще два регіони — Вінниччину та АР Крим.